Transport publiczny w Londynie

Londyn to jedno z największych miast świata. Jak wygląda transport publiczny w Londynie? Jak przemieszczać się po tak wielkiej metropolii?

Jeśli nie wiesz jak dotrzeć tanim kosztem do Londynu przeczytaj ten artykuł.

Komunikacja miejska w tak olbrzymim mieście jak Londyn na pierwszy rzut oka wydaje się być prawdziwym wyzwaniem, w szczególności dla kogoś kto całe życie mieszkał na wsi lub niewielkim mieście.

Przed przybyciem do Londynu koniecznie trzeba zapoznać się ze sposobem płatności za bilety oraz z różnymi środkami komunikacji, dzięki czemu ograniczymy stres podczas odwiedzin stolicy Anglii.

Transport publiczny w Londynie

Londyn posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie.

W skład londyńskiej sieci komunikacyjnej wchodzą:

  • metro (London Underground lub potocznie z ang. tube)
  • DLR (Docklands Light Rail) – lekka kolej naziemna obsługująca głównie południowo-wschodni Londyn.
  • tramwaj (Croydon Tramlink) – linia łącząca Croydon i Wimbledon.
  • sieci autobusowa – dość gęsta siatka połączeń pokrywa praktycznie cały Londyn i jego przedmieścia.
  • metro naziemne (London Overground) – nowa linia powstała z przejęcia sieci Silverlink przez TfL. Docelowo ma połączyć zachodni Londyn, przez północny z wschodnim i południowym – okrążając centralny London na granicy 2 i 3 strefy.
  • pociąg (National Rail) – połączenia pociągowe z lotniskami (Heathrow, Gatwick, Stansted i Luton) oraz pociągi podmiejskie wyjeżdżające z głównych dworców metropolii.

Całym tym systemem zarządza jedna firma: Transport for London (TfL). Więcej informacji na temat transportu po Londynie znaleźć można tutaj.

Niestety ceny biletów komunikacji miejskiej należą do jednych z najdroższych na świecie, np. jednorazowy przejazd metrem z lotniska Heathrow do centrum miasta kosztuje aż 6 funtów, co jest kwotą kilkakrotnie wyższą od tych za przejazd metrem z lotniska w innych krajach.

Należy pamiętać, że na przystankach i stacjach obowiązuje kategoryczny zakaz palenia. Za złamanie zakazu można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 50 do 500 funtów.

Oyster card

Celem władz Londynu jest całkowite odejście od papierowych biletów. Władze chcą wycofać bilety w formie papierowej na rzecz ich elektronicznych odpowiedników.

Jeśli zatrzymujemy się w Londynie na dłuższy czas warto rozważyć zakup Oyster card, która obniży nam koszty – za jeden przejazd w zależności od strefy zapłacimy od 2,10 GBP (strefa 1-2) do 6,70 GBP (strefa 1-9). Zakup karty to koszt 5,00 GBP, które odzyskuje się wraz z niewykorzystaną kwotą na przejazdy zwracając kartę.

Karty Oyster używa się do uiszczania opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie. Kartę doładowuje się w sklepach lub przez Internet, a za przejazd płaci się wtedy, gdy się podróżuje.

Karta Oyster jest używana w metrze, DLR, londyńskich naziemnych środkach lokomocji oraz w większości usług oferowanych przez National Rail w Londynie. Można ją również płacić za przejazdy autobusami.

Oyster card można doładowywać w sklepach lub przez Internet.

Dużą zaletą karty Oyster dla turystów jest fakt, że karta nigdy nie traci ona ważności, więc można ją ponownie używać podczas kolejnej wizyty w Londynie lub po prostu oddać ją znajomym. Będą oni musieli jedynie doładować kartę.

Podsumowując, z kartą Oyster transport publiczny w Londynie nie jest aż tak bardzo drogi 🙂

Travelcard

Inną możliwością jest zakup Travelcard ważnej jeden dzień, tydzień, miesiąc. Koszt jednodniowego biletu to 7,30 GBP (weekendy i święta oraz od poniedziałku do piątku po 9.30) lub 8,80 GBP (dowolny dzień i pora).

Metro

Sieć metra składa się z 12 linii oznaczonych różnymi nazwami i kolorami. System liczy 270 stacji oraz 402 km tras. Londyńska sieć jest bardzo rozbudowana, poszczególne linie docierają z centrum do każdej dzielnicy miasta. Metrem każdego dnia przemieszcza się ok. 4 milionów podróżnych. Pociągi odjeżdżają co kilka minut.

Ceny biletów uzależnione są od przejechanych stref. Za pojedynczy przejazd metrem zapłacimy od 4,50 GBP (strefa1-3)  do 7,80GBP (strefa 1-9).

W metrze kartę odbijamy po wejściu, ale także przy wyjściu – to bardzo ważne! Jeśli nie odbijemy karty również przy wyjściu, przy kolejnym wejściu może zostać pobrana wyższa kwota – nasze drugie wejście zostanie wtedy potraktowane jako wyjście!

transport publiczny w Londynie

Schemat linii metra w Londynie

Jeśli masz wątpliwość jaki bilet kupić na przejazd, na stacjach znajdują się osoby w kamizelkach udzielające informacji na temat transportu w mieście. Chętnie udzielą Tobie informacji jak dostać się do celu 🙂

transport publiczny w Londynie

Zejście do stacji metra w Londynie

transport publiczny w Londynie

Na jednej ze stacji metra w Londynie

Autobusy

Jeśli nie zależy Ci bardzo na czasie można przemieszczać się słynnymi czerwonymi autobusami piętrowymi. Niestety, dość często nie przyjeżdżają na czas, gdyż tkwią w korkach ulicznych. Autobusy teoretycznie kursują dość często co 5-10 minut, jednak w praktyce w godzinach szczytu może to wyglądać inaczej.

Bilet kupiony u kierowcy kosztuje 2,60 GBP. Korzystając z karty Oyster, jednorazowy przejazd wyniesie 1,50 GBP niezależnie od ilości przejechanych stref, a bilet całodniowy – 4,50 GBP. Bilet 7-dniowy z kartą Oyster wyniesie 21,20 GBP.  W przypadku autobusów nocnych (oznaczone są literą N -Night Bus) – cena biletu jest taka sama jak za dnia.

Wybierając podróżowanie autobusem po Londynie, trzeba pamiętać, że:

  • autobusy nie zatrzymują się na przystankach, jeśli nikt nie sygnalizuje zamiaru wsiadania lub wysiadania;
  • do pojazdu wsiada się przednimi drzwiami obok kierowcy; trzeba wówczas pokazać bilet lub uiścić od razu opłatę za przejazd – przejazdy na gapę nie są raczej możliwe;
  • w piętrowych autobusach zabronione jest stanie na schodach w czasie jazdy,

Dzieci do lat 15 podróżują bezpłatnie. Powyżej 11 roku życia wymagane jest jednak wyrobienie specjalnej karty ze zdjęciem.

transport publiczny w Londynie

Londyńskie dwupiętrowe autobusy

Tramwaje

Na przejazd tramwajem nie kupuje się papierowych biletów jak w Polsce. Posiadając kartę Oyster, zczytuje się ją na żółtym czytniku na peronie zanim wsiądziemy do tramwaju. Nie trzeba zczytywać karty przy wysiadaniu poza stacją Wimbledon.

Taksówki

transport publiczny w Londynie

Londyńskie taksówki

Taksówki można bez problemu zatrzymywać na ulicy. Minimalna opłata za przejazd wynosi 2,60 GBP. Za zarezerwowanie taksówki przez telefon dolicza się dodatkową opłatę 2 GBP. We wszystkich londyńskich taksówkach za przejazd można zapłacić kartą. Płacąc kartą nie doliczą się dodatkowej opłaty za transakcję.

Za kursy z lotniska Heathrow dolicza się dodatkową opłatę 2,80 GBP.

transport publiczny w Londynie

Cennik za przejazd londyńskimi taksówkami

Podsumowanie

Transport publiczny w Londynie jest dobrze rozwinięty. Linie metra kursują do większości miejsc miasta, co ułatwia w miarę szybkie przemieszczanie się. Doliczając do tego autobusy i taksówki, transport w mieście działa w miarę sprawnie, jednakże transport publiczny w Londynie do najtańszych nie należy.

 

 

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *