Języki obce w podróży – które się przydadzą?

Wiele osób błędnie twierdzi, iż po angielsku wszędzie można porozumieć się na całym świecie. Jakie języki obce w podróży są najprzydatniejsze?

Języki obce w podróży – sam angielski w podróży nie wystarczy!

Z samym angielskim nie zwojujesz świata. Przykładem mogą być Chiny, Tajlandia czy Maroko, gdzie ciężko jest znaleźć kogoś, kto mówi po angielsku. Wiele razy miałem poczucie, że bez znajomości języka danego kraju z podróży nie da się wynieść tyle, ile w przypadku chociaż podstawowej jego znajomości.

Znajomość paru języków obcych znacznie ułatwia podróżowanie, a przede wszystkim poznawanie ludzi.

Jeśli nie zgadzasz się ze mną, zapoznaj się z poniższymi sytuacjami, w których udowodnię Ci, że musisz się ich uczyć! 🙂

Sytuacja numer 1:

Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku i za chwilę masz mieć lot. Następnie okazuje się, że Twój lot jest odwołany, a Ty musisz wrócić z urlopu z innego kontynentu. Dookoła Ciebie nie ma Polaków. Pech chciał, że wi-fi na lotnisku nie działa. Jak bez znajomości angielskiego chcesz wybrnąć z takiej sytuacji?

Sytuacja numer 2: 

Wygłodniały wchodzisz do restauracji i po zobaczeniu menu dostajesz zawału. Nie ma w nim nic napisane po angielsku, a jedynie cyrylicą. Idziesz do następnej knajpy. Sytuacja powtarza się. Ty szukasz dalej. I tak może bez końca. Jak bez znajomości rosyjskiego chcesz wypytać o coś z menu i zamówić coś do jedzenia? Na dłuższą metę nieznajomość języka zaczyna drażnić.

Sytuacja numer 3:

Szczęśliwy, że nie musiałeś znać języka by zamówić hot doga czy hamburgera za granicą, dostajesz rachunek. Po zorientowaniu się, że nabito dodatkowo 2 pozycje, chcesz to wyjaśnić z kelnerem. W restauracji, w której właśnie zjadłeś, nie ma wi-fi, to przecież wieś zabita dechami. Jak chcesz to załatwić?

Sytuacja numer 4:

Okradziono Ciebie. Wybierasz się na najbliższy posterunek policji, gdzie chcesz zgłosić problem. Jak opiszesz sytuację i utracony przedmiot nie znając języka?

To tylko pojedyncze sytuacje jakie zdarzają się w podróży. Takich przykładów można mnożyć i mnożyć.

W tym wpisie opiszę języki obce, które najbardziej mogą się przydać w podróży w miejsca inne niż baseny hotelowe w kurortach turystycznych jadąc na all inclusive.

Oto najbardziej pożądane języki obce na świecie w podróży.

1. Języki obce w podróży – angielski   

   

Stał się on językiem globalnym za sprawą rozwoju terytorialnego Imperium Brytyjskiego w II połowie XIX wieku i dalej w XX wieku oraz wzrostu pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Ponadto, język angielski stał się popularny z powodu rozwoju Internetu.  Łatwość opanowania angielskiego sprzyja komunikacji międzynarodowej, a także wewnątrzkrajowej w takich krajach jak np. Indie czy RPA. Język angielski zdominował swoją obecnością lotniska całego świata, transport morski, a także biznes. Język angielski ma niestety wiele odmian, spośród których najpopularniejszymi są amerykański angielski oraz brytyjski angielski.

Poniżej zostały zamieszczone kraje z podziałem na kontynenty, w których używa się języka angielskiego.

Ameryka Północna: Stany Zjednoczone, Kanada, Bermudy.

Ameryka Środkowa: Jamajka, Barbados, Belize, Trynidad i Tobago, Bahamy, Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Kajmany, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Amerykańskie Wyspy Dziewicze.

W Ameryce Południowej po angielsku dogadasz się w Gujanie.

Europa: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna), Irlandia, Malta, Gibraltar.

Azja: Indie, Hong Kong, Singapur.

Australia i Oceania: Australia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Wyspy Marshalla, Nauru, Fidżi, Kiribati, Palau, Samoa, Wyspy Salomona, Tonga, Tuvalu, Vanuatu.

Afryka: Nigeria, Republika Południowej Afryki, Kenia, Ghana, Kamerun, Sierra Leone, Liberia, Gambia, Botswana, Burundi, Malawi, Mauritius, Rwanda,  Seszele, Sudan Południowy, Sudan, Tanzania, Suazi, Zambia, Zimbabwe, Uganda oraz także Namibia.

Nie powinno być także większego problemu z dogadaniem się po angielsku w takich krajach jak Pakistan, Malezja, Filipiny, Izrael, a w Europie Holandia, Belgia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Dania i Szwajcaria posiadają wysoki odsetek osób potrafiących się komunikować po angielsku.

2. Języki obce w podróży – hiszpański

Język hiszpański jest obecnie trzecim językiem na świecie pod względem ilości użytkowników języka, zaraz po angielskim i chińskim. Jest on notabene językiem ojczystym dla ponad 400 milionów mieszkańców, co czyni go naprawdę użytecznym językiem w podróży.

Poza Hiszpanią język hiszpański jest używany głównie na terenie Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej w takich krajach jak: Argentyna, Belize, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Portoryko, Salwador, Urugwaj, Wenezuela, Stany Zjednoczone.

Poza Amerykami, hiszpański jest dość dobrze znany na Filipinach, a także w Gwinei Równikowej ze względu na przeszłość kolonialną. W Europie poza Hiszpanią język hiszpański używany jest na terenie Andory.

3. Języki obce w podróży – francuski

Język francuski utracił światowe znaczenie na rzecz angielskiego, jednak w dalszym ciągu jest powszechny w użyciu w wielu organizacjach międzynarodowych. Francuski jest językiem oficjalnym NATO, Narodów Zjednoczonych, Igrzysk Olimpijskich, Czerwonego Krzyża i wielu innych. Wielka popularność francuskiego wynika z licznych podbojów Francji na wielu kontynentach w przeszłości.

Francuski przydaje się na pewno w takich krajach jak: Algieria, Belgia, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Francja, Gabon, Gwinea, Gwinea Równikowa, Haiti, Kamerun, Kanada (w Quebec – wschodniej prowincji kraju), Komory, Kongo, Luksemburg, Madagaskar, Mali, Maroko, Monako, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Seszele, Szwajcaria (kantony na zachodzie kraju), Togo, Tunezja, Vanuatu, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Znajomość języka francuskiego w Europie

4. Języki obce w podróży – niemiecki

języki obce w podróży

Język niemiecki jest najprzydatniejszym językiem w Europie. Na świecie znajomość niemieckiego deklaruje ponad 90 milionów ludzi.

Język niemiecki używany jest w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie i Belgii. Może się również przydać w Holandii. Poza Europą największym skupiskiem osób niemieckojęzycznych jest także Namibia, gdzie miał miejsce napływ osadników niemieckich.

Znajomość języka niemieckiego w Europie

5. Języki obce w podróży – arabski

Język arabski ma dość zwarty obszar występowania, jeśli chodzi o status oficjalny czy urzędowy. Używany jest w zdecydowanej większości w krajach Afryki Północnej oraz także na Bliskim Wschodzie. Arabskim posługuje się ponad 300 milionów ludzi, z czego tylko w samym Egipcie ponad 90 milionów.

Arabski stosowany jest w następujących krajach: Algieria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Czad, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Irak, Izrael, Jemen, Jordania, Katar, Komory, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Oman, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, Tunezja oraz także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

6. Języki obce w podróży – portugalski

języki obce

Kraje portugalskojęzyczne są bardzo porozrzucane na mapie świata, jednak w sumie liczba użytkowników tego języka daje aż ponad 270 milionów ludzi. Portugalski używany jest w takich krajach jak: Angola, Brazylia (ponad  200 milionów użytkowników), Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Mozambik, Portugalia, Republika Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, a także Makau.

7. Języki obce w podróży – włoski

języki obce w podróży

Wbrew pozorom język włoski obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Włochy. W XIX i XX wieku Włosi, tak jak ich europejscy rywale, również kolonizowali wiele terenów, przez co do dnia dzisiejszego używa się włoskiego w kilku krajach. Całkowita liczba użytkowników tego języka przekracza 80 milionów.

Włochy, Szwajcaria, San Marino, Watykan, to kraje gdzie włoski jest językiem urzędowym, jednakże spore grupy użytkowników tego języka można spotkać także w Albanii, Libii, Etiopii, Erytrei czy Somalii ze względu na przeszłość kolonialną tych krajów.

Znajomość języka włoskiego w Europie

8. Języki obce w podróży – rosyjski

języki obce w podróży

W okresie świetności ZSRR, znajomość rosyjskiego szybko rozprzestrzeniała się, jednak po jego upadku, język ten znacząco stracił na wartości. Jeszcze nie tak dawno, bo 30 lat temu był on pierwszym językiem obcym nauczanym w Polsce, zaś dziś mało kto wśród młodego pokolenia jest w stanie komunikować się w nim. W sumie rosyjskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi. Rosyjski ma status języka oficjalnego w zaledwie 4 krajach, jednak używany jest w znacznie większej liczbie krajów.

Kraje gdzie przyda się rosyjski: Rosja, Białoruś Kazachstan, Kirgistan – wszystkie te kraje używają go jako języka urzędowego, lecz rosyjski jest bardzo powszechny w użyciu w takich krajach jak Armenia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia, Abchazja, Osetia Południowa, Górski Karabach, Krym, Turkmenistan, Uzbekistan, Ukraina, Estonia, Łotwa, Litwa oraz Izrael.

9. Języki obce w podróży – chiński

języki obce w podróży

Język chiński to tak naprawdę grupa spokrewnionych ze sobą języków takich jak mandaryński, kantoński i inne. Pomimo olbrzymiej liczby 1,2 miliarda użytkowników, jest on praktycznie nieznany poza krajami chińskojęzycznymi oraz licznymi skupiskami imigrantów chińskich. Nauka chińskiego z pewnością nie jest łatwa dla osób, których pierwszym językiem jest język oparty na zupełnie innym alfabecie.

Poza Chinami ten język przyda się na pewno w Hong Kongu, na Tajwanie oraz w Makau. Dość liczna grupa użytkowników chińskiego znajduje się także w Singapurze, Malezji i Indonezji.

Dlaczego nie opisałem w tym artykule takich języków jak indonezyjski, hindi, japoński czy bengalski? Pomimo większej liczby użytkowników tych języków od użytkowników włoskiego czy niemieckiego, liczba krajów gdzie używa się tych języków jest bardzo mała, a ponadto są to języki, których rzadko kto się uczy poza krajami, gdzie są one językami urzędowymi.

Języki obce w podróży – podsumowanie

Jeśli podróżujesz po:

Europie Zachodniej i Północnej – przyda się angielski

Europie Wschodniej lub na Bałkanach – naucz się chociaż podstaw rosyjskiego, bardzo się przyda

Ameryce Północnej – opanuj angielski, inne języki obce będą zbędne

Ameryki Centralnej – opanuj hiszpański, bez angielskiego tam to jak bez ręki (wyjątkiem jest anglojęzyczne Belize)

Karaibach – opanuj angielski lub hiszpański

Ameryce Południowej – naucz się chociaż podstaw hiszpańskiego, portugalski w Brazylii będziesz w miarę rozumiał

Afryki Północnej (kraje tzw. Maghrebu) – przyda się arabski lub francuski

Afryce od Sahary w dół – najczęściej przyda się angielski lub francuski

Bliskim Wschodzie – naucz się chociaż podstawowych zwrotów po arabsku

Australii i Oceanii – prawie wszędzie wystarczy Ci sam angielski, a inne języki obce nie będą potrzebne

krajach byłego ZSRR – wystarczy Ci sam rosyjski, inne języki obce są raczej zbędne

Azji (krajów innych niż byłe ZSRR) – poza krajami anglojęzycznymi ogarnij dobrego tłumacza w telefonie i przygotuj kartkę i długopis, gdyż nauka języków azjatyckich dla większości Polaków będzie zbyt czasochłonna lub bezowocna 🙂

Języki obce z pewnością ułatwią podróżowanie i ograniczą ilość stresujących, niepotrzebnych sytuacji. Przed daleką podróżą za granicę koniecznie zapoznaj się z przepisami wizowymi dla Polaków!

A Ty jakie języki obce znasz?

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz