autostop do Sztokholmu

Jak tanio dostać się do Sztokholmu? Tanie loty, dojazd z lotniska do miasta

Jak tanio dostać się do Sztokholmu? Tanie loty do Sztokholmu, dojazd z lotniska do centrum miasta.

Jak najtaniej dostać się do Sztokholmu – praktyczny poradnik

Sztokholm posiada aż 4 lotniska:

 1. Arlanda Airport (ARN)
 2. Skavsta Airport / Nyköping Airport (NYO)
 3. Bromma Airport (BMA)
 4. Västerås Airport (VST)

Tylko lotniska Arlanda i Skavsta oferują bezpośrednie loty do Polski. Stąd też w tym poradniku znajdziecie informacje dotyczące pierwszych dwóch lotnisk 🙂

Nie lecieliście nigdy samolotem? Zapraszam do poradnika o tym co trzeba zrobić po krok po kroku lecąc samolotem 🙂

Jak zatem znaleźć tanie bilety do Sztokholmu z Polski?

Do Sztokholmu Skavsta dolecicie tanio linią Ryanair z następujących lotnisk:

 1. Gdańsk
 2. Kraków
 3. Poznań
 4. Warszawa-Modlin

Pamiętaj także, że Ryanair zmienił politykę bagażową, zapoznaj się z nią!

 

Do Sztokholmu Skavsta dolecicie także małym kosztem linią Wizzair z następujących lotnisk:

 1. Gdańsk
 2. Katowice
 3. Warszawa-Okęcie
 4. Wrocław

Ze wszystkich polskich lotnisk najtańsze loty do Sztokholmu są bez wątpienia z Gdańska. Jak dobrze traficie, to bez problemu kupicie tanie loty do Sztokholmu nawet za 25zł w jedną stronę 🙂

Do Sztokholmu Arlanda tanio dostaniecie się także z Krakowa oraz pobliskiego lotniska Berlin–Schönefeld linią Norwegian – ceny zaczynają się od około 120 zł w jedną stronę.

Do Sztokholmu Arlanda dostaniecie się także droższą linią SAS (Scandinavian Airlines) z następujących lotnisk: Berlin Tegel oraz sezonowo z Gdańska, a także linią LOT z portu Warszawa-Okęcie.

Sprawdź także jak często ważą i mierzą bagaż podręczny zanim się spakujesz w podróż!

1. Jak dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping)?

Sztokholm Skavsta Airport lub też Nyköping Airport (NYO) to międzynarodowe lotnisko w pobliżu Nyköping w Szwecji, 5 kilometrów na północny zachód od jego obszaru miejskiego i około 100 kilometrów na południowy-zachód od Sztokholmu. Obsługiwane jest przez tanie linie lotnicze i operatorów ładunków, i jest piątym co do wielkości portem lotniczym w Szwecji, z możliwością obsługi 2,5 miliona pasażerów rocznie.

Lotnisko znajduje się daleko poza gminą Sztokholm i hrabstwem Sztokholm, natomiast wykorzystuje „Sztokholm” do celów marketingowych. Lokalnie lotnisko nazywane jest po prostu „Skavsta”.

Do obliczeń cen biletów przyjąłem, że 1 SEK (korona szwedzka) = 0,408 zł (kurs z 23 września 2019).

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping) samochodem?

Dostępne są zarówno parkingi krótko-, jak i długoterminowe. Do terminalu można dotrzeć pieszo ze wszystkich miejsc parkingowych. Odległość od Sztokholmu wynosi 106 kilometrów.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta?

Jak tanio dostać się do Sztokholmu?

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping) autokarem lub autobusem?

Autobusy na lotnisko Skavsta odjeżdżają co godzinę, podróżując bezpośrednio między lotniskiem Skavsta w Sztokholmie a terminalem miejskim w Sztokholmie (około 90 minut podróży). Istnieją również autobusy na lotnisko do Södertälje, Linköping, Norrköping i lokalnych przystanków w południowej części Sztokholmu. Lokalne autobusy są dostępne do centrum miasta Nyköping i dworca kolejowego.

Autobusy jadą do centrum Sztokholmu do przystanku przystanku Stockholm City Cityterminalen.

Autobusy linii 715, a także 515 kursują pomiędzy lotniskiem a Nyköping.

Ile kosztuje autobus do Sztokholmu z lotniska Skavsta?

Bilet dla osoby dorosłej za przejazd kosztuje 139 SEK w jedną stronę czyli około 57 zł. Dzieci do lat 12 wraz z osobą dorosłą podróżują bezpłatnie. Młodzież w wieku 12-25 lat, a także seniorzy powyżej 65 lat przejadą na trasie lotnisko Skavsta centrum Sztokholmu w cenie 119 SEK.

Jak kupić bilet na autobus z lotniska Skavsta (Nyköping) do Sztokholmu? Najprościej będzie zakupić bilet online tutaj.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping) pociągiem? Ile kosztuje bilet?

Stacja kolejowa w Nyköping oddalona jest o 7 kilometrów. Obsługiwane jest przez pociągi regionalne na trasie Linköping – Sztokholm– (Gävle). Pociąg z Nyköping do Sztokholmu jedzie około 1 godziny i 6 minut. Pociągi jeżdżą do stacji Stockholm Central.

Ceny biletów zaczynają się już od 115 koron szwedzkich w drugiej klasie – około 47 złotych.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu pociągiem?

Do stacji Nyköping z lotniska możecie dojechać taksówką (koszt około 200 koron) bądź również autobusem (koszt – 21 koron).

Informacje o pociągach do Sztokholmu znajdziecie tutaj.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping) taksówką?

Przejazd taksówką do centrum Sztokholmu kosztuje co prawda około 1300 koron, ale jeżeli komuś bardzo zależy na czasie to jest taka możliwość.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Skavsta (Nyköping) autostopem?

Jeżeli chcecie naprawdę obniżyć koszt podróży do Sztokholmu, alternatywą może być dla Was autostop 🙂 Ja osobiście spróbowałem i bardzo sobie chwalę. Z lotniska do Sztokholmu trasę pokonałem na zaledwie 2 samochody. Pierwszego stopa z lotniska złapałem w ciągu paru minut, drugiego również 🙂 Na dodatek dwukrotnie zabierali mnie Arabowie :)

autostop do Sztokholmu

2. Jak dojechać do Sztokholmu z lotniska Arlanda?

Sztokholm Arlanda Airport (ARN) to międzynarodowe lotnisko położone w szwedzkiej gminie Sigtuna, w pobliżu miasta Märsta, 43 kilometry na północ od Sztokholmu i niemal 40 kilometrów południowy wschód od Uppsali. Lotnisko znajduje się na terenie hrabstwa Sztokholm i prowincji Uppland.

Sztokholm Arlanda jest głównym węzłem komunikacyjnym dla Scandinavian Airlines, a także Norwegian Air Shuttle.

Jest to największy port lotniczy w Szwecji i trzeci co do wielkości port lotniczy w krajach skandynawskich (po Kopenhadze i Oslo). Lotnisko jest główną bramą do międzynarodowych podróży lotniczych dla dużych części Szwecji. Z lotniska Arlanda korzystało blisko 27 milionów pasażerów w 2017 r.

zwiedzanie Sztokholmu

Port lotniczy Arlanda w Sztokholmie jest większym z dwóch lotnisk w bliskim sąsiedztwie Sztokholmu. Drugi, Sztokholm-Bromma, znajduje się na północny zachód od centrum miasta, ale może być używany tylko przez niewielką liczbę mniejszych samolotów.

Przybliżony czas jazdy między lotniskiem Arlanda i centrum Sztokholmu to 45 min, do dyspozycji pasażerów jest wiele linii autobusowych, pociągi, a także taksówki.

Jak tanio dostać się do Sztokholmu z lotniska Arlanda autobusem? Ile kosztuje bilet?

Codziennie na lotnisko Arlanda odjeżdża około 300 połączeń autobusowych ze Sztokholmu i okolic  w czasie szczytu, co 10 minut. Bilety zakupicie na stronie internetowej w tym linku.

 • Linia Flightbus – Flygbussarna AB łączy lotnisko Sztokholm Arlanda z centrum Sztokholmu. Bilet w jedną stronę kosztuje 99 koron (około 40zł). Osoby w wieku 8 do 17 lat zapłacą 89 koron (około 36zł), zaś bilet rodzinny dla 2 osób i maksymalnie 3 dzieci kosztuje 349 koron (około 142zł). Czas przejazdu do centrum Sztokholmu to około 49 minut.
 • Jak tanio dostać się do Sztokholmu autobusem?
Sztokholm Arlanda
Przykładowe godziny odjazdu z Termialu 5 lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu
 • Linia Flygturen Swebus AB oferuje regularne połączenia na trasie lotnisko Sztokholm Arlanda – centrum Sztoholmu; szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie Flixbus. Bilet w jedną stronę do Sztokholmu kosztuje od 17,99 złł, natomiast czas przejazdu wynosi od 45 minut.

Jak najlepiej dostać się do Sztokholmu z lotniska Arlanda pociągiem? Ile kosztuje bilet?

Do centrum Sztokholmu można także dojechać super szybkimi pociągami Arlanda-Express, które kursują co 15 min (co 10 min w godzinach szczytu), od godziny 05.05 rano do 00.35 w nocy. Przybliżony czas przejazdu wynosi zaledwie 18 minut! Wejścia na perony znajdują się w SkyCity (SkyCiy mieści się pomiędzy terminalami 2,3,4 a 5), a także hali odlotów Terminalu 5.

Bilet w jedną stronę kosztuje 295 SEK (około 120zł), natomiast ssoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia płacą 165 SEK (około 67 zł). Co ważniejsze, dzieci do lat 17 pod opieką osoby dorosłej nie płacą za bilet.

Bilety na super szybki pociąg Arlanda zakupicie na tej stronie internetowej.

Taksówki

Postoje taksówek są bezpośrednio przed terminalami, natomiast przybliżony czas przejazdu z lotniska do centrum Sztokholmu wynosi około 45 minut. Istnieje także możliwość zamówienia taksówki w specjalnych punktach na terenie terminala.

Sprawdź także jak dolecieć tanio do Londynu i dojechać z londyńskich lotnisk do centrum miasta.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz