Co zobaczyć w Fezie? Zwiedzanie Fezu w 1 dzień. Fez – zabytki

Co zobaczyć w Fezie?

Fez – przewodnik praktyczny

Fez ze swoją medyną – jednym z największych średniowiecznych miast zachowanych do naszych czasów – jest z pewnością najważniejszym elementem orientalnej mozaiki świata arabskiego. Widok wielu tysięcy białych domków z wąskimi drzwiami i oknami, zabieganych Marokańczyków w powiewnych galabijach, rozdeptanych kapciach i… fezach (wysokich filcowych nakryciach głowy z dyndającym na końcu chwostem) przenosi przybysza z Europy w głąb czasu.

medyna w Fezie

Co zobaczyć w Fezie – medyna w Fezie

Przekraczając Bab Budżelud, bramę w stylu mauretańskim, ozdobioną bogato niebiesko-żółtymi płytkami ceramicznymi, wstępujemy w baśniową krainę z przygód Sindbada Żeglarza. Medyna w Fezie została okrzyknięta „najbardziej skomplikowaną mila kwadratową na świecie”.

Na ciasnych uliczkach starego miasta z trudem mijają się dwa osły. Przechodnie i turyści zmierzający w różnych kierunkach często są przypierani do murów przez przeciążone do granic możliwości zaprzęgi. Krzykliwi sprzedawcy uprawiają narodowy marokański sport – targowanie. Zresztą nie potargować się na bazarze to zbrodnia i obraza handlarza. Dominuje aromat cytryn, którymi czyści się ozdobne, metalowe talerze. Największe wrażenie robią jednak farbiarze pracujący od wieków w ten sam sposób, barwiąc tkaniny w ogromnych, wymurowanych w ziemi kadziach, z daleka wyglądających jak kolorowe plastry miodu.

medyna w Fezie

Fez został założony w 789 roku przez Idrisa potomka Mahometa. Jego syn, Idris II, zbudował na przeciwległym brzegu rzeki Fez własną osadę. Później oba miasteczka połączyły się w jedną aglomerację).

Przez długi czas „miasto tysiąca meczetów” (już w XII wieku było tu 800 świątyń) stanowiło islamskie centrum religijne oraz polityczne. Świadectwem ówczesnej świetności jest z pewnością stojący w sercu starego miasta meczet Al-Karawijjin, który aż do dziś pozostaje duchowym ośrodkiem Fezu. Meczet wybudowano w latach 857-862 na powierzchni trzech hektarów. Rozbudowana w X i XII wieku do obecnych rozmiarów świątynia to jednocześnie jedna z największych i najstarszych uczelni koranicznych. Turyści niebędący muzułmanami nie mają jednak niestety wstępu do miejsca modłów. Meczetu (mogącego pomieścić 22 tysiące wiernych pod 270 kolumnami rozmieszczonymi w 16 rozległych nawach) strzeże aż 16 bram.

Kobiety zaczęły studiować na uczelni dopiero w 1956 roku, po uzyskaniu przez Maroko niepodległości i oswobodzeniu się spod francuskiego protektoratu. Idrisowi I Fez zawdzięcza również nieznany w innych miastach system melioracji, sprawny do dnia dzisiejszego. Każdy dom ma własną instalację wodną, strumień wystarczający na potrzeby mieszkańców i ogrodów.

Bab Budżelud

Pierwszymi mieszkańcami Fes al-Bali (najstarszej części miasta) byli andaluzyjscy uciekinierzy z Hiszpanii oraz kilkaset rodzin przybyłych z tunezyjskiego obecnie Kairuanu. W XIV wieku, pod panowaniem władców z dynastii Marynidów, Fez przeżywał szybki rozkwit. Liczne medresy, meczety i grobowce Marynidów z pewnością świadczą o dużym znaczeniu miasta, w którym zaczęło się koncentrować rękodzielnictwo i handel. Czas cofa się, gdy przekroczymy bramę Bab Budżelud. Kręte uliczki starówki, małe warsztaty rzemieślnicze i ryneczki wypełniają bezustannie płynące strumienie handlarzy, kupujących i turystów.

W 1981 r. stare miasto Fezu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Fez

Co zobaczyć w Fezie – kadzie z farbami w medynie w Fezie

Fez do dziś jest bez wątpienia centrum marokańskiego handlu, a także rzemiosła. Przetrwało tu wiele tradycji rzemieślniczych. Największym uznaniem i sławą cieszą się z pewnością garbarze, wyprawiający skóry w taki sam sposób, jak przed wiekami. Farbują je potem w olbrzymich kadziach i suszą, rozkładając na ziemi kolorowe płachty. Praca garbarzy jest bardzo ciężka, między innymi ze względu na straszny feto bijący od zbiorników z farbami. Rzemieślnicy neutralizują go, rozcierając pod nosem miętę.

Panorama Fezu

Fez został założony już w VIII wieku przez władców z dynastii Idrysydów przy ważnym szlaku handlowym wiodącym z Sahary nad Morze Śródziemne. Idris I, potomek Mahometa, przybył tu, uciekając przed Narunem el-Raszidem po nieudanym powstaniu w Medynie. Zdołał podporządkować sobie plemiona berberyjskie koczujące od północnego Maroka po wybrzeże Atlantyku. Był pierwszym władcą, który stworzył scentralizowany system rządów wykraczający poza systemy plemienne Berberów. W Xl wieku dotarli tu Almorawidzi, a w XII wieku Almohadzi, scalając w dzisiejsze stare miasto osadę założoną przez ldrisa I, a także leżące na drugim brzegu rzeki osiedle Idrisa II.

Charakterystycznym elementem architektonicznym domów w Mellah, dzielnicy żydowskiej znajdującej się na północ od starego Fezu, są bez wątpienia okna w wykuszach, często bogato zdobione. Przed falą emigracji po powstaniu państwa Izrael swoje kantorki mieli tu złotnicy, jubilerzy, a także lichwiarze. Mellah w języku arabskim znaczy „sól”. Nazwa przylgnęła do dzielnicy, ponieważ Żydzi z nakazu władz zajmowali się niegdyś soleniem ściętych głów wrogów. Fez roztacza nieodparty czar także poza murami starego miasta.

Nowoczesne oblicze metropolii prezentuje dzielnica Ville Nouvelle, zbudowana przez Francuzów w latach 1912-1925. Szeroką aleję Hassana II, liczne kafejki i sklepiki mieszczące się w budynkach w stylu kolonialnym otacza bujna zieleń gajów oliwnych i sadów owocowych. Na szczęście towarzysząca Marokańczykom na każdym kroku błogosławiona dłoń Fatimy ustrzegła historyczne dzielnice przed ekspansją nowoczesnej architektury, pozostawiając tym samym średniowieczny Fez ze swoją różnorodnością stylów nietknięty, niczym największą świętość, ku której zwraca się cały kraj.

Fez

Co zobaczyć w Fezie? Co zwiedzić w Fezie?

 • medresa Seffarine — najstarsza (powstała w 1280 roku) szkoła koraniczna w mieście
 • medresa Sehridż — zbudowana w XIV wieku (nadal mieszkają w niej uczniowie, ale dziedziniec można zwiedzać)
 • Mellah — dzielnica żydowska
 • meczet Bu lnaria — jedna z najważniejszych budowli sakralnych w Maroku
 • Bab Budżelud — zbudowana w 1913 roku brama prowadząca do medyny
 • Bab Dekaken (Brama Ławników)
 • muzeum w forcie Bori Nord —XVI-wieczna twierdza z naprawdę olbrzymią kolekcją broni
 • suki w medynie
 • plac i fontanna Nejjarine
 • ogrody Budżelud (park miejski)
 • meczet i uniwersytet AI-Karawijjin
 • Attarine — najpiękniejsza medresa w Fezie
 • muzeum Dar Batha dzielnica Ville Nouvelle

Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz