Tanie linie lotnicze – czy naprawdę są takie tanie?

Kto nigdy nie leciał tanimi liniami lotniczymi na pewno zastanawiał się dlaczego tanie linie lotnicze  sprzedają bilety za małe kwoty. Czy tak naprawdę tanie linie lotnicze są tanie?

Jeśli nie lecieliście jeszcze nigdy samolotem, zachęcam do zapoznania się z tym artykułem.

Prawda jest taka, że tanie linie lotnicze, pomimo stosunkowo bardzo tanich biletów, zarabiają bardzo dużo na pasażerach wykorzystując rozmaite sposoby sprzedaży.

Wbrew temu co wypisywane jest w Internecie, tanie linie lotnicze  wcale nie korzystają z mniej bezpiecznych samolotów. Po drugie, wbrew obiegowej opinii, tanie linie lotnicze nie pobierają opłaty za skorzystanie z toalety.

Tanie linie lotnicze – mity

Normy bezpieczeństwa w lotnictwie są naprawdę wysoko postawione i statystycznie samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Ponadto szkolenie pilotów jest długotrwałe i za sterami nie usiądzie ktoś bez uprawień tak jak w przypadku samochodu.

Co przemawia nawet za większym, statystycznym bezpieczeństwem jest fakt, iż tanie linie lotnicze w ciągu ostatnich lat nie miały poważnej katastrofy lotniczej w odróżnieniu do tradycyjnych, droższych przewoźników.

Tanie linie lotnicze a tradycyjne – różnica w cenie biletów

Dlaczego więc bilety w tanich liniach są tańsze? Porównajmy np. ceny biletów lotniczych z Warszawy do Paryża. Wybrałem pierwszy lepszy dzień w następnym miesiącu. Ceny plasują się następująco.

tanie linie lotnicze
Porównanie cen biletów na trasie Warszawa – Paryż

Zastanawiasz się teraz zapewne dlaczego drugi bilet lotniczy jest prawie 7,5 razy droższy od pierwszego, mimo iż są to ceny na dokładnie ten sam dzień. Poniżej szczegółowo objaśniam dlaczego tak się dzieje 🙂

Dlaczego tanie linie lotnicze są tańsze?

1. Patrz skąd wylatujesz i gdzie dolatujesz korzystając z tanich linii lotniczych

Po pierwsze, wylot tańszego lotu jest z lotniska w Modlinie, które jest de facto poza Warszawą, a nawet całkiem daleko od niej, bo około 40km od centrum stolicy. W przypadku droższego biletu wylatujemy z Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, który jest zaledwie 8km od centrum miasta, a ponadto dużo lepiej skomunikowany z nim, bo jest dużo autobusów, a także pociągi, które kursują regularnie. Lecąc z Okęcia zaoszczędzasz swój czas, a także też pieniądze.

Spójrz także na kody lotnisk przylotu. W przeróżnych wyszukiwarkach, a także różnych portalach oferujących głośno bilety za półdarmo często nie wspomina się o tym, że lotnisko docelowe nie ma tak naprawdę nic wspólnego z miastem do którego myślimy że polecimy.

Tanie linie lotnicze na przykładzie Paryża

Lotnisko Paryż-Beauvais (BVA) jest położone aż 100km na północ od Paryża.

Wiele młodych par pragnących odwiedzić Paryż przejechało się właśnie na tym, bo nie doczytali gdzie położone jest lotnisko, które w nazwie ma rzeczywiście słowo “PARYŻ” i myśleli że wylądują najlepiej pod samą Wieżą Eiffla by od razu zrobić sobie pamiątkowe selfie. Niestety tak nie jest.

tanie linie lotnicze
Dojazd z lotniska Beauvais do Paryża

Tanie linie lotnicze latają też do Sztokholmu

tanie linie
Dojazd z lotniska Skavsta do Sztokholmu

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta to kolejna pułapka dla niedoinformowanych osób, które chcą tanim kosztem porwać się na podróż za granicę bez biura podróży. Lotnisko jest oddalone aż o 100km od Sztokholmu!

Więcej o tanich lotach do Sztokholmu oraz transporcie do Sztokholmu z lotnisk przeczytasz w tym artykule.

Lot tanimi liniami lotniczymi do Oslo

Analogiczne jest w przypadku Portu lotniczy Sandefjord-Torp – tutaj odległość od Oslo wynosi aż 120km, a wciąż port lotniczy jest często okrzykiwany jak lotnisko w Oslo!

Oslo-Sandefjord
Dojazd z lotniska Sandefjord do Oslo

Frankfurt

W 2002 roku Lufthansa – jeden z rywali Ryanaira w Niemczech pozwał do Ryanaira za stosowanie nazwy Frankfurt w nazwie portu lotniczego Frankfurt-Hahn, mimo iż lotnisko jest oddalone aż o 125km od Frankfurtu nad Menem. Co prawda Lufthansa przegrała proces, jednak uważam, że używanie nazwy Frankfurt w nazwie tego portu lotniczego jest naprawdę mylące dla początkujących pasażerów.

Frankfurt-Hahn
Dojazd z lotniska Frankfurt-Hahn do Frankfurtu

Co łączy okazyjne bilety lotnicze do Paryża, Oslo, Sztokholmu i Frankfurtu? Cena za dojazd z tych lotnisk do miast może nawet znacząco przekroczyć samą cenę biletu lotniczego, w szczególności w przypadku Oslo, więc jeśli trafiliście na bilety za 10 euro to jeszcze nie jest pora by świętować promocję – trzeba też pod uwagę wziąć całkowity koszt na lotnisko i z lotniska co zawsze znacząco podwyższy finalny koszt wypadu 🙂

2. Lecisz bez picia i bez jedzenia w tanich liniach lotniczych

Tanie linie lotnicze nie oferują ciepłego posiłku nawet na pięciogodzinnym locie na Wyspy Kanaryjskie. Jak lecisz w środku lata do Izraela to nie licz że gdy spocony po wejściu do samolotu dostaniesz jakąkolwiek wodę, bo Ci jest gorąco. NIGDY JEJ NIE DOSTANIESZ za darmo, licz się z tym, drogi kliencie.

Chcesz dostać ciepły posiłek – musisz słono za niego zapłacić. Chcesz wody, a może piwka? Przygotuj się na duży wydatek.

Jak wygląda przykładowy dialog 2 pasażerów, którzy pierwszy raz lecą Ryanairem lub Wizzairem?

Grażyna: Janusz, słyszałeś? Jedzenia nie dają, a mi się chce jeść.

Janusz: Grażyna, jakbym wiedział że jeść nie dają, to bym nie leciał.

Grażyna: Dobra, jakoś wytrzymam, ale potwornie chce mi się pić!

Po spytaniu stewardessy ile kosztuje woda, para oburza się.

Janusz: Ale jak to? Nie dajecie ani jeść ani pić? My 4 godziny aż będziemy tu lecieć!!!

Grażyna: Co za złodziejskie tanie linie lotnicze!!! 10złotych za małą butelkę wody?!

Tanie linie lotnicze dają klientom wybór – 20 lat temu takiego wyboru nie było. Musiałeś zapłacić za bilet, który teraz możesz dostać za kilka, a nawet i kilkanaście razy mniej. Jeśli lecisz tanimi liniami lotniczymi, zaakceptuj to, że cena nie obejmuje posiłku i napoju.

3. Jeden typ samolotu

Tanie linie lotnicze używają na ogół jednego modelu samolotu, gdyż dzięki temu zamawiając hurtowo części zamienne sporo zaoszczędzają na naprawie.

4. Samolot ciągle w ruchu w tanich liniach lotniczych

Czas postoju na płycie lotniska jest ograniczony do minimum. Samolot ledwo co przylatuje, następuje ekspresowy przegląd techniczny, szybkie uzupełnienie paliwa, sprawna wymiana pasażerów i po dwudziestu minutach samolot już jest w powietrzu. Każda minuta spędzona na płycie lotniska kosztuje bowiem przewoźnika horrendalne kwoty!

5. Wiele połączeń jest sezonowych

Tanie linie lotnicze stale modyfikują swoją siatkę połączeń  eliminują trasy nie przynoszące zysków. Na przykład Ryanair oferuje tanie loty do Izraela, ale głównie w sezonie zimowym.

6. Nie oczekuj luksusu w tanich liniach

Fotele pasażerów w samolotach są ciasne jak tylko się da. Po co się to robi? Chodzi o kasę: na pokładzie zmieści się więcej pasażerów niż w tradycyjnych liniach. Jeśli chcemy mieć pierwszeństwo wejścia na pokład lub zająć miejsce na jednym z nielicznych miejsc z powiększoną przestrzenią na nogi, musimy dopłacić i to całkiem sporo. W przypadku lotów z przesiadką płacisz osobno za każdy lot.

Jeśli macie więcej niż 190cm wzrostu to możecie mieć problem wyprostować nogi zajmując standardowe miejsce, zwłaszcza w Wizzair gdzie tego miejsca jest zdecydowanie najmniej wśród europejskich tanich przewoźników.

7. Mniej personelu w tanich liniach

Liczba personelu pokładowego jest ograniczona do minimum, zaś w przypadku tradycyjnych linii ujrzysz na pewno znacznie więcej stewardess.

8. Tanie linie lotnicze reklamują się na potęgę

Na pokładzie samolotu na skrytkach nad głowami często ujrzysz rozmaite reklamy przeróżnych miast oraz produktów.

9. Tanie linie lotnicze nie gwarantują przesiadki

Wyobraź sobie że chcesz polecieć z Warszawy do Madrytu z dwugodzinną przesiadką w Paryżu, bo tak wyszło akurat najtaniej. Niestety masz pecha i Twój lot z Warszawy został opóźniony właśnie o 2 godziny. Nie zdążasz na lot do Madrytu i zostajesz na lodzie w Paryżu. Czy chciałbyś żeby Ciebie to spotkało? Na pewno nie, ale takie sytuacje się zdarzają. Planując podróż z przesiadkami zapewnij sobie wystarczającą ilość czasu uwzględniając ewentualne opóźnienia. Jeżeli nie zdążysz na kolejny lot, kartę pokładową na drugi lot możesz wyrzucić jedynie do kosza.

Przebukowanie takiego biletu będzie nas zazwyczaj kosztować więcej, niż wszystkie pozostałe rezerwacje razem wzięte.

10 Tanie linie lotnicze nie obejmuję bagażu rejestrowanego w wersji podstawowej

Bagaż jest dodatkowo płatny. W cenie biletu przysługuje nam jedynie bagaż podręczny. Przepisy poszczególnych linii dotyczące jego wielkości są różne.

11 Kupujesz bilet i nie tylko

Zamawiając bilet, tani przewoźnik proponuje nam na swojej stronie internetowej dodatkowe usługi takie jak wypożyczenie samochodu, rezerwacja hotelu czy ubezpieczenie.

12 Wszystkich rezerwacje w tanich liniach lotniczych dokonywane są przez Internet

Przewoźnik oszczędza na wynajmowaniu powierzchni biurowych ani nie płaci biurom podróży – pośrednikom.

13 Kraj dopłaca tanim liniom lotniczym za werbowanie pasażerów

Tak, to prawda! Idealnym tego przykładem jest Izrael, który dopłaca linii Ryanair duże kwoty za każdego pasażera, który odwiedzi ich kraj. Dzięki temu cena biletu lotniczego do Izraela potrafi wynosić zaledwie 39 zł!!! Pułapką jest natomiast to, że lotnisko izraelskie na którym ląduje Ryanair jest po środku pustyni. Tym samym trzeba liczyć dodatkowe koszta na dojazd do miasta. Po drugie, Izrael to jeden z najdroższych krajów świata, więc taka wyprawa wcale nie będzie tania 🙂

14 Brak karty pokładowej w tanich liniach lotniczych słono kosztuje

Jeśli nie wydrukujesz karty pokładowej lub nie będziesz jej miał w telefonie, bo np. rozładuje Ci się, to niestety w takiej sytuacji należy zapłacić kilkadziesiąt euro za wydrukowanie 1 strony karty pokładowej na lotnisku. Uważaj na to 🙂

Tanie linie lotnicze – podsumowanie

Tanie linie lotnicze nie zawsze są takie jak je malują w Internecie. Kupując bilet lotniczy powinno mieć się na uwadze lotnisko wylotu oraz przylotu, brak darmowych posiłków, napojów oraz bagażu rejestrowanego, także ograniczony komfort podróży, jednak bezpieczeństwo pozostaje na takim samym poziomie co w tradycyjnych liniach lotniczych.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz