Gozo – co zwiedzić? Praktyczny poradnik

Wybierając się na Maltę warto również odwiedzić jej siostrzaną wyspę – Gozo. Wyspa ma wiele miejsc miejsc wartych zobaczenia.

Jeśli chcesz odwiedzić Gozo, koniecznie przeczytaj najpierw poradnik o Malcie

Informacje ogólne

Gozo to druga największa wyspa Malty położona jest zaledwie 5 km od Malty. Wyspę zamieszkuje ok. 40 000 ludzi.

Wyspa ma zupełnie inny charakter niż Malta. W skrócie, życie płynie na niej znacznie wolniej. Mówi się, że jest to idealne miejsce by się zestarzeć, gdyż zamieszkuje ją bardzo dużo angielskich i niemieckich emerytów za sprawą niższych kosztów życia w porównaniu do Malty.

Stolicą Gozo jest Victoria lub Rabat – dwie nazwy odnoszą się do jednego miasta.

Transport na Gozo

Na Gozo niestety nie ma żadnego lotniska. Na Gozo można się jednak dostać promem z miejscowości Cirkewwa na Malcie. Promy odpływają co ok. 45 minut. Bilet w dwie strony kosztuje 4,65 euro. Informacje na temat rozkładu promów można znaleźć tutaj.

Gozo

Pierwszy widok w drodze na wyspę

Transport na Gozo

Po wyspie można poruszać się przede wszystkim autobusami komunikacji miejskiej, najczęściej przesiadając się w stolicy. Informacje na temat szczegółowych tras oraz przystanków znajdziesz pod tym linkiem.

Alternatywną opcją są bez wątpienia maltańskie otwarte piętrowe autobusy. Na Gozo jest to zielona linia. Bilety można zakupić od razu po dotarciu promem do miejscowości Mgarr, kosztują one kilkanaście euro od osoby. Bilet jest ważny przez cały dzień.

Autobus ma kilkanaście punktów na których się zatrzymuje. Wsiąść i wysiąść można w dowolnym z kilkunastu punktów. Jeśli interesuje Ciebie spędzenie 45 minut w jednym miejscu, możesz wysiąść i wsiąść w następny autobus. Jeśli chcesz tylko zobaczyć daną atrakcję turystyczną z daleka, wtedy kontynuujesz jazdę tym samym autobusem. Gdy zaczniesz zwiedzanie pierwszym porannym autobusem z Mgarr, będzie można odwiedzić maksymalnie 6 miejsc na 45 minut.  Ostatni autobus piętrowy kończy trasę w Mgarr o 17:40. Ważne jest to, aby zachować bilet by pokazać go przy każdym wsiadaniu 🙂

Opcja zwiedzania wyspy autobusem piętrowym jest rozsądnym pomysłem gdy chcemy spędzić na Gozo zaledwie jeden dzień.

Gozo

Gozo

Gozo

Wiejski krajobraz wyspy

GozoGłówne atrakcje Gozo

Dwejra

To miejsce w zachodniej części wyspy, gdzie Azure Window, niegdyś największa atrakcja Gozo, w marcu 2017 zawaliło się do morza, jednak okoliczne klify są wciąż miejscem wartym odwiedzenia.

Gozo

Gozo

Dwejra

Gozo

Dwejra

Inland Sea

Odwiedzając zachodnią część wyspy koniecznie trzeba zobaczyć Inland Sea. Zatoka połączona jest z morzem za pomocą wąskiego prześwitu między skalnymi urwiskami. Przez to płytka zatoka jest dość popularnym celem popularnych wycieczek małymi statkami.

Gozo

Bazylika Ta’ Pinu

Ta’ Pinu powstał po I wojnie światowej na miejscu poprzedniej świątyni. Kościół jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych wyspy.

Gozo

Ta’ Pinu

Victoria (Rabat)

Victoria to stolica wyspy. Wszystkie autobusy na Gozo zaczynają swoje trasy właśnie z Victorii. Miasto posiada cytadelę usytuowaną na wzgórzu miasta, skąd widać większość wyspy. Wejście do cytadeli jest bezpłatne.

Gozo

Gozo

Widok z cytadeli

Gozo

Pomnik Jana Pawła II

Gozo

Victoria

Gozo

Tak jak widać, korki potrafią się tworzyć nawet w mieście, gdzie mieszka zaledwie 7 tysięcy ludzi

Gozo

Xlendi Bay

Xlendi Bay to urokliwa zatoka w południowo-zachodniej części wyspy, krótko mówiąc, miejsce warte odwiedzenia.

Gozo

Gozo

Widok na Xlendi Bay

Gozo

Jak już mówiłem, warto odwiedzić Xlendi Bay dla tych widoków

Gozo Gozo

Ramla Bay

Ramla Bay to bez wątpienia najbardziej popularna piaszczysta plaża położona na północy wyspy. Plaża znana jest z nietypowej nieco czerwonawej barwy piasku.  W dodatku na zboczach przylegających do plaży znajduje się jaskinia Calypso Cave.

Gozo

Podsumowanie

Jeśli przylatujesz na Maltę na więcej niż 5 dni, wycieczka na Gozo jest świetnym pomysłem. Wyruszając z Malty bardzo wczesnym rankiem i wracając promem z Gozo późnym wieczorem można zobaczyć większość opisanych miejsc, jednak jeśli chcesz to zrobić na spokojnie, polecałbym wtedy pomyśleć nad przynajmniej jednym noclegiem lub nawet dwoma, by poczuć ten wiejski charakter wyspy 🙂

Jeśli poza zabytkami i plażowaniem interesują Ciebie także wydarzenia kulturalne, koniecznie przeczytaj wpis o maltańskich festach.

Masz jakieś pytania odnośnie Malty? Napisz w komentarzu 🙂

Chcesz być na bieżąco?

  1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
  2. Śledź mnie także na Instagramie
Facebookinstagram
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *