Architektura w Sztokholmie

Architektura w Sztokholmie – jak wygląda Sztokholm?

Architektura w Sztokholmie – jak wygląda szwedzka stolica?

Początki architektury w Sztokholmie

Zabudowa Sztokholmu ma historię sięgającą aż XIII wieku, a być może nawet jeszcze wcześniejszą. Według niektórych źródeł mogła istnieć prosta struktura obronna, być może mały zamek, w północno-wschodniej części wyspy Stadsholmen. Budynki w Sztokholmie charakteryzują się wyjątkową lokalizacją między jeziorem Mälaren a Morzem Bałtyckim. Liga Hanzeatycka podczas wielkiego okresu uprzemysłowienia zauważyła silne pragnienie zmodernizowania miasta.

Sprawdź także kiedy najlepiej jechać lub lecieć do Sztokholmu.

Hotel Reisen - Sztokholm Hotel Reisen - Sztokholm

Architektura w Sztokholmie inspirowana innymi miastami

Projekt większości dużych budynków w Sztokholmie wykazuje wpływy zagraniczne. W XVII i XVIII wieku do budowy miasta rekrutowano zagranicznych architektów, a w ostatnich okresach szwedzcy architekci często czerpali inspirację ze swoich wycieczek po Europie. Trendy zagraniczne pojawiały się później w Szwecji. Neoklasycyzm stał się szwedzkim stylem gustawskim, a klasycyzm lat 20. XX wieku, w tym art deco, stał się odrębnym stylem.

architektura Sztokholmu

Architektura w Sztokholmie – ewolucja miasta w latach 1250–1600

Najstarszą częścią Sztokholmu jest Gamla Stan (Stare Miasto), która zawiera niektóre z najstarszych budynków i ruin w mieście.

Budynki, które przetrwały z tego okresu, to głównie kościoły i budynki królewskie, ponieważ zostały one zbudowane z trwalszych materiałów niż większość innych budynków z tego okresu. Rozdarta Birger Jarls (The Tower Of Birger Jarl) była uważana za najstarszą budowlę w całym mieście, jednak obecnie wiadomo, że została wzniesiona przez Gustava Wazę w XVI wieku. Kościół Riddarholmen z końca XIII wieku uważano za najstarszy zachowany budynek w Sztokholmie. Podczas gdy służył jako kościół z wyboru dla królewskich pochówków, inny kościół, Storkyrkan (Wielki Kościół) wykorzystywano do koronacji.

kamienice w Sztokholmie

Sztokholm został po raz pierwszy wymieniony jako stolica Szwecji w 1430 roku, chociaż miasto istniało przez ponad 200 lat wcześniej i stało się typowym portem Hansa. W tym okresie niemieccy rzemieślnicy byli często zatrudniani do budowy budynków, co spowodowało szerokie wykorzystanie niemieckiej architektury. Wśród budynków z tego okresu jest Niemiecka Gildia Kupców, którą później przekształcono w Kościół niemiecki.

Obszary na południu i na północ od Starego Miasta nazywano Malmarna. Pomiędzy XIII a XVII wiekiem obszary te zawierały tylko bardzo proste budynki.

Architektura w Sztokholmie – XIV-XVIII wiek

W XIV wieku spory króla Magnusa z duńskimi prowincjami Skania i Blekinge doprowadziły do ​​ataków na szwedzkie miasta, w tym Sztokholm. Doprowadziło to do budowy twierdzy w Gamla Stan, na Starym Mieście. Budynki miejskie zostały zbudowane z drewna, z wyjątkiem Katedry Storkyrkan i wieży o nazwie „Trzy Korony”, które były bardziej monumentalne.

Na rozwój Sztokholmu szczególnie duży wpływ miały Niemcy. Wszystko ze względu na dużą wymianę handlową między narodami w tym czasie przez pobliskie drogi wodne. Architektura północnoniemiecka jest najbardziej widoczna w Gamla Stan.

W XV wieku w centrum Sztokholmu wybuchła bitwa pod Brunkebergiem. Król Gustaw Waza doszedł do władzy w wyniku sporu i ogłosił miasto niezależną monarchią. Manewr ten przypisuje się rozwojowi Sztokholmu w stosunku do innych dużych europejskich miast. Miasto odbudowano i Sztokholm rozwijał się w następnych stuleciach. Miasto znacznie się powiększyło. Infrastruktura gwałtownie polepszyła się. Podobnie bogactwo królewskie dramatycznie wzrosło i zbudowano wielkie pałace, takie jak Pałac Królewski.Pałac Królewski w Sztokholmie

architektura Sztokholmu

Architektura sztokholmska dzisiaj

Sztokholm obecnie jest miastem, w którym zachowało się bardzo dużo malowniczych kamienic. Miasto nie ucierpiało podczas II wojny światowej w odróżnieniu od innych europejskich miast. Architektura sztokholmska bez wątpienia imponuje swoim rozmachem, a także kolorystyką. Dodajmy do tego zadbane, czyste ulice, a otrzymamy naprawdę pięknie prezentujące się miasto.

Sztokholm hotel

Sprawdź także jak dolecieć do Sztokholmu za grosze i dojechać do centrum miasta z lotniska.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz