Mgarr

Gozo – co zwiedzić? Praktyczny poradnik po Gozo. Gozo w 1 dzień

Wybierając się na Maltę warto również odwiedzić jej siostrzaną wyspę – Gozo. Wyspa ma wiele miejsc miejsc wartych zobaczenia.

Jeśli chcesz odwiedzić Gozo, koniecznie przeczytaj najpierw poradnik o Malcie

Informacje ogólne o Gozo

Gozo to druga największa wyspa Malty położona jest zaledwie 5 km od Malty, wyspę zamieszkuje około 40 000 ludzi.

Arabowie nazwali wyspę Ghawdex, co oznacza “radość”, a gdy trafili tu Hiszpanie, przetłumaczyli jej nazwę na język kastylijski, czyli Gozo. Miejscowi z jakiegoś powodu wolą dawne Ghawdex (wym.Ołdesz) i tak naprawdę do dziś używają właśnie tego słowa.

Gozo jest trzykrotnie mniejsze niż Malta. Po dziś dzień to wyspa rolników i rybaków, trzymających się mocnych zasad, typowych dla ludzi żyjących na łasce żywiołów.

Charakter wyspy Gozo

Wyspa ma zupełnie inny charakter niż Malta. W skrócie, życie płynie na niej znacznie wolniej. Mówi się, że jest to idealne miejsce by się zestarzeć, gdyż zamieszkuje ją bardzo dużo angielskich i niemieckich emerytów za sprawą niższych kosztów życia w porównaniu do Malty.

Gęsto zaludnione wioski na wzgórzach i niewielkie farmy-fortece to pozostałość okrutnych najazdów – tureckich rabusiów, a także śródziemnomorskich korsarzy.

Według mieszkańców Malty ich sąsiedzi z Gozo są silni i uparci, mają też irytujący zwyczaj obejmowania najlepszych posad w kraju. Z tego małego lądu pochodziło więcej prezydentów, arcybiskupów i sędziów niż Maltańczyków chciałoby się zliczyć.

Z dolin wyłaniają się płaskie pagórki. Każda pochyłość terenu jest wzmocniona kamiennymi murkami, a horyzont znaczą kopuły kościołów. Wapiennie skały mają różne kolory – od monumentalnej szarości przez rdzawą czerwień po lśniącą żółć.

Latem gorące słońce wypala każdy leżący odłogiem skrawek ziemi. Maleńkie poletka bujnej zieleni pszenicy i jęczmienia zdobią białe stokrotki i płaty karminowej lucerny. Kobierce polnych kwiatów wyrastają jakby prosto ze skał, w powietrzu unosi się zapach tymianku i dzikiego kopru, a – jak sięgnąć wzorkiem – na około widać tylko błękitne niebo i ciemnoniebieskie morze.

Na tej maleńkiej wysepce są wioski nietknięte przez przemysł turystyczny, najstarsza wolno stojąca świątynia na świecie, a także niemal biblijne krajobrazy. Zwiedzając Gozo, łatwo się przekonać, dlaczego UNESCO chce je wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Dojazd na Gozo – jak dojechać na Gozo?

Przez cały rok z Malty latają tu helikoptery, ale większość odwiedzających trafia na Gozo drogą morską. Podróż promem samochodowym z Cirkewwy na północnym krańcu Malty zajmuje 25 minut. Bez względu na obraną trasę, zawsze widać piękne Comino – kiedyś bez przerwy zagrożone atakami piratów i tureckich najeźdźców. Dziś wrażenie robi XVII-wieczny fort i stanowisko strzeleckie. W płytkim przesmyku między tą najmniejszą zamieszkaną wyspą archipelagu, a jej mniejszą bezludną siostrą Cominotto rozbłyskuje Błękitna Laguna.

Pierwsze wrażenie o Gozo – jak jest na Gozo?

Wpływając do Mgarru, jednego na Gozo portu, można podziwiać widoki będące kwintesencją tej niepowtarzalnej wyspy. Zarysy kaplicy, wieży kościelnej i fortu tworzą linię horyzontu, któremu na spotkanie wybiegają nieduże domki o płaskich dachach, wąskie pola i kawałki zieleni. Przy brzegu, wesoło podrzucane przez fale, podskakują jaskrawo pomalowane łodzie rybackie z posążkami świętych na pogańskimi oczami Ozyrysa na burtach. Jedynie neogotycki kościół wielkości katedry zakłóca harmonię tej panoramy. Jego budowę rozpoczęta w 1924., a następnie przerwano z powodu braku funduszy, a potem pośpiesznie ukończono w latach 70., gdy proboszcz wygrał los na loterii.

Stolicą wyspy jest Victoria lub Rabat – dwie nazwy odnoszą się do jednego miasta.

Transport na Gozo – dojazd

Na Gozo niestety nie ma żadnego lotniska. Na Gozo można się jednak dostać promem z miejscowości Cirkewwa na Malcie. Promy odpływają co ok. 45 minut. Bilet w dwie strony kosztuje 4,65 euro. Informacje na temat rozkładu promów można znaleźć tutaj.

Gozo
Pierwszy widok w drodze na wyspę

Transport na Gozo

Po wyspie można poruszać się przede wszystkim autobusami komunikacji miejskiej, najczęściej przesiadając się w stolicy. Informacje na temat szczegółowych tras oraz przystanków znajdziesz pod tym linkiem.

Alternatywną opcją są bez wątpienia maltańskie otwarte piętrowe autobusy. Na Gozo jest to zielona linia. Bilety można zakupić od razu po dotarciu promem do miejscowości Mgarr, kosztują one kilkanaście euro od osoby, natomiast bilet jest ważny przez cały dzień.

Autobus ma kilkanaście punktów na których się zatrzymuje. Wsiąść i wysiąść można w dowolnym z kilkunastu punktów. Jeśli interesuje Ciebie spędzenie 45 minut w jednym miejscu, możesz wysiąść i wsiąść w następny autobus. Jeśli chcesz tylko zobaczyć daną atrakcję turystyczną z daleka, wtedy kontynuujesz jazdę tym samym autobusem. Gdy zaczniesz zwiedzanie pierwszym porannym autobusem z Mgarr, będzie można odwiedzić maksymalnie 6 miejsc na 45 minut. Ostatni autobus piętrowy kończy trasę w Mgarr o 17:40. Ważne jest to, aby zachować bilet by pokazać go przy każdym wsiadaniu 🙂

Opcja zwiedzania wyspy autobusem piętrowym jest rozsądnym pomysłem gdy chcemy spędzić na Gozo zaledwie jeden dzień.

Gozo

Gozo

Gozo
Wiejski krajobraz wyspy

Gozo

Główne atrakcje Gozo

Dwejra (Gozo)

To miejsce w zachodniej części wyspy, gdzie Azure Window, niegdyś największa atrakcja Gozo, w marcu 2017 zawaliło się do morza, jednak okoliczne klify są wciąż miejscem wartym odwiedzenia.

Dwejra

Dwejra
Dwejra
Dwejra
Dwejra

Inland Sea (Gozo)

Odwiedzając zachodnią część wyspy koniecznie trzeba zobaczyć Inland Sea. Zatoka połączona jest z morzem za pomocą wąskiego prześwitu między skalnymi urwiskami. Przez to płytka zatoka jest dość popularnym celem popularnych wycieczek małymi statkami.

Inland Sea

Bazylika Ta’ Pinu (Gozo)

Ta’ Pinu powstał po I wojnie światowej na miejscu poprzedniej świątyni. Kościół jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych wyspy.

Gozo
Ta’ Pinu

Victoria (Rabat)

Victoria to stolica wyspy. Wszystkie autobusy na Gozo zaczynają swoje trasy właśnie z Victorii. Miasto posiada cytadelę usytuowaną na wzgórzu miasta, skąd widać większość wyspy. Wejście do cytadeli jest bezpłatne.

Gozo

Gozo
Widok z cytadeli
Gozo
Pomnik Jana Pawła II
Gozo
Victoria
Gozo
Tak jak widać, korki potrafią się tworzyć nawet w mieście, gdzie mieszka zaledwie 7 tysięcy ludzi

Gozo

Xlendi Bay

Xlendi Bay to urokliwa zatoka w południowo-zachodniej części wyspy, krótko mówiąc, miejsce warte odwiedzenia.

Gozo

Gozo
Widok na Xlendi Bay

Gozo

Gozo Xlendi Bay

Ramla Bay (Gozo)

Ramla Bay to bez wątpienia najbardziej popularna piaszczysta plaża położona na północy wyspy. Plaża znana jest z nietypowej nieco czerwonawej barwy piasku, a ponadto na zboczach przylegających do plaży znajduje się jaskinia Calypso Cave.

Ramla Bay

Gozo – podsumowanie

Jeśli przylatujesz na Maltę na więcej niż 5 dni, wycieczka na Gozo jest świetnym pomysłem. Wyruszając z Malty bardzo wczesnym rankiem i wracając promem późnym wieczorem można zobaczyć większość opisanych miejsc, jednak jeśli chcesz to zrobić na spokojnie, polecałbym wtedy pomyśleć nad przynajmniej jednym noclegiem lub nawet dwoma, by poczuć ten wiejski charakter wyspy 🙂

Jeśli poza zabytkami i plażowaniem interesują Ciebie także wydarzenia kulturalne, koniecznie przeczytaj wpis o maltańskich festach.

Masz jakieś pytania odnośnie Malty? Napisz w komentarzu 🙂

Chcesz być na bieżąco?

  1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
  2. Śledź mnie także na Instagramie
Facebookinstagram
Facebook

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *