Ceny w Sztokholmie – czy w Szwecji jest drogo?

Ceny w Sztokholmie – planujesz podróż do Szwecji i chcesz wydać jak najmniej? Koszt noclegów, jedzenia, transportu w Sztokholmie. Przygotowałem ten przewodnik po cenach sztokholmskich, aby pomóc Ci zaplanować pobyt 🙂

Sztokholm jest jednym z najdroższych miast na świecie i nie jest tajemnicą, że ceny artykułów codziennego użytku, takich jak jedzenie, piwo, a także zakwaterowanie czy rozrywka, są wysokie w porównaniu ze stolicami w południowej Europie. Ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na podróż do Sztokholmu? Jak tanio dolecieć do Sztokholmu?

W Szwecji obwiązuje korona szwedka, w kantorach oznaczona jako SEK.

Na dzień 20 lipca 2020:

1 SEK = 0,435 PLN

Aktualny kurs korony szwedzkiej znajdziecie w tym linku.

ceny w Sztokholmie

Ceny jedzenia w szwedzkiej stolicy

Koszt żywności w Sztokholmie nie różnią się znacznie od reszty kraju, ale istnieje znacznie większa koncentracja restauracji średniej i wyższej klasy, szczególnie w regionach turystycznych, takich jak Gamla Stan i Norrmalm.

Ceny w Sztokholmie – restauracje

Ceny zaczynają się od około 150–200 SEK za danie główne w restauracji w Sztokholmie, w eleganckich nowych skandynawskich miejscach możesz wydać nawet 1000 SEK za posiłek.
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, w Sztokholmie jest mnóstwo tanich posiłków, od hal gastronomicznych, foodtrucków, po przekąski i niedrogie restauracje. Trzymaj się tego rodzaju miejsc i nie musisz wydawać więcej niż 250–300 SEK dziennie na jedzenie. Możesz znaleźć dobre obfite obiady i kolacje za około 100 SEK za osobę. Do wyboru jest ogromna różnorodność różnych kuchni.

Ceny w Sztokholmie – ceny w supermarketach

Supermarkety mają zwykle wyższe ceny niż w innych częściach Szwecji. Mimo to możesz kupić spaghetti, makaron i inne podstawowe rzeczy za bardzo małe pieniądze, a powinieneś być w stanie przygotować porządny piknik (chleb, ser, oliwki, owoce itp.) za mniej niż 150 SEK.

Ceny w Sztokholmie – transport w Sztokholmie

Transport publiczny w Sztokholmie jest bezpieczny, wydajny, jednakże niekoniecznie tani. Podróż w jedną stronę autobusem, tramwajem i metrem w obrębie miasta może kosztować zaledwie 30 SEK.
O ile naprawdę nie utkniesz, najlepiej unikać taksówek – zdzieranie jest niestety zbyt powszechne, szczególnie wśród zagranicznych turystów, a nawet ceny oferowane miejscowym są boleśnie wysokie.

ceny w Sztokholmie

Ceny hoteli w Sztokholmie

Zakwaterowanie w Gamla Stan jest drogie. Ceny zakwaterowania są zwykle nieco wyższe niż w innych częściach Szwecji, ale nadal można dobrze przespać noc bez bankructwa. Ceny hoteli zaczynają się od około 600 SEK za pokój dwuosobowy, często ze wspólną łazienką. Średniej klasy, trzygwiazdkowy hotel z łazienką zarezerwujecie od 900 do 1300 SEK za noc. Hotele z najwyższej półki w centralnych częściach Sztokholmu regularnie przekraczają granicę 2000 SEK za noc. Zwykle dotyczy to najbardziej podstawowego rodzaju pokoju (apartamenty i pokoje typu deluxe mogą kosztować 3000 SEK lub więcej).

Jeśli szukasz taniego hotelu, wypróbuj jedno z okolicznych miejsc, takich jak Kungsholmen lub południowa część Södermalm.

Ceny hosteli w Sztokholmie

Hostele są tańszą alternatywą, oferując pokoje wieloosobowe w centralnych częściach Sztokholmu za jedyne 200 SEK za noc. Jakość jest ogromnie zróżnicowana. Wiele hosteli oferuje prywatne pokoje po nieco niższych cenach niż tanie hotele; zazwyczaj będziesz mógł również korzystać z zaplecza kuchennego hostelu, co oznacza, że ​​możesz zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu poza domem.

ceny w Sztokholmie

Zwiedzanie Sztokholmu

W Sztokholmie jest mnóstwo bezpłatnych rzeczy do zrobienia, ale wiele najważniejszych atrakcji pobiera opłaty za wstęp. Opłaty za wstęp do muzeum wynoszą od 100 SEK (na przykład w Nordiska i Muzeum Nobla), aż do 215 SEK w przypadku Muzeum Abba. Niektóre muzea są jednak całkowicie bezpłatne, a inne rezygnują z opłat za wstęp o określonych porach tygodnia.

Jeśli jesteś w mieście przez jakiś czas, powinieneś rozważyć zakup karty Sztokholm. Więcej o zwiedzaniu Sztokholmu poczytasz w tym wpisie.

Ceny alkoholu w Sztokholmie

Ceny napojów alkoholowych w Sztokholmie są prawie takie same jak w całej Szwecji (innymi słowy, są wysokie). Ale kwota, którą wydajesz na piwo lub kieliszek wina, zależy w dużej mierze od tego, od lokalizacji

Ceny piwa w barach w Södermalm zaczynają się od około 40–45 SEK za szklankę. Ceny w turystycznych miejscach w Gamla Stan są prawie zawsze wyższe. W okolicach Stureplan, najbardziej widowiskowego obszaru miasta, niskie ceny są prawie niemożliwe do spotkania.
W Sztokholmie powstały miejsca z piwem rzemieślniczym, a nawet dość proste bary mające zwykle dobre piwo lub dwa z beczki. Ceny tych piw są na ogół dość wysokie. Spodziewaj się zapłacić około 55–90 SEK, w zależności od ogólnego klimatu miejsca, w którym pijesz.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz