Czy Malta jest bezpieczna

Czy Malta jest bezpieczna dla turystów? Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Czy Malta jest bezpieczna? Coraz powszechniejsze staje się pytanie, czy Malta jest bezpiecznym miejscem na wakacje. I nie jest to zaskoczeniem, ponieważ bezpieczeństwo jest głównym przedmiotem zainteresowania podróżników wśród doniesień o atakach terrorystycznych w całej Europie. Czy więc Malta jest jest bezpieczna dla turystów?

Krótka odpowiedź: tak, jednak podobnie jak w przypadku większości miejsc turystycznych w Europie nadal musisz być czujny.

W obliczu napięć i konfliktów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie wydaje się, że położenie geograficzne Malty może być niewygodnie blisko wszystkich niepokojów na tym obszarze, ale ryzyko ataków terrorystycznych na Malcie jest stosunkowo niskie i do tej pory nie wydano żadnych istotnych ostrzeżeń.

Jak dojechać na Maltę? Jak zaplanować zwiedzanie? Wszystko w tym artykule.

Wskaźniki przestępczości na Malcie były historycznie niskie w porównaniu do innych państw członkowskich UE i miejsc turystycznych.

Najczęstsze zagrożenia dla bezpieczeństwa podróżujących to:

 • Drobne przestępstwa, takie jak kradzieże kieszonkowe i inne rodzaje kradzieży
 • Incydenty z napadami, szczególnie wokół Sliema / St. Juliana
 • Sporadyczne incydenty przemocy w obszarach życia nocnego (zwłaszcza Paceville i Buġibba)
 • Wypadki drogowe

Chociaż Malta jest bezpieczna dla turystów, w tym artykule zebrałem kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo tobie podczas podróży na Maltę 🙂

Jeśli na którekolwiek z twoich pytań nie ma tutaj odpowiedzi, zostaw komentarz na dole tego artykułu, a chętnie pomogę! 🙂

Ataki terrorystyczne na Malcie

Pomimo bliskości obszarów konfliktu poziomy zagrożenia terroryzmem na Malcie są niskie, jak ocenia rząd Wielkiej Brytanii.

Ponieważ Malta jest stosunkowo neutralnym państwem z niewielką liczbą (jeśli w ogóle) wrogów na arenie międzynarodowej, jest mało prawdopodobne, że zagrożenie atakami terrorystycznymi na Malcie wzrośnie w dającej się przewidzieć przyszłości. Tym samym Malta jest bezpieczna z punktu widzenia turysty.

Poziomy przestępczości i kradzieże kieszonkowe na Malcie

Poziom przestępczości na Malcie jest niski, a policja statystycznie odnosi sukcesy w łapaniu przestępców.

Przestępstwa takie jak kradzieże kieszonkowe czy wyrywanie torebek należą do rzadkości. Jeśli takie przestępstwa mają miejsce, są głównie w:

 • St. Julian’s
 • Sliema
 • Stolica Valletta.

Jak uniknąć padnięcia ofiarą kieszonkowców?

Trzymaj przed sobą torby i torebki w zatłoczonych miejscach. Nie eksponuj biżuterii ani gotówki by nie zostać ofiarą ataku.

Wybierając się na plaże na Malcie warto rozważyć, by jedna osoba z grupy pilnowała rzeczy osobistych. O najlepszych plażach na Malcie przeczytacie tutaj, zaś o najciekawszych plażach na Gozo poczytacie w tym artykule.

Czy Malta jest bezpieczna nocą?

Czy bezpiecznie jest chodzić nocą na Malcie? Wychodzenie w nocy jest całkowicie bezpieczne. Jest jednak kilka wyjątków. Jedynymi nieco mniej bezpiecznymi miejscami na Malcie są: Paceville (centrum życia nocnego na Malcie, które jest częścią St. Julian’s), miejscowości Gżira i Sliema (w tym samym obszarze) oraz obrzeża wioski Marsa po stronie portu. To ostatnie jest mało prawdopodobne, aby odwiedzić go jako turysta, a przestępstwa i tak wciąż są tam rzadkie.

Jeśli chodzi o Paceville, w ostatnich latach brakowało tu bezpieczeństwa. Chociaż obszar ten nie jest uważany za lokalizację „wysokiego ryzyka”, warto zachować czujność i unikać kłopotów. Bramkarze zapewniają prywatne bezpieczeństwo klubom nocnym. Jeśli zdecydujesz się na imprezowanie w Paceville, trzymaj się tych zaleceń i nic złego nie powinno ci się przydarzyć. Najlepsze, co możesz zrobić, to zadzwonić na policję (+356 2122 1111 lub na numer alarmowy 112 w sytuacjach awaryjnych).

St. Julian’s i Sliema są atrakcjami turystycznymi, a Gżira (obok Sliemy) jest zamieszkana i odwiedzana przez obcokrajowców zatrudnionych w okolicznych firmach iGaming. Oznacza to, że istnieje wiele celów dla rabusiów szukających szybkiego łupu.

Czy Malta jest bezpieczna dla pływających?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby uchronić się przed krzywdą:

 • Możesz pływać bezpiecznie praktycznie wszędzie, ale złotą zasadą jest pływanie tam, gdzie pływają miejscowi. Zachowaj ostrożność, jeśli zdecydujesz się pływać w miesiącach zimowych, ponieważ nawet doświadczeni pływacy nie są zaskoczeni przez prądy podwodne.
 • Jeśli jest burzowo lub szczególnie wietrznie, nie stój na skraju skalistych obszarów przybrzeżnych. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie są porywani do morza przez duże fale uderzające o wybrzeże, ponieważ stoją zbyt blisko brzegu.
 • Zeskakiwanie z wysokich klifów na morzu może przynieść ci ulgę ze znajomymi, ale jeśli ryzykujesz życie, kończynę i coś pójdzie nie tak, jesteś głupcem. Pomyśl dwa razy – zdarzają się wypadki, czego skutkiem jest paraliż, a czasem śmierć.
 • W większości większych obszarów do pływania i plaż strefy pływaków są wyraźnie oznaczone bojami, aby nie dopuścić do wpłynięcia łodzi. Wypadki z udziałem łodzi są rzadkie, ale zawsze warto być czujnym.

Więcej o plażowaniu na Malcie w tym wpisie.

Zagrożenia naturalne – czy na Malcie jest bezpiecznie?

Zagrożenia naturalne są ograniczone. Najczęstsze, oprócz wysokich temperatur latem, są meduzy. Żądła meduza są powszechne, ale rzadko stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Informacje na temat potencjalnych niebezpieczeństw ze strony meduz znajdują się na głównych plażach Malty. Chociaż wielkie białe rekiny zamieszkują Morze Śródziemne wokół Malty, ataki rekinów są rzadkie.

Ruch uliczny – czy Malta jest bezpieczna dla kierowców?

Bezpieczeństwo ruchu drogowego na Malcie w pigułce: Maltańscy kierowcy nie są zbyt uprzejmi, a przekroczenie prędkości nie jest niczym niezwykłym. Przewiduj i bądź świadomy swojego otoczenia.

Kilka statystyk z raportu bezpieczeństwa drogowego 2015 opublikowanego przez Komisję Europejską:

 • Malta ma najniższy wskaźnik śmiertelności na drogach w UE. Biorąc pod uwagę, że około 350 000 samochodów jeździ po małej, gęsto zaludnionej wyspie z populacją około 450 000 osób, to trochę cud 🙂 Powiedziawszy to, jesteś bezpieczniejszy za kierownicą lub autobusem niż jadąc motocyklem lub rowerem.
 • Malta ma naprawdę niewiele wąskich dróg z kilkoma wydzielonymi ścieżkami rowerowymi. W szczególności wypadki motocyklowe i rowerowe nie są rzadkie.
 • Drogi mogą łatwo stać się śliskie przy lekkim deszczu, a niektóre drogi są dość złej jakości.
 • Taksówkarze i duże pojazdy są właścicielami drogi. Lepiej mieć to na uwadze i przewidzieć ich ruchy.

Raport na temat bezpieczeństwa na Malcie.

Odwiedzając Maltę, warto także udać się na sąsiednią wyspę Gozo.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz