koszty życia na Malcie

Koszty życia na Malcie – ile wynoszą?

Koszty życia na Malcie to ważna informacja jeśli zastanawiamy się nad przeprowadzką na Maltę. Oczywiście jest to również pytanie, które zadaje sobie wielu ekspatów, zwłaszcza w celu obliczenia ile trzeba będzie zarobić, aby uzyskać dobry styl życia na Malcie.

Koszt mieszkania na Malcie

Według danych opublikowanych przez Eurostat, wyraźnie zanotowano wzrost cen domów i czynszów, który w latach 2013-2016 wyniósł + 47%.

Wciąż mówiąc o czynszach, na wyspie średni koszt wynosi 622,95 euro. Koszt zakupu domu to 1898,84 euro za metr kwadratowy. Jeśli chcesz jednak zaoszczędzić, po prostu przenieś się do mniej uczęszczanych przez turystów miast, gdzie koszt jest oczywiście niższy. Oprócz wzrostu w sektorze nieruchomości Urząd Statystyczny Unii Europejskiej umieścił Maltę wśród najtańszych miejsc do zamieszkania wraz z Bułgarią, Rumunią, Polską, Węgrami, a także Litwą.

Koszt życia na Malcie w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej

Natomiast w przypadku towarów konsumpcyjnych korzystna tendencja jest zróżnicowana w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych (9,8 pkt powyżej średniej UE), wyposażenia i wyposażenia domu (1,2 pkt powyżej średniej UE), napoje alkoholowe i tytoń (o 0,4 punktu więcej). W zasadzie koszt podstawowych towarów nie różni się od cen wielu włoskich miast.

Ceny podstawowych produktów na Malcie

1 kg pomidorów – 2,50 euro

1 kg sera – 9 euro

6 jajek jajek – 1 € do 1,50 €

1 kg pomarańczy – 2,50 euro

litr mleka – około 0,90 euro

1 kg piersi z kurczaka – 7 euro

1kg ziemniaków – 1,70 euro

bochenek chleba – 0,80 – 1,50 euro

1 kg jabłek – 2,50 euro

1kg ryżu – 2,1 euro

Koszty transportu na Malcie

Litr benzyny kosztuje około 1,33 euro. Bilet miesięczny kosztuje 26 euro, zaś bilet pojedynczy na 2 godziny kosztuje 1,50 lub 2 euro w zależności od sezonu.

Opłata początkowa za przejazd taksówką wynosi 5 euro. 1 kilometr przejazdu taksówką kosztuje 2,30 euro. Wynajem auta za 1 dobę to koszt około 25-30 euro.

Koszt rachunków na Malcie

Wysokość rachunków jest znośna, gdzie istnieje znaczna oszczędność na ogrzewaniu, prawie nieistniejąca, biorąc pod uwagę zawsze łagodny klimat wyspy, nawet w środku zimy. Koszt energii elektrycznej i gazu to około 60 euro miesięcznie. Opłata miesięczna za internet wynosi około 35 euro. Jeśli mieszkanie jest wyposażone w klimatyzację, koszt rachunków będzie wyższy.

Koszty dodatkowe i rozrywka na Malcie

Jeśli chodzi o wypoczynek, to miesiąc na siłownię kosztuje średnio 48 euro, a wyjście do kina 7-10 euro. Na obiad lub kolację w restauracji wydajesz 12 euro na osobę.

Paczka papierosów kosztuje około 5,90 euro.

Malta ma również 18% podatek VAT, który pozytywnie wpływa na ogólne koszty utrzymania, a w szczególności na osoby, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej lub pracę jako wolny strzelec.

Koszty opieki zdrowotnej na Malcie

Leczenie na poziomie krajowym jest bezpłatne. Światowa Organizacja Zdrowia postawiła Malta na piątym miejscu na świecie analizując ponad 100 krajów.

Koszty życia na Malcie – jak to wygląda w praktyce?

Para mogłaby dobrze żyć przy budżecie chociaż 2000 euro miesięcznie. Przeznacz od 500 do 600 euro z tego budżetu na artykuły spożywcze. Powinno to starczyć na mnóstwo wina, sera, dobre kawałki mięsa i ryb i nie tylko. Media średnio 120 euro miesięcznie. Pyszne posiłki w małych, lokalnych jadłodajniach kosztują od 15 euro za osobę. Za pyszny posiłek zapłacicie od 40 do 50 euro. Czynsz w wysokości od 800 do 1000 euro miesięcznie zapewni wygodne, średniej klasy mieszkanie z dwiema sypialniami w Valletcie i niektórych obszarach przybrzeżnych. Dużo mniej zapłacicie za mieszkanie na Gozo i na Malcie w głębi lądu, na przykład na zachodzie i południu wyspy.

Jeśli porównamy koszty utrzymania na Malcie z minimalną pensją w pełnym wymiarze godzin spośród wielu niewykwalifikowanych miejsc pracy, czyli średnio 1000 euro netto miesięcznie, można wówczas prześledzić pewną dysproporcję. Praca na Malcie nie jest wystarczająco dobrze płatna. Koszty życia na Malcie przewyższają minimalne zarobki. Krótko mówiąc – jeśli nie masz oszczędności i zamierzasz zaczynać od zera na Malcie, nie będzie to na pewno najlepszy wybór. Koszt wynajmu mieszkania czy pokoju na Malcie jest stosunkowo wysoki w centralnej części wyspy, jedzenie też do najtańszych nie należy.

Szacunkowe koszty życia na Malcie znajdziecie także tu.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz