co zobaczyć w Londynie

Co zobaczyć w Londynie? Praktyczny poradnik

W Londynie znajdują się setki zabytków, atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Co zobaczyć w Londynie? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.

Zanim poczytasz o tym co zobaczyć w Londynie polecam najpierw przeczytanie artykułu o tym jak tanio dostać się do Londynu.

Co zobaczyć w Londynie?

Big Ben

Big Ben to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny zabytek Londynu, który znajdziemy na pocztówkach, plakatach itd. Jest to wieża zegarowa położona w dzielnicy Westminster w ścisłym centrum Londynu. 12 września 2012 roku na cześć 60-letniego panowania Elżbiety II została nazwana oficjalnie Elizabeth Tower.

Wieża ma aż 96,3 m wysokości, zaś każda z czterech tarcz zegarowych ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie.

Ciekawostki o Big Benie

Ciekawostką związaną z Big Benem może być jego punktualność, ponieważ na przestrzeni lat niestety zdarzało mu się nie pokazywać właściwej godziny. W 1949 roku zegar spóźniał się aż o 41 minut, gdyż na jednej ze wskazówek usiadły ptaki 🙂 Natomiast w roku 1962 zegar miał 10 minut opóźnienia ze względu na zalegający śnieg. Na przełomie lat 1976-1977 zegar był w naprawie przez kilka miesięcy. W 1997 roku zegar stanął dwa razy.

Na wieży znajdują się cztery mniejsze dzwony, które wybijają co 15 minut.

Big Ben w remoncie

Jesienią 2015 roku podjęto decyzję, że Big Ben musi zostać odrestaurowany po raz kolejny, remont rozpoczął się w sierpniu 2017 i docelowo ma zając około 4 lata.

Big Ben

Big Ben

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to zabytkowy pałac wybudowany w stylu neogotyckim znajdujący się w dzielnicy Westminster. Westminster jest siedzibą Izby Gmin, Izby Lordów, a także innych urzędów. W roku 1987 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jego budowa rozpoczęła się w XI w. Pałac Westminsterski ucierpiał podczas pożaru w 1834 roku oraz nalotów niemieckich w latach 1940-1941. Po wojnie, odbudowywano go przez 5 lat.

Charakterystycznym elementem pałacu jest Victoria Tower – wieża licząca 98,5 m (niewiele wyższa niż Big Ben) pochodząca z XIX w.

Big Ben

London Eye

London Eye to kolejne charakterystyczne miejsce, które bez wątpienia kojarzy się z Londynem. Co ciekawe, nie jest to tak naprawdę unikatowa konstrukcja, gdyż można również je spotkać w wielu innych miastach na świecie, np. marokańskim Agadirze, Helsinkach czy Hong Kongu, również niemal tak samo wielkich.

London Eye jest czynny praktycznie niemal codziennie, z wyjątkiem świąt.

Dokładne godziny otwarcia London Eye można znaleźć pod tym linkiem.

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

Buckingham Palace

Buckingham Palace to mniej więcej odpowiednik naszego Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, przy czym w Wielkiej Brytanii władzę sprawuje monarcha.

Pałac został wzniesiony w 1703 roku jako rezydencja miejska, na przestrzeni lat był wielokrotnie rozbudowywany. Natomiast od 1992 roku część z komnat reprezentacyjnych jest dostępna dla turystów.

Obecnie Pałac Buckingham jest kluczowym miejscem dla Brytyjczyków, gdzie odbywają się uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania głów państw.

Ciekawostka o Buckingham Palace

Ważnym elementem Pałacu Buckingham jest sztandar królewski – gdy monarcha przebywa w pałacu, sztandar wisi na pełnej wysokości, zaś gdy wyjeżdża – chorągiew jest zdejmowana.

co zobaczyć w Londynie

Co zobaczyć w Londynie

Victoria Memorial

Bezpośrednio przed Pałacem Buckingham znajduje się pomnik królowej Wiktorii. Rzeźba z białego marmuru została stworzona przez Thomas Brocka w 1931 roku.

co zobaczyć w Londynie

atrakcje Londynu

Trafalgar Square

Trafalgar Square to najważniejszy plac znajdujący się w centrum Londynu. Upamiętnia on zwycięstwo brytyjskiej marynarki wojennej w morskiej bitwie pod Trafalgarem w 1805 r. pomiędzy flotą angielską, a francusko-hiszpańską. Na środku placu w 1843r. umieszczono Kolumnę Nelsona o wysokości 55 metrów. Kolumna Nelsona bierze swoją nazwę od admirała Horatio Nelsona, który poległ podczas wcześniej wspomnianej bitwy.

co zobaczyć w Londynie

Co zobaczyć w Londynie

Downing Street 10

Downing Street to słynna ulica pomiędzy parlamentem, a Trafalgar Square. Znajdują się na niej rezydencje najważniejszych brytyjskich polityków, w tym premiera i kanclerza skarbu. Ulica została zbudowana i nazwana dla uczczenia Sir George’a Downinga, który był dyplomatą w służbie Oliviera Cromwella. Król, jako dowód uznania, przekazał mu działkę gruntu, na której znajduje się ta ulica.

Przy Downing Street numer 10 przyjmowani są oficjalni goście premiera. Ponadto w tym miejscu rzecznik rządu brytyjskiego wydaje oficjalne komunikaty dla mediów.

co zobaczyć w Londynie

Tower Bridge

Tower Bridge to kolejna atrakcja Londynu, której nie można przegapić 🙂 Most nad Tamizą jest stosunkowo nowym zabytkiem, gdyż został wybudowany dopiero w 1894r.

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie co zobaczyć w Londynie

Tower of London

Tower of London to budowla obronna, która w przeszłości była siedzibą monarchów Anglii. Budowla została wzniesiona w II poł. XI w. Tower of London bardzo dobrze spełniało funkcję więzienną, ponieważ nie było z niego ucieczki ze względu na otaczającą je wodę.

W twierdzy przechowywane są liczne zbroje, bronie, klejnoty i insygnia koronacyjne.

Forteca jest zamieszkana przez strażników Yeomen Warders wraz z ich rodzinami.

Symbolem twierdzy są kruki. Według legendy, dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie.

Tower of London

Tower of London

Tower of London

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

Bilety do Tower of London niestety nie należą do najtańszych…Bilet dla osoby dorosłej przy zakupie online kosztuje aż 22,70 funtów! Dzieci od 5 do 15 roku życia zapłacą 10,75 funtów, natomiast dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Więcej informacji o biletach znajdziecie pod tym linkiem.

Somerset House

Somnerset House to budowla w stylu neoklasycystycznym usytuowana nieopodal Waterloo Bridge.

Obecnie, we wschodnim skrzydle Somerset House znajduje się wydział prawa King’s College London.

Przez 2 wieki gmach był siedzibą najważniejszych urzędów w państwie, w tym m.in. służb skarbowych, morskich, podatkowych i wielu innych. Przez dość długi czas mieściły się tutaj także Uniwersytet Londyński oraz Royal Academy.

Na dziedzińcu często odbywają się koncerty, a także pokazy filmowe. W okresie zimowym miejsce pełni funkcję lodowiska.

Somerset House

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

King’s Cross Station

Dworzec King’s Cross to jeden z najruchliwszych dworców pasażerskich Londynu. Co wyróżnia go zatem od innych dworców?

Dworzec znany jest z serii powieści Harry Potter, gdzie mieści się peron 9¾, dostępny jedynie dla czarodziejów.  Jedna ze ścian zawiera tabliczkę informacyjną że jest przejściem do czarodziejskiego peronu oraz posiada wmurowany do połowy wózek bagażowy co ma sugerować, że komuś nie do końca udał się czar.

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

Peron 9¾ to jedno z najbardziej turystycznych miejsc Londynu. Aby zrobić sobie z nim zdjęcie, trzeba wyczekać nawet aż 2 godziny! Na miejscu można poprosić o szal nadający czarodziejskiego stylu.

Miejsce stało się jedną wielką komercją. Na miejscu zawsze jest profesjonalny fotograf, który za aż 10 funtów wykona Wam zdjęcie.

Madame Tussauds

Madame Tussauds to kolejne miejsce przeładowane turystami. Muzeum figur woskowych znanych postaci jest nieodzownym punktem większości wycieczek szkolnych. Madame Tussauds powstało w 1835r. i prezentuje naturalnej wielkości figury wielu gwiazd filmu, muzyki czy sportu.

Muzeum figur woskowych działa także pod tym samym szyldem w Amsterdamie, Berlinie, Blackpool, Wiedniu, Hollywood, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Sydney i paru innych miastach świata.

Niestety wejście do muzeum jest dość sporym kosztem, ponieważ bilet dla 1 osoby zakupiony online kosztuje aż 29 funtów. Planując wizytę w Madame Tussauds, trzeba mieć na uwadze długie kolejki przed budynkiem.

co zobaczyć w Londynie

Baker Street

Ulica Baker Street znana głównie dzięki literackim postaciom Sherlocka Holmesa i dr Johna H. Watsona. Kupicie na niej pamiątki, gdyż znajduje się tam pełno sklepików.

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

Buckingham Palace Gardens i St. James’s Park

Ogrody przy Pałacu Buckingham oraz pobliski park to doskonałe miejsce do odpoczynku (jeżeli dopisze pogoda :)). Znajdziecie tu różnorakie gatunki drzew oraz ptaków czy wiewiórki.

co zobaczyć w Londynie
Buckingham Palace Gardens

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie

co zobaczyć w Londynie
St. James’s Park

atrakcje Londynu

The Shard

The Shard to aktualnie najwyższy budynek w Londynie i jednocześnie najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Konstrukcja ma 72 kondygnacje. Całość liczy 309,6m wysokości. Budowa wieżowca miała miejsce w latach 2009-2012. Oficjalnego otwarcia drapacza chmur dokonał premier Kataru.

Wjazd na taras widokowy dla osoby dorosłej kosztuje niemal 31 funtów. W przypadku złej pogody jest możliwość ponownego wjazdu na taras innego dnia. Przy dobrej pogodzie widoczność z 72. piętra wynosi nawet 40 mil!

Bilety można rezerwować tutaj.

atrakcje Londynu

City of London

City of London to centralna dzielnica Londynu gdzie jak widać poniżej są najwyższe wieżowce całego miasta.

atrakcje Londynu

Horse Guards

Horse Guards to historyczny budynek w dzielnicy Westminster, przed którym można zobaczyć zmianę warty. W budynku się Muzeum Kawalerii, gdzie można dowiedzieć się choćby szkoleniu koni, królewskich zwyczajach, odznaczeniach czy instrumentach muzycznych.

atrakcje Londynu  atrakcje Londynu

Atrakcje turystyczne Londynu na mapie – co zobaczyć w Londynie?

atrakcje Londynu

Legenda:

 1. Pomnik Sherlocka Holmesa
 2. Muzeum Madame Tussauds
 3. King’s Cross St. Pancras

atrakcje Londynu

Legenda:

 1. Pałac Buckingham
 2. Victoria Memorial
 3. Buckingham Palace Gardens oraz St. James’s Park
 4. Big Ben
 5. Westminster
 6. London Eye
 7. Downing Street 10
 8. Horse Guards
 9. Trafalgar Square
 10. Somerset House
 11. The Shard
 12. City of London
 13. Tower Bridge
 14. Tower of London

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie atrakcji Londynu?

Jeśli chodzi o atrakcje opisane w tym artykule, to zaczynając zwiedzanie wczesnym rankiem można do wieczora zobaczyć wszystkie wyżej wymienione miejsca na drugiej mapie jeśli mamy dobrą kondycję. Trasę między 14 zaznaczonymi punktami na drugiej mapie bez problemu pokonywałem parę razy na nogach w zaledwie kilka godzin, odległości między tymi punktami są na tyle małe, że podjeżdżanie metrem czy autobusem jednej czy dwóch stacji jest mało opłacalne czasowo, a już na pewno mniej opłacalne finansowo 🙂 Jeśli chcesz poczytać o transporcie publicznym w Londynie, kliknij tutaj.

Na zobaczenie wszystkich punktów z obu map, zalecałbym przeznaczenie 2-4 dni bez pośpiechu 🙂

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu bez wątpienia będziecie wiedzieć co zobaczyć w Londynie 🙂 O tym co poza zwiedzaniem zabytków warto zrobić w Londynie można poczytać tutaj.

Jeśli macie jakieś pomysły co zobaczyć w Londynie napiszcie w komentarzach poniżej 🙂

Chcesz być na bieżąco?

 1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
 2. Śledź mnie także na Instagramie
Facebookinstagram

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *