Essaouira – jak zaplanować pobyt? Co zwiedzić? Gdzie zjeść?

Essaouira (As-Suwajra) –  praktyczny poradnik po mieście.

Essaouira – położenie

As-Suwajra, usytuowana na atlantyckim wybrzeżu Maroka, to skrzyżowanie Afryki Północnej z Morzem Śródziemnym. Otoczona złotymi kamiennymi murami miasta, miesza jasne błękity i olśniewające bielenie z płynącymi djellabami i zapachem przypraw. To małe, senne miasteczko, które zyskało ostatnio na znaczeniu dzięki ucieczce z Marrakeszu. Dziś miasto zachowuje atmosferę małego miasteczka, ale nie zawsze tak było. Wpływy Arabów, Afrykanów, Rzymian i Francuzów łączą się, tworząc łagodne, relaksujące miasto na plaży. Dodajmy do tego 300 dni słonecznych, ale bez bardzo wysokich temperatur, a otrzymasz idealne miejsce na krótką przerwę!

Essaouira – historia

Archeolodzy odkryli pozostałości po Essaouirze od czasów prehistorycznych. W I wieku p.n.e. za panowania Berberów, zbudowanoo tyryjską purpurową fabrykę barwników w Essaouira. Barwnik został wywieziony do Rzymu i został użyty jako barwnik na krawędzie purpurowych rzymskich szat senatorskich. Barwnik był wart więcej niż złoto!

Twierdze, które składają się na starą medynę, są być może najbardziej zauważalną cechą. Zostały one zbudowane przez portugalskich zdobywców około 1505 r. wraz z pięcioma innymi wzdłuż wybrzeża. Essaouira była twierdzą eksportującą cukier, melasę i miejscem cumowania piratów!

Współczesna Essaouira zostałazałożona w 1760 roku przez Mohameda III w nadziei na zabezpieczenie portu jak najbliżej Marrakeszu. Król włożył wiele wysiłku w budowę tego miasta jako głównego portu wysyłkowego w Maroku. Zatrudnił inżynierów i budowniczych z różnych środowisk do budowy miasta. Zachęcał zagranicznych mieszkańców do przeprowadzki do As-Sawiry, mając nadzieję, że ich powiązania i wiedza pomogą w dalszym budowaniu miasta.

Essaouira miała również jedną z największych populacji żydowskich w kraju, 40% populacji. Jednocześnie istniało ponad 40 działających synagog. Essaouira stała się tak potężna, że ​​narody europejskie miały swoich dyplomatów i delegacje handlowe stacjonujące w Essaouirze lub Tangerze. Podobnie jak reszta Maroka, Essaouira podlegała francuskiemu protektoratowi w latach 1912–1956.

Aż do lat 60. XX wieku miasto było znane jako Mogador, a puryści wciąż twierdzą, że jest to prawidłowa nazwa miasta. Jednak dla wszystkich zamiarów i celów jego prawna nazwa to Essaouira.

Essaouira

Essaouira w kulturze

Możliwe, że widziałeś Essaouirę na ekranie. Medyna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i pojawiła się w hicie HBO Game of Thrones, gdzie służyła jako miasto Astapor. Gladiator, Królestwo Niebieskie, Aleksander i Lawrence z Arabii również mieli części nakręcone w Essaouirze.

Wybierając się do Maroka warto byście zapoznali się z tym wpisem by wiedzieć co na was tam czeka.

Jak dostać się do Essaouiry z Marrakeszu?

Dwie linie autobusowe obsługują tę linię (CTM i Supratours) z wieloma odjazdami każdego dnia. Podróż trwa nieco ponad 2,5 godziny. Koszt to około 70-90 dirhamów na osobę z bagażem naliczonym za około 5-10 dodatkowych dirhamów. Supratours wydają się być preferowaną firmą, chociaż mogę polecić obie.

Sprawdź ich strony internetowe, aby uzyskać aktualne rozkłady jazdy.

Słowo ostrzeżenia o taksówkach: jeśli przyjedziesz na stację Supratours, taksówka naprawdę nie jest konieczna. Wejście do medyny znajduje się zaledwie kilka minut od hotelu. Jednak ze stacji CTM na pewno warto wsiąść do taksówki – bądź przygotowany na targowanie się! Podróż powinna kosztować nie więcej niż 30 dirhamów, ale zajmie to trochę czas. Twój niedoszły taksówkarz może być trochę zrzędliwy przy targowaniu!

A jeśli nadal zastanawiasz się, jak wymówić nazwę tego fantastycznego miejsca, powiedz „Esałera” 🙂

Essaouira

Essaouira – co trzeba zrobić i zwiedzić?

Oto moje ulubione rzeczy do zrobienia w mieście Essaouira:

Wspinaj się na mury obronne Essaouiry

Wały Essaouira to miejsce, w którym medyna spotyka Ocean Atlantycki. Te mury miejskie zostały zbudowane w 1760 roku przez francuskiego architekta wojskowego Teodora Cornuta, aby chronić port przed najeźdźcami. Projekt został zainspirowany miastem Saint Malo we Francji. Jeśli jesteś fanem filmów w stylu vintage, możesz je rozpoznać od początku filmu Othello Orsona Wellesa z 1952 roku.

Nadbrzeżne mury obronne są ozdobione imponującą skalą, rodzajem bastionu obronnego. Na jednym końcu jest Skala du Port, który jest bramą do portu rybackiego. Na drugim końcu znajduje się Skala du Ville z 19 brązowymi armatami ustawionymi wzdłuż ściany morskiej. Z murów obronnych roztaczają się wspaniałe widoki na medynę i na ocean. Zazwyczaj znajdziesz artystów i stragany ustawione wzdłuż nabrzeża lub w łukach poniżej, które pierwotnie były sklepami wojskowymi.

Essaouira – relaks i odpoczynek na plaży

Spędź trochę czasu na plaży – bądź przygotowany na wiatr!

Przyjeżdżając do Essaouiry, jasne jest, że jest to miejsce popularne wśród turystów. Nie jest jednak tak jasne, dlaczego nie stało się to tylko kolejnym ośrodkiem. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zalecamy spędzić kilka godzin na plaży. Wiatry, które utrzymują to miasto przyjemnie chłodne podczas gorących letnich miesięcy, są takie same.

Essaouira została nazwana „wietrznym miastem” i ta nazwa jest częściowo uzasadniona. Ale niekoniecznie jest to zła rzecz. Wiejące w zatoce wiatry handlowe obniżają temperaturę do rozsądniejszej połowy 20 ° C latem, podczas gdy reszta Maroka płonie w upale.

Większość plażowiczów wybiera coś bardziej aktywnego niż opalanie się. Łagodne, spokojne wody zatoki sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu, a nawet jeśli sami nie macie ochoty, oglądanie robi wrażenie. Możecie także pojeździć konno wzdłuż plaży, pojeździć na wielbłądzie przez wydmy lub wypożyczyć rower i jeździć rowerem wzdłuż nadmorskiej promenady.

Obejrzyj oszałamiający zachód słońca jaki oferuje Essaouira

Położenie na zachodnim wybrzeżu Essaouiry sprawia, że ​​jest to doskonałe miejsce do obserwowania słońca powoli zanurzającego się w wodzie. Spoglądając na miasto z Atlantyku w pogodny dzień, można zobaczyć spektakularny pokaz światła o zmierzchu, z gasnącym słońcem, które sprawia, że ​​kamień świeci na złoto, a łodzie rybackie i mewy kształtują się pod wpływem światła. Znajdź pierwszorzędne miejsce wzdłuż murów obronnych lub skieruj się na dach w Taros Bar w Place Moulay Hassan, aby zobaczyć najlepsze miejsce do oglądania zachodu słońca.

Essaouira – medyna – nie zgub się w niej!

Medyna Essaouiry może być niewielka, ale oznacza to, że jest idealna do zwiedzania bez obawy, że się zgubisz! Małe ulice pełne sklepów, kolorowe koce i dywaniki, drewniane rękodzieło i pyszne jedzenie ocienione wysokimi bielonymi budynkami, z których znane jest to miasto.

 

Essaouira

Essaouira

Medyna w Essaouira, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłą mieszankę marokańskich i europejskich stylów. Ale w przeciwieństwie do medyny w wielu innych marokańskich miasteczkach i miasteczkach, wejście do medyny w Essaouirze nie jest jak wejście do labiryntu. Masz zatem całkiem spore szanse na to, że się nie zgubisz.

Essaouira

 

Essaouira

Medyna w Essaouirze

Wędrując wąskimi uliczkami wyłożonymi wysokimi bielonymi budynkami, wciąż jest wiele zwrotów akcji, ale opiera się na inspirowanej francuską konstrukcją siatki, co znacznie ułatwia znalezienie drogi (najwyraźniej nazwa Es-Saouira tłumaczy nawet jako „pięknie zaprojektowane”). W centrum mediów znajduje się Place Moulay Hassan, duży deptak, na którym można złapać stolik w jednej z kawiarni, aby znaleźć idealne miejsce do obserwowania ludzi.

Essaouira

Essaouira – zakupy na bazarze

Małe suki (bazary) w Essaouirze są dobrym miejscem do ćwiczenia umiejętności targowania się, zanim spróbujesz tego w dużych miastach. Oprócz straganów sprzedających świeże mięso, ryby i stosy aromatycznych przypraw (niestandardowe mieszanki Ras el Hanout są dobre do zabrania do domu), są też suki z ręcznie robioną biżuterią lub krawiectwem na miarę.

Możesz także szukać skarbów na pchlim targu na placu La Joutia. Gdzie indziej jak w medynie można zbierać prezenty, takie jak lokalne dzieła sztuki, olej arganowy ze spółdzielni w mieście, srebrne ozdoby żydowskich złotników, ozdobne pudełka i meble rzeźbione z drewna thuya oraz tajemnicze płyny i mikstury przygotowane przez farmaceutów berberyjskich?

Essaouira – posłuchaj muzyki na żywo

Muzyka gnawa jest bardzo popularna w całym Maroku, ale Essaouira to jej serce. Ten rodzaj muzyki powstał w Senegalu, Sudanie i Ghanie i został sprowadzony do Maroka przez niewolników. Łączy duchowość, rytm i dzikie tańce, tworząc hipnotyczny trans. Muzykę gnawa możesz usłyszeć w restauracji Gnawa Blues lub na Gnaoua World Music Festival każdego czerwca.

Oprócz Gnawy, w kwietniu istnieje także Festiwal des Alizés dla muzyki klasycznej lub Festival des Andalousies Atlantiques w listopadzie dla muzyki arabskiej i andaluzyjskiej.

Zobacz, jak płyną łodzie w Essaouirze (As-Suwajrze)

W XIX wieku Essaouira była największym portem w Maroku. Znany był jako „Port Timbuktu”, ponieważ towary takie jak złoto i przyprawy przybywały karawaną z Afryki Subsaharyjskiej, aby stamtąd zostać wysłane do Europy i obu Ameryk. Dziś ładunek w porcie jest nieco mniejszy, ponieważ woda nie jest wystarczająco głęboka dla dużych nowoczesnych statków. Obserwowanie rybaków w pracy jest jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia w mieście Essaouira.

Rozczochrani starzy ludzie i gigantyczne sieci, słony zapach oceanu i lodowate ryby rozlały się po starych drewnianych stołach. Na długo przed przybyciem turystów ludzie utrzymywali się tu z morza – wiele razy się nie zmieniło.

Essaouira – targ rybny

Często można zobaczyć rybaków naprawiających sieci i stoczniowców pracujących przy tradycyjnych niebieskich drewnianych łodziach rybackich, które są nadal używane. Pomiędzy 15:00 a 17:00 łodzie rybackie przybywają, a rybacy wystawiają aukcje na połowy. Możesz obserwować targowanie się lub samemu zakupić rybę lub owoce morza, które można grillować na straganach na skraju portu. Hordy mew i bezpańskich kotów będą walczyć o wszelkie resztki. Nawet jeśli nie masz ochoty na zakup, jest to doskonałe miejsce do oglądania i marzenie dla fotografów

zwiedzanie Essaouiry

Aby uniknąć zamieszania, muszę poinformować, że w Essaouira istnieją dwa rynki rybne. Moim ulubionym doświadczeniem był port, ale jest też kryty rynek na Avenue Mohamed Zerktouni. Wielu odwiedzających miasto uwielbia kupować świeże ryby z obu rynków i zabierać je do restauracji, które za niewielką opłatą je grillują.

Essaouira – jedzenie na mieście

Jeśli gotowanie własnego obiadu wydaje się zbyt ciężką pracą, możesz zamiast tego wybrać się na jedzenie w mieście. W porcie i suku rybnym możesz odebrać świeżo złowione ryby i owoce morza i mogą przygotować je dla Ciebie. Ty w tym czasie napijesz się świeżego soku pomarańczowego.

Inne miejsca warte odwiedzenia to Yoo Healthy Food (8A Rue Ibn Roch) na świetne koktajle i sałatki, Gusto Italia na włoskie dania z owoców morza (14 Rue Charif El Idrissi), La Table Madada (7 Rue Youssef El Fassi) w romantycznej atmosferze przy świecach oraz Triskala Café (Rue Touahen) na pyszne organiczne dania wegetariańskie i wegańskie.

Naucz się gotować marokańskie jedzenie

Jednym z najlepszych sposobów na zabranie ze sobą domu wakacyjnego jest nauczenie się gotowania lokalnych potraw. Szkoła gotowania L’Atelier Madada oferuje półdniowe zajęcia z lokalnym szefem kuchni, prowadzone zarówno w języku francuskim, jak i angielskim. Dzień zaczyna się od lekcji, jak zrobić właściwą marokańską herbatę miętową, a następnie gotowanie dwudaniowego menu i wycieczka po targowiskach.

Najpierw wybierz co ugotujesz – możesz wybierać spośród wielu tradycyjnych potraw jak tagin, a także pastilla (ciasto z warstwami ciasta francuskiego), zaalouk (sałatka z bakłażana) lub briouates (wypieki trójkątne).

Essaouira – gdzie zjeść? Jedzenie w Essaouira

Yoo

Adres: 204 Place du Marche Aux Grains

Pyszne, świeżo wyciskane soki (podawane oczywiście w słoikach z dżemem), zdrowe kanapki i doskonałe wegetariańskie burgery można zjeść w tej uroczej kawiarni na cudownym słonecznym placu. Tylko ostrzeżenie – być może będziesz musiał skopać kota z siedzenia, zanim będziesz mógł usiąść!

Taverna Bolognese da Maurizio

Adres: Rue Sidi Mohamed Ben Abdellah

To miejsce, prowadzone przez uroczego włoskiego faceta, serwuje jedne z najlepszych makaronów, jakie próbowałem od jakiegoś czasu. Tani (możesz dostać podstawowe danie za około 50 dirhamów) z porcjami dobrej wielkości – tak dobrze, że jadłem tam dwa razy!

Café Berber

Adres: Mehdi Ben Tomert

Mała rodzinna restauracja z zaledwie czterema stołami i ścianami ozdobionymi pamiątkami. Posiłki nie są wyszukane, a w menu jest tylko garść potraw, ale zamów jedno z nich i przygotuj się na jeden z najlepszych i najbardziej autentycznych posiłków, jakie będziesz jadł w Maroku! Najlepszy ze wszystkich? Dwie zjedzą już za tylko 100 dirhamów! Jeśli przeczytałeś nasz post na temat kosztów podróży w Maroku, będziesz wiedział, że to absolutna okazja.

The Loft

Adres: 5 Rue Hajjali

Super fajny design, piękny zacieniony taras i doskonałe jedzenie. Oczywiście, jest trochę drogo, ale jeśli jesz tagine przez cały tydzień, menu tutaj zachwyci i zaskoczy! Doskonałe opcje wegetariańskie.

Więcej o kuchni marokańskiej przeczytasz w tym linku.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz