Bratysława

Bratysława – relacja ze zwiedzania

Bratysława była kolejnym celem po odwiedzeniu Wiednia. Przeczytaj ten post i się dowiesz jakie zabytki Bratysławy warto odwiedzić 🙂

Bratysława – dojazd

Do Bratysławy dostaliśmy się późnym wieczorem pociągiem z Wiednia. Faktem jest że na dworcu w Wiedniu nie było możliwości zakupienia biletu w jedną stronę. W naszym przypadku nie byliśmy zainteresowani powrotem do Wiednia z Bratysławy, gdyż planowaliśmy wracać do Polski po zwiedzeniu słowackiej stolicy, dlaczego turysta zmuszony jest do powrotu do Wiednia? Bilet jak na tak krótką odległość nie kosztował wcale mało, bo aż 15 euro.

Bratysława
Biletomat w Wiedniu

Z Polski do Bratysławy bardzo łatwo można dostać się Polskim Busem z Południowej Polski, czasami za naprawdę niewielkie pieniądze 🙂

Naszą przygodę z Bratysławą zaczynamy na głównej stacji kolejowej i tam widzimy zabawną nazwę sklepu. Nazwa “suche plody” na pewno niemile kojarzy się polskim turystom 🙂

Pierwsze kilka minut w Bratysławie sprawiło, że czuliśmy się jakoś dziwnie w tym miejscu, gdyż od razu po przyjściu z peronu zostaliśmy osaczeni przez hordę Cyganów wciskających nam podobno oryginalne perfumy Hugo Boss. Był jeden szkopuł, perfumy miały nazwę Hugo Boos. Jak ktoś nie ogarnia nazwy to może i się nabierze, bo atrakcyjna cena 5 euro za flakonik może zachęcać 🙂

Dworzec w Bratysławie
Dworzec kolejowy w Bratysławie gdzie roiło się od Cyganów

Bratysława – pierwszy nocleg

Uznaliśmy, że dworzec kolejowy to fatalne miejsce do spędzenia nocy, gdyż czuliśmy, że zbyt wiele osób obserwuje nasze bagaże, nie czuliśmy się tam zbyt bezpiecznie.Wyszliśmy zatem z dworca i oddaliliśmy się od centrum jak tylko się da by znaleźć jakieś spokojnie miejsce do rozstawienia namiotu z dala od rzeszy Cyganów.

Ostatecznie po przejściu paru kilometrów napotkaliśmy wzgórze rozciągające się wzdłuż autostrady, wydawało się to najlepsze możliwe miejsce do przenocowania w naszym przypadku. Weszliśmy na szczyt i rzeczywiście było tam całkiem spoko, bo kto w środku nocy wchodzi na strome wzgórze? Następnie rozbiliśmy namiot i udaliśmy się do spania.

Nazajutrz obudziłem się z bólem pleców. Zwijając namiot, okazało się, że pod podłogą namiotu była duża butelka po piwie, przez co było bardzo niewygodnie. Należy pamiętać by nie rozbijać namiotu po ciemku!

Nocleg w namiocie w Bratysławie
Nocleg w Bratysławie

Po spakowaniu naszych wszystkich manatków wróciliśmy do centrum miasta by pozwiedzać 🙂

Pałac Prezydencki

Najpierw poszliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki w Bratysławie. Znajduje się on na placu Hodžovo námestie w ścisłym centrum miasta, dość niedaleko od dworca kolejowego. Pałac został wybudowany w roku 1760. W dodatku integralną częścią terenu pałacowego jest rozległy ogród w stylu francuskim. W ogrodzie z tyłu pałacu rosną drzewa zasadzone przez wielu sławnych polityków świata. Ciekawostką może być fakt, iż jedno z nich posadził nasz  prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2002 roku 🙂

Pałac Prezydencki w Bratysławie
Pałac Prezydencki w Bratysławie
Pałac Prezydencki w Bratysławie
Pałac Prezydenckie w Bratysławie

Centrum Bratysławy jest stosunkowo małe, więc nie ma potrzeby korzystać z taksówek lub autobusów. Bez wątpienia można zwiedzić je na pieszo.

Kościół Trynitarzy w Bratysławie

Ta katolicka świątynia znajdująca się przy placu Župné námestie. Kościół powstał w miejscu starszego kościoła św. Michała, który został zburzony w 1529 r. podczas inwazji tureckiej.

Bratysława
Kościół Trynitarzy w Bratysławie

Zamek Bratysławski

Zamek Bratysławski znajduje się w centrum Bratysławy, z pięknym widokiem na Nowy Most i Dunaj oraz Petrzałkę – największą dzielnicę mieszkaniową miasta. Co więcej, na szczycie Nowego Mostu znajduje się restauracja nazywana “UFO” ze względu na swój unikatowy kształt.

https://www.instagram.com/p/BhH0Oohh7rZ/?utm_source=ig_web_copy_link

Bratysława

https://www.instagram.com/p/BhJRlJNBsB0/?utm_source=ig_web_copy_link

Bratysława – stare miasto

Stare miasto Bratysławy to obszar przepełniony zabytkami, na jego obszarze znajduje się pełno pałaców i kościołów, m.in.:

  • Pałac Prymasowski  – klasycystyczny budynek z II poł. XVIII wieku
  • Letni Pałac Arcybiskupi będący siedzibą Rady Ministrów,
  • rokokowy Pałac Mirbacha
  • Katedra św. Marcina
  • Kościół św. Elżbiety
  • Brama Michalska

https://www.instagram.com/p/BhJRplLhRnN/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława – podsumowanie

Bratysława ma przynajmniej kilka ładnych zabytków oraz punktów widokowych na miasto. Cenowo jest miastem całkiem przystępnym na polską kieszeń i jest dość łatwo dostępne, w szczególności Polskim Busem, ale także własnym samochodem, gdyż ze Śląska do Bratysławy prowadzi cały czas autostrada. Unikając okolic dworca można poczuć się trochę jak w Pradze. Miasto architektoniczne jest do niej podobne, jednakże uważam, że Praga ma dużo więcej zabytków do zaoferowania, gdyż po prostu jest większym miastem.

Bratysława może być fajnym miastem na jakiś dłuższy weekend lub jest też świetnym miejscem na krótki przystanek w drodze do Budapesztu czy Wiednia 🙂

Relację z kontynuacji tej podróży autostopem przeczytasz tu.

A co Tobie najbardziej podobało się w Bratysławie?  Ile czasu w niej spędziliście? 🙂

Chcesz być na bieżąco?

  1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
  2. Śledź mnie na Instagramie
Facebookinstagram

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *