kobiety w Maroku

Kobiety w Maroku i ich miejsce, prawa kobiet w Maroku

Miejsce kobiety w Maroku. Prawa kobiet w Maroku. Praca dla kobiet w Maroku. Kobiety w islamie.

Prawa kobiet w Maroku

Mimo, że kobiety w Maroku nadal muszą przestrzegać surowych zasad islamu, mają zdecydowanie o wiele więcej swobody niż mieszkanki innych krajów muzułmańskich. Ich głos liczy się coraz bardziej.

Na pierwszy rzut oka, kobiety w Maroku cieszą się raczej takimi samymi prawami jak mężczyźni. Kobiety w Maroku piastują wysokie stanowiska w rządzie i w sektorze prywatnym, pracują jako policjantki, chętnie przesiadują w restauracjach, barach i klubach nocnych. Można odnieść wrażenie, że prasa kobieca jest w dużym stopniu wolna od cenzury. Kioski z gazetami zapełniają czasopisma z zagranicy, propagujące liberalne poglądy na temat prawnej i finansowej równości, pożycia przedmałżeńskiego , a także aborcji.

W rzeczywistości dyskryminacja jest głęboko zakorzeniona w kulturze Maroka i sięga początków islamu. Kodeks honorowy Beduinów mówi, że kobieta jest powierniczką honoru rodziny. Jeśli kobieta w Maroku stanie się przedmiotem nieprzyjaznych plotek (nawet bezpodstawnych), popełnia wykroczenie. Zasługują wówczas nawet na najsurowszą karę. Dla osób z Zachodu niebędących muzułmanami może to być przejawem staroświeckiego myślenia rodem z VII wieku. Niestety, takie poglądy ma raczej liczna grupa męskiej populacji państw muzułmańskich.

Począwszy od lat 50. XX wieku w Maroku trwa milcząca wojna pomiędzy kobietami a mężczyznami , a także między religijnymi konserwatystami a zwolennikami nowoczesności. Kobiety zrobiły w tej materii spore postępy pozyskując dla siebie silnego sprzymierzeńca.

O prawach kobiet w Maroku przeczytacie także tutaj.

Kobiety w Maroku i królewski sojusznik kobiet w islamie

W roku 2003 roku król Muhammad VI w swoim przemówieniu nawoływał do wielkiej zmiany prawnej kobiet. Dotyczyła ona w szczególności małżeństwa, rozwodu i rodziny, opartych wcześniej na prawie islamskim – szariacie.

Na mocy prawnej reform zaakceptowanych przez parlament w styczniu 2004 roku, Maroko przydzieliło kobietom przywileje niemal we wszystkich aspektach prawnych. Według muzułmańskich oraz arabskich standardów była to naprawdę wielka rewolucja. Konserwatystów religijnych ogarnęła wściekłość, a Marokanki stały się najbardziej wyzwolonymi kobietami w arabskim świecie.

W jakim wieku kobiety i mężczyźni w Maroku mogą brać ślub?

Najniższy wiek, w jakim można wstąpić w związek małżeński został podniesiony z 15 do 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletniości, kobieta w Maroku może poślubić mężczyznę, którego sama wybierze. Nie potrzebuje do tego pozwolenia męskiej głowy rodziny – ojca bądź najstarszego z braci. Kobietom dano także bardziej korzystne prawa w przypadku rozwodów, razem z możliwością pozostania w rodzinnym domu. Wcześniej mężczyzna miał prawo rozwieść się i wyrzucić kobietę ze wspólnego mieszkania, nawet bez uprzedniego jej powiadomienia.

Polecam przy okazji zapoznać się z wpisem o weselach w Maroku. Wesele w Maroku – jak wygląda? Ile trwa?

Poligamia w Maroku

Poligamia, choć w Maroku nie była raczej szeroko powszechna nawet przed wprowadzeniem ustawy, dzisiaj jest dozwolona wyłącznie za zgodą pierwszej żony oraz z przyzwoleniem sędziego. Prawo już nie chroni mężczyzny jako głowy rodziny. Małżeństwo jest dziś postrzegane jako umowa między dwoma równymi partnerami.  Kobieta nie jest prawnie zobowiązana do posłuszeństwa mężowi.

Zmiany w sytuacji Marokanek nie wydarzyły się z od razu. Zostały poprzedzone latami kampanii prowadzonych przez obrońców praw kobiet.

Po objęciu władzy przez Muhammada VI seria precedensów na dworze królewskim stała się w kraju czytelnym sygnałem, którego nie dało się zignorować. Gdy król postanowił poślubić Salimę, nie tylko ogłoszono ich zaręczyny, upubliczniono zdjęcie księżniczki, jej nazwisko i dzieje rodziny, lecz nawet zaproszono na uroczystości weselne zagraniczną prasę. Kontrastowało to całkowicie z tajemniczością otaczającą domowe życie jej ojca, który nigdy nie wyjawił liczby i imion swoich żon, ani nie pokazywał się z nimi publicznie. Tymczasem księżniczka Salima towarzyszyła królowi podczas wielu okazji.

Nie jest przypadkiem, że odkładane przez lata reformy prawne przyspieszyły ataki terrorystyczne w Casablance z 2003 roku. Obecnie aż 50% Marokańczyków to ludzie poniżej 20 lat, z których większość stanowią kobiety. Chociaż coraz więcej kobiet w Maroku ma wykształcenie i ambicje zawodowe. Natomiast na wsiach większość kobiet w Maroku nadal nie potrafi czytać i pisać. Poważnym wyzwaniem dla rządu jest dziś poprawa wykształcenia obywatelek by mogły w pełni korzystać ze swoich nowych praw.

Kobiety w Maroku, a nierówność w Islamie

Córka dziedziczy tylko połowę majątku należnego synom zgodnie z islamskim prawem, chyba że testament mówi inaczej.

Kobiety w Maroku a praca

Wiele kobiet w Maroku łączy pracę zawodową razem z zajmowaniem się domem w kraju, w którym posiadanie minimum czworga dzieci nie jest niczym nadzwyczajnym, natomiast pralka jest wciąż towarem luksusowym. Wiele biedniejszych kobiet najmuje się jako służące w domach przedstawicieli klasy średniej, godząc te zajęcie z prowadzeniem swojego gospodarstwa domowego. Mężczyźni raczej nie pomagają w opiece nad dziećmi i w pracach domowych. Chociaż mogą robić zakupy, co w świecie arabskim jest ich tradycyjną rolą, obecnie nawet tę ostatnią czynność coraz częściej wykonują kobiety w Maroku.

Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz