Autostop w nocy – jak łapać stopa nocą?

Autostop w nocy zdecydowanie nie jest tak łatwy, jak w dzień, ale jednak jest to możliwe, w zależności od sytuacji i lokalizacji.

Autostop w nocy – czy trudno złapać stopa nocą?

Na stacjach benzynowych przy autostradach w Europie Zachodniej masz spore szanse, zwłaszcza gdy próbujesz dotrzeć do większego miasta. Ogólnie w dobrze oświetlonych miejscach autostop działa. Z kolei w nieoświetlonych miejscach czas potrzebny na złapanie stopa może być o wiele dłuższy. Kierowcy zwyczajnie są mniej ufni w nocy co jest naturalne. Kobietom zdecydowanie łatwiej jest złapać stopa w nocy, jednakże jest to też na pewno mniej bezpieczne.

Sporo praktycznych porad jak łapać stopa znajdziesz w tym artykule.

autostop w nocy
Autostop w Europie Zachodniej w nocy polega na przemieszczeniu się tylko między oświetlonymi stacjami benzynowymi bezpośrednio przy autostradach

Autostop w nocy – co warto zabrać ze sobą?

Kamizelka odblaskowa

Aby zwiększyć swoją widoczność, a tym samym szansę na przejażdżkę, załóż odblaskową kamizelkę lub kurtkę. Możesz je kupić na dowolnej większej stacji benzynowej, szczególnie przy autostradach. W tych miejscach mogą być jednak stosunkowo drogie, ale jeśli kupisz je w zwykłym supermarkecie, znajdziesz je za nieduże pieniądze. Jeśli nie masz kamizelki lub kurtki, spróbuj położyć ręce na jakimkolwiek fluorescencyjnym materiale odblaskowym. Pomaga to w widoczności; wygląda też bardziej „profesjonalnie” i godnie. W niektórych krajach Europy, np. we Francji, obowiązują przepisy, które zmuszają do noszenia kamizelki fluorescencyjnej.

Latarka

Niektórzy autostopowicze używają również lamp błyskowych lub migających świateł, aby zwrócić uwagę kierowców. Może to działać dość skutecznie.

Pełna lista rzeczy do zabrania w podróż autostopem dostępna jest tutaj.

Gdzie łapać stopa w nocy?

Dla własnego bezpieczeństwa zawsze upewnij się, że jesteś odpowiednio widoczny. W nocy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Rozważ założenie odblaskowej kamizelki i użycie latarki.

Sygnalizacja świetlna też może być OK. Jeśli jest was dwoje autostopowiczów, jedna osoba może użyć lampy do oświetlenia drugiego autostopowicza. Jeśli jesteś sam, musisz trochę pokombinować, ale zwykle autostop w nocy w oświetlonym miejscu jest bardziej skuteczny.

Podczas łapania autostopu w oświetlonym miejscu, takim jak główne skrzyżowanie lub obrzeża miasta, o ile nie jesteś dokładnie pewien, dokąd zmierza kierowca oferujący przewóz, nigdy, przenigdy nie akceptuj przejazdów do „skrzyżowania kilka kilometrów dalej”. Jakkolwiek kuszące może być wsiadanie do pojazdu, który przybliży Cię do celu, możesz skończyć na jakimś dość ciemnym małym skrzyżowaniu, gdzie wąska wiejska droga odchodzi od autostrady i gdzie prawdopodobnie spędzisz godziny (a może i do białego rana), aż ktoś odważy się zatrzymać. Bądź cierpliwy, nie opuszczaj dobrze oświetlonego głównego skrzyżowania i akceptuj przejazdy tylko do innych dobrze oświetlonych głównych skrzyżowań lub miast i miasteczek.

Więcej o najlepszych miejscach do łapania stopa w tym wpisie.

Tu znajdziecie całkiem dobrą mapę z miejscami do łapania stopa.

Czy autostop w nocy jest bezpieczny?

Trzeba też powiedzieć, że autostop w nocy jest nieco mniej bezpieczny niż w dzień. Oczywistym powodem jest to, że jesteś mniej widoczny, co wpływa na krótszy czas widzenia Ciebie przez kierowcę i podjęcie decyzji o zabraniu lub nie. W nocy jest też mniejsza szansa na otrzymanie pomocy w razie problemu. Czasami, szczególnie w nocy, ale nie tylko, kierowcy zabierają autostopowicza, ponieważ są zmęczeni i senni. Upewnij się, że nigdy nie zasypiasz w czyimś samochodzie. Nawet jeśli nie możesz znaleźć tematu rozmowy, zachowaj czujność. Jeśli masz prawo jazdy, możesz wskazać kierowcy ten fakt. W niektórych przypadkach chętnie pozwoli Ci prowadzić, gdyż sam może być zmęczony długą podróżą.

Natomiast chyba najbardziej niebezpieczny w łapaniu stopa w nocy jest odsetek nietrzeźwych lub skrajnie zmęczonych (niebezpiecznych) kierowców. Niektórzy kierowcy jadący daleko spędzają za kółkiem kilkanaście godzin.

Opinie na temat łapania stopa w nocy znajdziecie tu.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz