Livorno – “Mała Wenecja” w Toskanii – co zwiedzić w okolicach Pizy?

Livorno – praktyczny przewodnik po toskańskim mieście.

Livorno – położenie i informacje ogólne

Przyjeżdżając lub przylatując do Toskanii warto odwiedzić Livorno, miasto położone nad przepięknym Morzem Liguryjskim. Miasto zostało założone w 1017 roku i może się poszczycić długą historią. W okresie renesansu Livorno stało się bardzo ważnym portem i centrum bogactwa i kultury. W tym czasie w Livorno osiedliło się wielu Greków, Żydów, a także Holendrów. Osadnicy ci byli zazwyczaj kupcami, handlującymi, wyrobami włókienniczymi oraz innymi towarami. Co ciekawe ich wpływy można dostrzec do dziś w kuchni oraz języku używanym w regionie. Pomimo silnych bombardowań podczas II wojny światowej, Livorno zachowało swoje własne atrakcje.

Obecnie Livorno stale czas utrzymuje swój średniowieczny urok. Przyciąga turystów ze wszystkich zakątków świata za pomocą swych barwnych historycznych budynków oraz spokoju jaki w nim panuje.

Jak dojechać do miasta?

Do Livorno można dojechać własnym samochodem jadąc włoskimi autostradami lub drogami krajowymi, autobusami lub pociągami od strony Pizy. Można również przylecieć do Pizy i stamtąd wsiąść w pociąg do Livorno. Poradnik o Pizie znajdziecie tutaj.

Do Livorno można dostać się także drogą morską. Miasto oferuje połączenia promowe z Barceloną, Palermo i innymi miastami.

Zalecam dojazd do Livorno pociągiem za 2,60 euro z Pizy. Pociągi kursują co kilkanaście minut. Najtańszym pociągiem można dotrzeć do Livorno z Pizy już w 14 minut. Rozkłady jazdy włoskich pociągów sprawdzicie tutaj.

pociągi do Livorno

Przemieszczanie się po Livorno

Większą część Livorno można z łatwością zwiedzić pieszo, gdyż jest to miasto o raczej zwartej zabudowie. Natomiast jeśli chcecie doświadczyć tradycyjnej metody transportu, warto spróbować Funicolare di Montenero, jednej z niewielu naziemnych kolejek liniowych, która cały czas jest używana. Kolejka liniowa korzysta z nowoczesnej technologii, korzystającej z energii słonecznej. Umożliwia ona przemieszczenie się do Sanktuarium Montenero, które znajduje się na wzniesieniu o tej samej nazwie. Nieopodal świątyni znajdziecie również jaskinie.

Jedzenie w Livorno – kuchnia toskańska

Będąc w Livorno należy spróbować przeróżnych dań tego regionu. Główne targowisko przy dzielnicy La Venezia to idealne miejsce, by poznać miejskie życie, a także zakupić świeże ryby oraz mięso. W Livorno znajdziecie dużo dań z owocami morza ze względu na bliskość morza. W ofercie możecie także znaleźć mięso jak dziczyznę, perliczki oraz lokalnego kurczaka znanego pod nazwą galletto livornese. Kuchnia toskańska bazuje na świeżości składników wykorzystywanych do przyrządzania potraw. Daniem typowym dla Livorno jest także cacciucco alla livornese. Jest to gulasz przygotowany z ryb i pomidorów, z użyciem różnych typów ryb i owoców morza. Warto skosztować również riso nero, czyli czarnego risotto, przygotowywanego z wydzieliny gruczołu kałamarnicy oraz triglie alla mosaic, czyli dania w pomidorach. Do popicia warto zamówić ponce livornese, czyli kawę z rumem, koniakiem, likierem anyżowym, cytryną oraz cukrem.

Co zwiedzić w Livorno? Zabytki Livorno

1 Nuova Venezia (Mała Wenecja)

Będąc w Livorno nie można przegapić wizyty La Venezia. Dzielnica ta jest odpowiednikiem Wenecji, posiadając piękne kanały, mosty oraz skwery. Warto przejść się XVII i XVIII- wiecznymi uliczkami Livorno. W ciągu dnia są one idealne na spokojną przechadzkę po sklepach i zabytkowych budynkach, natomiast wieczorową porą okoliczne bary i restauracje nadają temu miejscu żywą atmosferę.

Livorno

Livorno

W latach dwudziestych XVII wieku, gdy Livorno musiało się rozbudować, aby pomieścić gwałtownie rosnącą populację, zaprojektowano nową dzielnicę między starą i nową fortecą. Obszar ten był otoczony fosami i starymi murami miejskimi. Od tego czasu kanały stały się ważnymi drogami wodnymi, by transportować towary między portem a magazynami. Po to więc architekt zapożyczył projekty budowlane z Wenecji. Dzielnicę nazwano Nuova Venezia co oznacza po polsku “Nowa Wenecja”.

Livorno

Livorno

2 Port w Livorno

Port na zachodnim krańcu starego miasta jest jednym z największych portów w rejonie basenu Morza Śródziemnego i tętniącym życiem. Z portu z Livorno można dopłynąć promem na wyspę Elba, a także inne wyspy Archipelagu Toskańskiego oraz Sardynię i francuską Korsykę. Wielbiciele statków bez wątpienia zwrócą uwagę na maszty włoskiego statku marynarki wojennej Amerigo Vespucci. Jego port macierzysty znajduje się właśnie w Livorno.

Livorno

3 Terrazza Mascagni

Ta szeroka promenada ciągnąca się wzdłuż nabrzeża w południowej części Livorno jest ulubionym miejscem  odpoczynku mieszkańców. Idealnie nadaje się do spacerowów, a także biegaczy. Na Terrazza Mascagni znajduje się Acquario di Livorno – nowoczesne akwarium z bajecznym widokiem na morze. Najważniejsze to blacktip i zebra rekiny, ryby Napoleona, żółwie morskie, koniki morskie i koralowce. Ponadto są meduzy, genialnie kolorowe karaibskie ryby, koralowce i podwodne eksponaty archeologiczne. Poza akwarium nadmorska promenada mija Accadémia Navale (Akademia Marynarki Wojennej). Ceny biletów do akwarium znajdziecie tutaj.

4 Mercato Centrale (rynek centralny)

Aby zobaczyć kawałek lokalnego życia i kolorów, nie przegap centralnego rynku Livorno, w pobliżu Piazza Cavour w budynku z końca XIX wieku, zaprojektowanym przez Angiolo Badaloni. Każdego ranka, z wyjątkiem niedzieli, główna hala żywnościowa jest zamieszaniem, ponieważ mieszkańcy wypełniają torby na zakupy jedzeniem z ponad 200 stoisk i sklepów. Możesz spróbować lokalnych serów i salami, i zaopatrzyć się w pikniki na plaży. W niewielkich straganach podawane są świeżo zmielona kawa i wypieki śniadaniowe. W sąsiedztwie rynku znajduje się równie żywy i barwny targ na świeżym powietrzu.

5 Fortezza Nuova (Nowa Forteca)

Nowa Twierdza to średniowieczna fortyfikacja Livorno. Reprezentuje starożytne „Baluardo di San Francesco” pięciokątnego miasta zaprojektowanego przez Bernardo Buontalenti i pierwotnie obejmowało również „Baluardo di Santa Barbera”, dopóki nie zostało częściowo rozebrane, aby zrobić miejsce dla rozwoju dzielnicy Venezia Nuova.

Fortezza Nuova

Nowa Twierdza stoi pośrodku dużego akwenu i łączy miasto małym mostem i kilkoma ruchomymi pomostami. Ściana osłonowa, zasadniczo nienaruszona, ma bardzo złożony kształt ze wszystkimi typowymi elementami ówczesnej architektury wojskowej, takimi jak wklęsłe wycofane boki, rzeźbione łodzie i bardzo wyraźny rawelin w kierunku wody z przodu.

Fortezza Nuova

Główne wejście jest chronione ogrodzeniem obronnym zdominowanym przez charakterystyczne kątowe wieże: pierwotnie był to most zwodzony, później zastąpiony przejściem murowanym. Z ogrodzenia galeria prowadzi do wycofanej strony bastionu i na wyższe piętra wału, gdzie znajdują się ruiny licznych budynków usługowych, obecnie umieszczonych w publicznym parku.

W garnizonie znajdował się mały kościół i sprawowany przez kapelana do 1860 r. Do początku XX wieku na nasypie w centrum fortecy ustawiono działo i wystrzelono, aby ogłosić południe. Do dziś w fortecy można znaleźć działo skierowane w stronę bramy San Marco

Fortezza Nuova

6 Fortezza Vecchia (Stara Forteca)

Stara Forteca to fortyfikacja stojąca na skraju portu Medici w Livorno.

To wynik przeróbek i przebudów na przestrzeni wieków ucieleśnia całą historię miasta, od jego początków po współczesność.

Od czasów starożytnych na obszar Starej Twierdzy wpływały liczne osady, z których do dziś istnieją pewne świadectwa, takie jak na przykład pozostałości wioski chat z okresu przejścia od epoki brązu do epoki żelaza powyżej której znajduje się warstwa znalezisk z okresu etruskiego i rzymskiego.

Livorno

W średniowieczu pierwotne jądro twierdzy składało się z kwadratowej wieży na skraju Porto Pisano, dużego portu rozciągającego się między Pizą a ówczesną wioską Labron. Ten artefakt, choć spłaszczony na wysokości, jest nadal widoczny. Następnie, w niewielkiej odległości od pierwszej, wzniesiono drugą okrągłą wieżę. Zgodnie z tradycją została zbudowana z woli Matilde di Canossa, bez żadnych prawdziwych dowodów historycznych. Po drugiej połowie XIV wieku do dwóch wież dołączył mur poszukiwany przez Republikę Pizy, tzw. „Quadratura dei Pisani” (lub „Rocca Nuova”), prawdopodobnie zastępujący poprzednią drewnianą palisadę.

Druga wojna światowa spowodowała ogromne zniszczenia, prawie całkowicie niszcząc pałac Cosimo i większość budynków na trybunach. Wyjątkiem jest potężna Twierdza Matilde. Począwszy od lat 70. XX wieku uruchomiono wymagający program restauracji, który niedawno przywrócił większość kompleksu obywatelstwu.

Kształt twierdzy

Stara Twierdza ma asymetryczny kształt i składa się z trzech bastionów (Ampolletta skierowana do miasta, Canaviglia w kierunku portu i Capitana w kierunku północno-wschodnim), chociaż początkowo planowano również czwarty skierowany w kierunku północno-zachodnim, w kierunku otwartego morza. Na rogach bastionów Canaviglia i Ampolletta, teraz zastąpionych marmurowymi kopiami, umieszczono dwie duże brązowe maski w kształcie głów lwa (obecnie wystawionych przy wejściu do Palazzo Granducale) – dzieło Pietro Tacca, a także studentów.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz