Autostop we Włoszech – czy jest legalny? Czy Włosi zabierają na stopa?

Autostop we Włoszech jest mniej rozpowszechniony niż w innych krajach, takich jak Francja czy Niemcy. Mimo to jest to zdecydowanie i pod każdym względem możliwe.

Autostop we Włoszech – własne doświadczenie

Osobiście jeździłem autostopem kilkukrotnie w różnych regionach Włoch i na ogól nie miałem z tym problemu. W sumie we Włoszech zrobiłem parę tysięcy kilometrów autostopem. Jeździłem autostopem sam, a także z kolegą. Zdarzało mi się także jeździć autostopem w nocy, jednakże Włosi są wtedy znacznie mniej ufni.

Autostopem jeździłem częściej z tabliczką niż bez. Miałem wrażenie, że lepiej pokazać wyraźnie kierowcom, w którą stronę chcemy się kierować.

Autostopem we Włoszech jeździłem zarówno autostradami jak i drogami krajowymi. Na autostradach we Włoszech, szczególnie na głównych, takich jak A1, A4 czy A14 można złapać stopa bez najmniejszego problemu na kilkaset kilometrów, a nawet i więcej.

Autostrady nie są przystosowane dla rowerzystów i pieszych. Znalezienie odpowiedniego miejsca na autostop lub spacer po autostradzie jest prawie niemożliwe, a także nielegalne i bardzo niebezpieczne. Zawsze pamiętaj, aby nie ryzykować bezpieczeństwa swojego lub innych osób i upewnij się, że przed podróżą znajdziesz dobry punkt wyjścia. Niestety, bardzo często przy wjazdach na autostradę brakuje miejsca do bezpiecznego zatrzymywania pojazdów. Moim zdaniem, Włochy oraz Wielka Brytania to najtrudniejsze kraje do łapania stopa pod kątem obecnej infrastruktury. We Włoszech kult samochodu sprawił, że jest stosunkowo mało zatoczek i często brakuje pobocza przy drogach.

Relację z podróży autostopem do Włoch przeczytasz tu, zaś o powrocie autostopem z Mediolanu poczytasz tu.

Autostop we Włoszech

Czy Włosi zabierają na stopa?

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że włoscy kierowcy ciężarówek bardzo rzadko zabierają na stopa. Nie róbcie sobie większej nadziei wystawiając kciuk przed jadącymi ciężarówkami. Jeśli łapiecie stopa w 2 osoby, darujcie sobie ciężarówki.

Włoscy kierowcy, bardzo chętnie zatrzymują się, gdy stopa łapie kobieta lub dwa czy nawet trzy. Autostopowicze we Włoszech mają zdecydowanie trudniej niż autostopowiczki. Pytając się jak działa autostop we Włoszech – potraktuj odpowiedzi od autostopowiczek o łatwym stopowaniu we Włoszech z przymrużeniem oka.

Autostop we Włoszech na pewno nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest też najgorzej. Gdy trzymasz się jednej autostrady prowadzącej w jednym kierunku, nie powinieneś mieć problemu. Pokonanie odcinków Mediolan – Rzym – Neapol czy Bolzano – Verona – Bolonia czy Wenecja – Turyn powinny być banalnie proste.

Jak łapać stopa we Włoszech?

Jeśli napiszesz swój cel na tabliczce, ustawisz się na wjazdach na autostradę, przed punktami poboru opłat lub znajdziesz sposób, aby dostać się na stację benzynową, będziesz miał znacznie większe szanse na znalezienie przejazdu w krótkim czasie.

Nie zawsze pisanie miejsca docelowego może pomóc. Jeśli napiszesz nazwę miasta pośredniego, możesz odnieść większy sukces. Na przykład, jeśli chcesz dotrzeć do Neapolu z Mediolanu, trudniej będzie znaleźć osoby, które pokonują całą bezpośrednią trasę bez przystanków. Próba napisania Florencji, a następnie zmiana znaku z Rzymem i wreszcie Neapolem, może być opcją, jeśli masz karton i markery.

Generalnie, nie radziłbym pisać miejscowości oddalonej o więcej niż 200-300 kilometrów. Zawsze lepiej jest napisać miasto bliżej nas i zapytać kierowcę gdy się zatrzyma czy nie zabierze nas do kolejnego. Gdy napiszemy odległą miejscowość na tabliczce, osoby jadące w naszym kierunku np. 100km mogą myśleć że ich podwózka Wam się nie przyda i zwyczajnie Was nie podwiozą.

Autostop we Włoszech

Przemieszczając się od stacji benzynowej na stację, możesz dotrzeć do celu bez problemów i dość szybko; często nawet bez żadnego znaku!

Autostop we Włoszech – legalny czy nie?

Czy we Włoszech wolno jeździć autostopem? Autostop po autostradzie nie jest legalny (przy wjeździe na autostradę zawsze znajdziecie duży napis „NO AUTOSTOP!”). Włochy to jeden z niewielu krajów świata, w których spotkać można znaki drogowe oficjalnie zabraniające jazdę autostopem.

autostop we Włoszech

Dla większości Włochów nie jest jasne, czy można jeździć autostopem we Włoszech, czy nie. Niewielu jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Problem w tym, że nawet prawodawstwo nie jest dostatecznie kompletne, wcale nie jest jasne. Dlatego często budzi wątpliwości u podróżujących po drogach.

Zobaczmy, jakie są wszystkie aspekty, które muszą być jasne dla tych, którzy proszą o przejazdy samochodem, a także dla tych, którzy je udzielają, aby nie ryzykować kar lub problemów.

Zgodnie z kodeksem drogowym autostop we Włoszech jest nielegalny tylko na autostradach i głównych drogach podmiejskich. Według włoskiego kodeksu, na jezdniach, wjazdach, skrzyżowaniach, parkingach oraz na innych połączeniach autostrad zabrania się proszenia o przejazd lub zabierania autostopowiczów

Czy we Włoszech można dostać mandat za łapanie stopa?

Złamanie tej zasady oznacza nałożenie sankcji administracyjnej, a tym samym zapłacenie grzywny, która może wynosić od 41 do 168 euro. W rzeczywistości pytanie wydaje się bardzo jasne, w przeciwieństwie do tego, co napisałem na początku tego artykułu. Problem polega jednak na tym, że kodeks drogowy nie określa dokładnie, jakie znaczenie ma autostrada. Reguła jest więc trudna do zinterpretowania. Nie wiemy, czy rondo zjazdowe, budka poboru opłat lub inne elementy, które nie zostały wyraźnie wymienione, są objęte zakazem, czy są w inny sposób tolerowane.

Dlatego rada – jeśli chcesz wyruszyć w pełną przygód podróż, a na niektórych trasach będziesz musiał podróżować autostopem, to ustaw się tuż przed bramką poboru opłat, gdzie samochody zwalniają, aby znaleźć przejazd, w takim przypadku unikniesz otrzymania nieprzyjemnej finansowo kary.

Skoro autostop jest zabroniony tylko na autostradzie, wydaje się zatem, że na wszystkich innych typach dróg jest dozwolony, a nawet wydaje się, że jest również legalny na obwodnicy.

Gdzie łapać stopa we Włoszech?

Zawsze jednak zalecamy kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Dlatego nawet w miejscach, w których można poprosić o autostop, należy uważać, aby nie utrudniać ruchu i absolutnie nie narażać bezpieczeństwa na drodze dla wszystkich użytkowników drogi. Unikaj ustawiania się na zakrętach lub w miejscach, które nie są zbyt widoczne, a tym bardziej na środku drogi.

Najlepszymi miejscami będąc stacje benzynowe na autostradach bądź zatoczki autobusowe, pobocza na drogach krajowych. Więcej o miejscach do łapania stopa w tym wpisie.

W większości przypadków policja będzie Cię ignorować, ale może się zdarzyć (w bardzo wyjątkowych okolicznościach), że poprosi o dokument tożsamości. Niektórzy policjanci będą się uśmiechać widząc Ciebie łapiącego stopa przy stacji benzynowej na autostradzie, inni wylegitymują Ciebie. Policjanci zapytani o wysokość ewentualnego mandatu, sami nie byli w stanie wskazać jego kwoty, co oznacza, że mandaty raczej należą do rzadkości.

Autostop we Włoszech na drogach krajowych

Jeśli nie jesteś w stanie dojść na stację benzynową przy autostradzie lub dojechać na nią, bo na przykład wjazd na autostradę nie ma miejsca do bezpiecznego zatrzymania pojazdu, możesz spróbować ustawić się na drodze krajowej. Podróż może być dłuższa, ale spotkasz miejscowych i zobaczysz niezwykłe krajobrazy. Jeśli zdobędziesz zaufanie kierowcy, może nawet zostawić Cię poza celem, a nawet zostać zaproszony na posiłek z rodziną.

Więcej o autostopie we Włoszech znajdziesz tu.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz