Kiedy jechać do Sztokholmu?

Kiedy jechać do Sztokholmu? Pogoda i klimat w Sztokholmie

Kiedy jechać do Sztokholmu by pobyt w tym mieście był udany? Jakich temperatur można się spodziewać?

Kiedy jechać do Sztokholmu – klimat Sztokholmu

Sztokholm należy do umiarkowanego biomu lasu liściastego, co oznacza, że ​​klimat jest bardzo podobny do klimatu w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i nadbrzeżnej Nowej Szkocji w Kanadzie. Sztokholm ma klimat oceaniczny z wilgotnymi wpływami kontynentalnymi. Chociaż zimy są mroźne, średnie temperatury zwykle pozostają powyżej 0˚C przez większą część roku. Lata są łagodne, a opady występują przez cały rok.

Długość dnia w Sztokholmie

Ze względu na wysoką szerokość geograficzną miasta na północ długość dnia waha się znacznie od ponad 18 godzin w środku lata do zaledwie około 6 godzin pod koniec grudnia. Noce od końca maja do połowy lipca są jasne, nawet gdy jest pochmurno.

Sztokholm ma stosunkowo łagodną pogodę w porównaniu do innych lokalizacji na podobnych szerokościach geograficznych, a nawet dalej na południe. Ze średnią nieco ponad 1800 godzin słonecznych rocznie, jest to również jedno z najbardziej nasłonecznionych miast w Europie Północnej, odbierające więcej słońca niż Paryż, Londyn i kilka innych dużych europejskich miast o bardziej południowej szerokości geograficznej. Ze względu na efekt miejskiej wyspy upałów i przeważający wiatr latający lądem, a nie morzem w miesiącach letnich, Sztokholm ma najcieplejsze miesiące w skandynawskich stolicach. Średnia roczna pokrywa śnieżna w Sztokholmie wynosi od 75 do 100 dni.

Temperatury w Sztokholmie

Letnie wysokie temperatury w ciągu dnia wynoszą 20–25°C i niskie około 13°C, ale w niektóre dni temperatura może osiągnąć 30°C. Dni powyżej 30°C występują średnio 1,55 dnia rocznie (1992–2011). Dni od 25°C do 30°C są stosunkowo częste, szczególnie w lipcu i sierpniu. Nocne minima powyżej 20°C są rzadkie, a gorące letnie noce wahają się od 17 do 18°C.

Zimy zwykle przynoszą pochmurną pogodę, a najwięcej opadów przypada na grudzień i styczeń (deszcz lub śnieg). Średnia temperatura zimowa waha się od -3 do -1°C, a czasami spada na obrzeżach poniżej -20°C.

Kiedy jechać do Sztokholmu? Kiedy jechać do Sztokholmu?

Wiosna i jesień są zazwyczaj chłodne do łagodnych.

Kiedy jechać do Sztokholmu
Sztokholm pod koniec koniec listopada

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Sztokholmie, wyniosła 36°C w dniu 3 lipca 1811 r., natomiast najniższa wynosiła -32°C w dniu 20 stycznia 1814 r. Od 10 stycznia 1987 r. temperatura nie spadła poniżej -25,1°C.

Opady w Sztokholmie

Roczne opady wynoszą 531 mm z około 170 mokrymi dniami i niewielkimi do umiarkowanymi opadami deszczu przez cały rok. Opady nie rozkładają się równomiernie przez cały rok. Druga połowa roku otrzymuje o 50% więcej niż pierwsza połowa. Opady śniegu występują głównie od grudnia do marca. Opady śniegu mogą czasami występować pod koniec października, a także w kwietniu.

W Sztokholmie można czasem zaobserwować zorzę polarną.

Aktualną pogodę w Sztokholmie sprawdzisz tutaj.

Kiedy jechać do Sztokholmu – podsumowanie

Jeżeli lubicie zwiedzać w ciepłych temperaturach to do Sztokholmu powinniście się udać w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Natomiast jeśli lubicie śnieg i prawdziwą aurę zimową to udajcie się do Sztokholmu w grudniu, styczniu lub lutym 🙂

Sprawdź także jak dolecieć do Sztokholmu za grosze i dojechać do centrum miasta z lotniska.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz