czy warto odwiedzić Gozo?

Czy warto odwiedzić Gozo? Czy Gozo jest ładne?

Czy warto odwiedzić Gozo podczas pobytu na Malcie? Z całą pewnością tak! Dla wielu turystów przybywających na Maltę siostrzana wyspa Gozo jest zazwyczaj tylko jednodniową wycieczka.

Wiele osób przybywających na Maltę zatrzymuje się w kurortach all inclusive lub jest głównie zainteresowanych odwiedzeniem historycznych miast na głównej wyspie. Turyści często pytają w hotelach czy informacjach turystycznych „czy warto odwiedzić Gozo?”.

1 Czy warto odwiedzić Gozo tylko na jeden dzień?

Na Gozo jest nie tylko mnóstwo rzeczy do zrobienia, ale jest też wiele ukrytych perełek, których po prostu nie da się odkryć w jeden dzień.

Oto powody dla których warto odwiedzić Gozo podczas następnej podróży na Maltę na nieco dłużej:

2 Mniej odwiedzane plaże

W przeciwieństwie do głównej wyspy Malty, gdzie wiele ładniejszych plaż zostało przejętych przez kurorty, Gozo ma wiele pięknych i stosunkowo nietkniętych plaż, które będą na pewno dobrym miejscem na maltańskie plażowanie.
Jedną z najlepszych i najpopularniejszych plaż jest Ramla Beach, uważana za jedną z najlepszych piaszczystych plaż na całej Malcie. Plaża jest oszałamiająco piękna i dość łatwo się na nią dostać, nawet jeśli nie wynajmiesz samochodu. Dojeżdża tam kilka autobusów. W pobliżu jest również restauracja na plaży i lodziarnia.
Część plaży jest kamienista, szczególnie gdy wchodzisz do wody. Polecam więc zabrać ze sobą buty do wody, jeśli zamierzasz dużo pływać.
Inne popularne plaże do odwiedzenia na Gozo to Xlendi Beach, a także San Blas Beach

czy warto odwiedzić Gozo?

3 Morze na Malcie – czy warto odwiedzić Gozo?

Będąc małą wyspą, może nie dziwić, że jednym z najlepszych powodów, aby odwiedzić Gozo, jest po prostu wyjście na wodę i podziwianie pięknej okolicy. Na szczęście nie brakuje opcji dla podróżujących na Gozo i można po prostu wypożyczyć łódkę, wybrać się na wycieczkę kajakiem z przewodnikiem lub udać się w rejs. Istnieje ogromna liczba opcji do wyboru, spośród małych łodzi motorowych, które można wypożyczyć na kilka godzin, lub większych żaglówek lub katamaranów, jeśli pozwala na to budżet. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, skorzystaj z krystalicznie czystej wody otaczającej Gozo!

czy warto odwiedzić Gozo?

4 Piesze wycieczki na Gozo

Naturalne piękno Gozo niewątpliwie sprawia, że ​​jest to jeden z najlepszych powodów, dla których warto skorzystać z licznych szlaków turystycznych na Gozo.
Jedną z najpopularniejszych opcji wędrówek jest zatoka Dwejra na zachodzie wyspy, niegdyś miejsce słynnego Lazurowego Okna. I chociaż Lazurowe Okno niestety zapadło się do morza, okolica jest nadal cudownie piękna i warta poznania.

5 Odkryj stolicę – Victoria (Rabat)

Chociaż łatwo jest dać się wciągnąć w naturalne piękno Gozo, warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie stolicy Victorii. Maltańczycy używają także nazwy Rabat.
Położona w centrum Gozo, najważniejszym punktem każdej wizyty w Victorii jest niewątpliwie zwiedzanie imponującej Cytadeli. W przeszłości była fortecą miasta. Spacerując wzdłuż Cytadeli, podróżnicy mogą podziwiać wspaniałe widoki na wyspę, dzięki czemu można zobaczyć kilka głównych miejsc, a także piękne wybrzeże.
W obrębie murów Cytadeli i na obrzeżach znajduje się również wiele kościołów i muzeów. Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie tej części Gozo. Cytadela to także kapitalne miejsce do oglądania zachodu słońca!

czy warto odwiedzić Gozo?

czy warto odwiedzić Gozo?

czy warto odwiedzić Gozo?

Zobacz świątynie megalityczne

Na Gozo znajdziecie najbardziej imponujące neolityczne świątynie. Świątynie Ġgantija znajdujące się na wschód od Victorii są starsze niż piramidy w Egipcie. Zostały doskonale zachowane, aby umożliwić odwiedzającym korzystanie z nich do dziś. Świątynie są otwarte przez cały rok i jest tam małe muzeum, które wyjaśnia część historii tego miejsca.

6 Odwiedź solniska

Na północy wyspy solniska Xwejni są jednym z najlepszych naturalnych miejsc do odwiedzenia na Gozo. Solniska były używane od setek lat do zbierania soli. Do dziś większość pracy wykonują tam ręcznie lokalni pracownicy.
Unikalną cechą tych szczególnych solniczek są geometryczne wzory, które tworzą, co czyni je popularnym miejscem do odwiedzania.

7 Małe winnice

Maltańska scena winiarska zyskuje na popularności w szybkim tempie. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Gozo jest poznanie wina i wypróbowanie niektórych odmian, spędzając popołudnie w winnicy.

8 Ciesz się najlepszymi restauracjami na Gozo

Podobnie jak reszta Malty, Gozo ma wiele fantastycznych restauracji i kawiarni. ​​Nigdy nie zabraknie Ci miejsc do zjedzenia dobrego jedzenia. Oto jedne z najlepszych restauracji na Gozo:

Ottavo Senso – pizzeria w sercu Victorii, serwująca ogromne pyszne pizze i inne włoskie dania.

Maldonado – kolejna restauracja, która serwuje wyśmienite jedzenie. Maldonado znajduje się w piwnicy i ma imponującą kolekcję win, która towarzyszy pysznym owocom morza i głównym daniom mięsnym.

Cafe Jubilee – wnętrze Cafe Jubliee przypomina angielski pub, ale oferuje fantastyczne lokalne jedzenie, a także szeroki wybór dań kuchni międzynarodowej. Otwiera się o 8 rano, więc jest to dobra opcja o każdej porze dnia.

La Stanza – położona kilka minut od Cytadeli, La Stanza oferuje niesamowite jedzenie wysokiej jakości w bardzo przystępnych cenach.

Mo’s Diner – znajduje się około pięciu do dziesięciu minut spacerem od serca Victorii, Mo’s Diner jest otwarta od poniedziałku do soboty w porze śniadania i lunchu. Jedno z najlepszych miejsc na brunch na Gozo.

Podsumowanie – czy warto odwiedzić Gozo?

Uważam, że zdecydowani ewarto płynąć na Gozo! Jest to zupełnie inne miejsce niż sąsiednia Malta. Gozo cechuje sielankowa atmosfera i mniejszy tłok.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz