Malta

Malta – co zwiedzić? Wakacje na Malcie – praktyczny przewodnik

Malta to raczej popularny kierunek na wakacje wśród Polaków. Jeśli planujesz wakacje na Malcie, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Malta była prawdę powiedziawszy pierwszym krajem, do którego marzyłem się przeprowadzić po pierwszej krótszej wizycie 🙂

Mieszkając na Malcie codziennie obcowałem z Maltańczykami, ponadto pracowałem tam oraz zwiedzałem wszystkie atrakcje kraju. Brałem udział w bardzo dużej ilości wydarzeń kulturalnych w różnych częściach wyspy, więc postanowiłem podzielić się wiedzą na temat tego wyjątkowego kraju w tym wpisie 🙂 Jeśli nigdy nie słyszałeś o tym kraju lub planujesz wakacje na Maltę, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! 🙂

W tym poradniku znajdziesz wszystko na temat planowania podróży na Maltę – od informacji ogólnych, po wybranie bazy wypadowej,  transport, główne atrakcje, a także ceny. Znajdziesz tu także mnóstwo zdjęć wszystkich miejsc, które oferuje Malta 🙂

Malta – informacje ogólne

Położenie, powierzchnia i ukształtowanie terenu Malty

Malta to krótko mówiąc wyspiarskie państwo położone w Południowej Europie, usytuowane około 80 km na południe od Sycylii i zaledwie 280 km od afrykańskiej Tunezji ze stolicą w Valletcie – tak naprawdę jedną z najmniejszych na świecie.

W skład archipelagu wchodzą 3 zamieszkanie wyspy: Malta (o powierzchni 246 km²), Gozo (67 km²) oraz niewielka Comino (niecałe 3 km²), a także kilka niezamieszkałych. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 316km2, czyli Malta jest niewiele większa od Szczecina.

Co ciekawe, Malta jest w zdecydowanej większości krajem nizinnym, lecz miejscami bardzo pagórkowatym. Malta nie będzie przez to najlepszym krajem dla rowerzystów. Najwyższe wzniesienia znajdują się w południowo-zachodniej części Malty.

Malta nie posiada tak naprawdę stałych rzek.

Malta – ludność Malty

Maltę zamieszkuje nieco ponad 450 000 osób, czyli mniej więcej tyle osób co zamieszkuje Gdańsk czy Szczecin.

Członkowstwo Malty w Unii Europejskiej

Malta dołączyła do Unii Europejskiej podobnie tak jak Polska w roku 2004.

Członkowstwo Malty w Schengen

Malta stała się członkiem Schengen w 2007r.

Malta – waluta na Malcie

Walutą obowiązującą od 2008 na wyspach jest Euro. Euro wyparło wcześniejszą lirę maltańską.

Malta – języki na Malcie

Malta posiada 2 języki urzędowe: maltański oraz angielski. Język maltański jest całkiem zrozumiały dla Arabów, jednak pisany jest on alfabetem łacińskim. Malta posiada w konsekwencji bardzo wysoki odsetek osób dwujęzycznych.

Maltańczycy mają prawdę powiedziawszy bardzo różne akcenty swojego angielskiego. Część z nich ma bardzo brytyjski akcent, natomiast część z nich arabski, a pozostali włoski. Mieszkając z maltańską rodziną oraz rozmawiając z setkami Maltańczyków mogę stwierdzić, iż właściwie każdy Maltańczyk potrafi bardzo dobrze mówić po angielsku, często biegle, jednak nie zawsze. Maltańczycy czasami robią błędy po angielsku. Nie natrafiłem jednak na Maltańczyka, którego angielski byłby gorszy od poziomu B2.

Nie każdy Maltańczyk zna maltański, w szczególności ci z młodszego pokolenia. Znajomość języków wśród Maltańczyków zależy głownie od tego, do jakiej szkoły rodzice posyłają swoje dzieci. Jeśli szkoła kładzie nacisk na angielski, bardzo możliwe, że uczeń nie będzie znał maltańskiego.

Język maltański jest jednym z najbardziej egzotycznych języków Europy. Poza Maltą praktycznie nikt się go nie uczy. Po prostu jest on nieużyteczny tak samo jak irlandzki czy walijski.

Religia na Malcie

Dominującą religią kraju jest katolicyzm. Co więcej, Malta to jeden z najbardziej katolickich krajów świata po Watykanie 🙂 Katolikami na Malcie jest około 90% mieszkańców kraju. Faktem jest że Malta jest ostatnim krajem europejskim, który zezwolił na wzięcie rozwodu. Jest to możliwe dopiero od 2011r.

Istnieje bardzo niewielki procent wyznawców Islamu. Malta wybudowała zaledwie jeden meczet w miejscowości Paola.

Jak tanio dostać się na Maltę?

Są 3 opcje.

1 Samolotem na Maltę

Wizzairem: z Warszawy-Okęcia lub Katowic-Pyrzowic

Ryanairem: z Berlina-Schönefeld, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska

Można też kombinować loty z jedną przesiadką, np. przez Kolonię, Rzym czy Mediolan, jednak na pewno wygodniejszy będzie lot bezpośredni. Lot Berlin – Malta trwa około 3 godzin.

2 Promem na Maltę

Promy do stolicy Malty Valletty wypływają z Sycylii, a dokładniej z Katanii. Jest to dość droga opcja. Taniej wyjdzie na pewno samolotem, jednak przy dłuższym spędzaniu Sycylii połączenie wypadu z podróżą na Maltę nie jest złym pomysłem 🙂

3 Samochodem na Maltę

Jest to opcja tylko dla osób, które planują dłuższą podróż po Europie zwiedzając po drodze inne miasta, np. Weronę, Rzym, Neapol itd. Jazda samochodem na Maltę ma raczej miejsce tylko w przypadku osób, które się tam przeprowadzają na stałe 🙂

Ile kosztują bilety lotnicze na Maltę?

Bilety na Maltę można wyszukać już za niewiele mniej niż 100zł w jedną stronę. Jest to możliwe praktycznie z każdego z miast, które wymieniłem w poprzednim punkcie. Mi udawało się znaleźć loty z Berlina na Maltę w 2 strony za 200zł, zarówno poza sezonem jak i w sezonie, jednakże w sezonie na pewno jest to dużo trudniejsze i jeśli chcemy znaleźć tańszy lot, trzeba być elastycznym co do daty wylotu i powrotu 🙂

Kiedy wybrać się na Maltę?

Jeśli chcesz tylko pozwiedzać, możesz udać się na Maltę w dowolnym miesiącu. Prawdę powiedziawszy nawet zimą kurtka za dnia nie będzie potrzebna. Jeśli chcesz natomiast popływać w morzu, warto przybyć wówczas pod koniec kwietnia lub początku maja aż do października. Jeśli źle znosisz upały, Malta będzie zbyt gorącym miejscem w lipcu i sierpniu.

Na ile dni wybrać się na Maltę?

Jest to kwestia indywidualna, na Malcie jest dużo pięknych miejsc do zobaczenia, jednak jeśli chcesz poznać większość atrakcji tego malowniczego kraju i spędzić trochę czasu na plaży, zalecałbym przeznaczenie około 7-10 dni. Jeśli interesują Ciebie festyny, warto wydłużyć nieco pobyt 🙂

Temperatury na Malcie

Malta znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Maltański klimat cechują bardzo łagodne zimy i długie, ciepłe, często gorące lata. Zimą temperatura rzadko kiedy spada poniżej 10 stopni na plusie 🙂

Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy. Średnia temperatura dwóch najchłodniejszych miesięcy roku – stycznia i lutego wynosi 16 °C w dzień i 10 °C w nocy.  Standardowy sezon letni trwa pół roku, od maja do października, jednakże także w kwietniu i listopadzie średnia temperatura rzadko spada poniżej 20 °C w ciągu dnia i 13 °C w nocy. W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, temperatury wynoszą zwykle od 28 do 37 °C w ciągu dnia, około 23-26 °C w nocy, to oznacza, że kąpieli w morzu można swobodnie zażywać w środku nocy 🙂 Woda latem w środku nocy jest dużo cieplejsza od wody w Bałtyku popołudniu 🙂

Charakterystyczną cechą maltańskiego klimatu jest jego niebywała stabilność. Prawdę powiedziawszy, nie ma drugiego kraju w Europie o tak stabilnym klimacie 🙂 Na wyspach występują minimalne wahania temperatury, co oznacza że jeśli danego dnia popołudniu jest 30 stopni, to następnego może być zaledwie 2-3 stopnie mniej czy więcej. Co więcej, dobowa amplituda na Malcie jest bardzo mała, rzadko kiedy przekracza ona 7 stopni. Latem bywa, że w w najcieplejszym momencie dnia jest 28 stopni, zaś w nocy temperatura nie spada poniżej 24-26 🙂  Malta posiada bardzo ciepłe noce, właściwie najcieplejsze w całej Europie. Najwyższa zanotowana temperatura na wyspie wynosiła 43 stopnie, zaś najniższa 2 stopnie Celsjusza.

Opady na Malcie

Malta ma około 600 mm opadów rocznie (dla porównania Szczecin ma 540mm opadów), czyli de facto na Malcie pada więcej niż w Polsce 🙂 Różnica jest taka, że opady na Malcie są zupełnie inaczej rozłożone w ciągu roku, gdyż zimą jest ich znacznie więcej niż w Polsce, zaś latem bywa, że nie występują wcale. Mieszkając 2 pełne miesiące na Malcie w lipcu i sierpniu nie spadła nawet kropla deszczu 🙂 Na Malcie najbardziej deszczowym miesiącami są listopad, grudzień oraz styczeń. Faktem jest że mgła na Malcie jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Nasłonecznienie na Malcie

Malta może pochwalić się dużą ilością słońca, co jest jednym z powodów dlaczego ten maleńki kraj tak przyciąga turystów. Dni zimą nie są tak krótkie jak w Polsce, średnio przekraczają ponad 10 godzin. Z drugiej strony, latem dni są odrobinę krótsze niż w Północnej Polsce.

Malta ma w sumie około 3100 godzin czystej słonecznej pogody rocznie (dla porównania w Warszawie jest to bowiem zaledwie 1600 godzin), od ponad 160 h w grudniu do ponad 377 h w lipcu. Prawdopodobieństwo bezchmurnej słonecznej pogody na Malcie wynosi bowiem aż 71%. W lipcu czy sierpniu czasami ciężko jest się doszukać jakiejkolwiek chmury 🙂

Na Malcie występuje około 300 dni słonecznych rocznie – z takim hasłem możecie się często spotkać na ulotkach szkół językowych. Valletta, stolica Malty jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie.

Gdzie na Malcie zarezerwować nocleg?

Malta to tak naprawdę jedna wielka konurbacja składająca się z kilkudziesięciu miejscowości. Najbardziej popularną miejscowością z hotelami są Sliema i St. Julian‘s w centralnej części wyspy, a także Bugibba na północy wyspy. Mniej popularnymi miejscowościami jako baza wypadowa są MarsaskalaBirżebbuġa na południu i Melieha na północy wyspy.

Jeśli interesuje Ciebie tylko plażowanie, wybierz obojętnie którą z miejscowości, które wymieniłem.

Jeśli chcesz pozwiedzać jak najwięcej i poplażować, najlepszym wyborem będzie Sliema. Jest tam plaża, nie mówiąc już o  największej galerii handlowej na wyspie, supermarketach i restauracjach. Sliema posiada fantastyczną siatkę połączeń autobusowych, co pozwoli na przemieszczanie się po wyspie bez konieczności wynajmowania auta.

Jeśli zależy Ci na życiu nocnym, najlepszym wyborem będzie na pewno St. Julian’s gdzie roi się od klubów wszelakiej maści w części zwanej Paceville 😉 Jest tam także jedna malutka plaża.

Malta – ceny noclegów na Malcie

Malta posiada dobrze rozbudowaną bazę hotelową. Jeśli chodzi o ceny, w sezonie łóżko w pokoju wieloosobowym zaczyna się od mniej więcej 22 euro za dobę za noc. Za pokój prywatny trzeba liczyć od 50 euro wzwyż. Za pokój w hotelu trzeba liczyć z 60-70 euro lub więcej, jeśli dokonujemy rezerwacji wcześniej. Obłożenie w lipcu i sierpniu w Sliemie wynosiło 95-100% w zależności od dnia. Rezerwowanie noclegu dopiero na miejscu absolutnie nie wchodzi w grę.

Poza sezonem ceny są o około 20-40% niższe.

Malta – transport na Malcie

Wypożyczenie samochodu ma sens, jeśli chcemy przyśpieszyć zwiedzanie wyspy, jednakże auto nie jest konieczne.

Malta posiada rozbudowaną sieć autobusową na wyspach Malta oraz Gozo. Praktycznie każda najmniejsza miejscowość posiada jakiś przystanek autobusowy. Stojąc na przystanku trzeba pamiętać by machnąć ręką – inaczej kierowca się nie zatrzyma 🙂 W sezonie trzeba się liczyć z tym, że na niektórych trasach autobusy są tak zatłoczone, że często nie zatrzymują się na przystankach, a następny przyjeżdża dopiero za pół godziny lub nawet godzinę 😉 To jest Malta! 🙂

Dla gapowiczów – nie ma nawet szansy na jazdę bez biletów 🙂 Wsiadając do autobusu należy kupić bilet jednorazowy lub zeskanować kartę. Bilet pojedynczy kosztuje w sezonie 2 euro, zaś zimą 1,5 euro i umożliwia poruszanie się przez 2 godziny. Przesiadki dozwolone, należy w tym celu zachować bilet wydany przez kierowcę. Kupując bilet jednorazowy postaraj się mieć odliczone pieniądze, znacząco skraca to czas postoju na przystanku gdy 20 osób kupuje bilet 🙂

W przypadku dłuższego pobytu można też zakupić kartę Tallinja na 7 dni lub drugą opcją jest karta na 12 przejazdów za 15 euro. Więcej o biletach autobusowych na Malcie przeczytasz tutaj.

Więcej informacji o trasach autobusowych znajdziesz tutaj.

Na wyspie można też spróbować przemieszczać się autostopem, jednak odradzam przemieszczanie się nim w aglomeracji Valletty – zbyt dużo lokalnego ruchu, natomiast autostop działa w przypadku mniej obleganych miejsc o mniejszym zagęszczeniu dróg.

Malta
Schemat komunikacji autobusowej na Malcie oraz Gozo

1. Główne atrakcje Comino

Comino to najmniejsza zamieszkana wyspa Malty. Znajduje się tam Błękitna Laguna (Blue Lagoon) – najbardziej turystyczne miejsce całego kraju. Jest to miejsce z niewiarygodnie czystą wodą, przez to biura podróży często wykorzystują te miejsce na okładki swoich ofert 🙂

Aby się tam dostać najlepiej jest dojechać autobusem do miejscowości Cirkewwa. Bilet w 2 strony kosztuje około 10 euro, w zależności od firmy. Latem konieczne jest dotarcie na Comino bardzo wczesnym rankiem, gdyż popołudniu te miejsce jest przeludnione, nie ma nawet szansy na rozłożenie się tam z ręcznikiem! Można tam zakupić jakieś przekąski lub drinki, jednak ceny są dość wysokie.

Istnieje możliwość dopłynięcia na Comino także ze Sliemy, jednakże jest to na pewno dużo droższe.

Malta
Droga na Comino

Malta

Blue Lagoon

Comino

Malta
Comino i Blue Lagoon

Malta

Malta

2. Malta – główne atrakcje Malty

Marsaxlokk (Malta)

Marxaxlokk to mała wioska rybacka na południu wyspy Wyspy Malta. Każdej niedzieli wcześnie rano odbywa się tam targ rybny, gdzie można spróbować świeżej ryby 🙂 Nie brakuje też tandetnych chińskich pamiątek 🙂 Na obrzeżach wioski znajduje się też niewielka plaża piaszczysta.

Malta
Przystań w Marsaxlokk

Malta Malta Malta Malta

Sliema (Malta)

Sliema to jedno z największych miast Malty z doskonałą bazą noclegową i zapleczem gastronomicznym. Miasto słynie z dość dobrze zachowanej zabudowy miejskiej. W mieście znajduje się dość długa plaża kamienista. Znajduje się tu także dużo supermarketów i punktów usługowych.

Malta
Typowe maltańskie balkony w Sliemie
Malta
Po lewej w tle Portomaso – najwyższy wieżowiec na Malcie

Malta Sliema Malta Sliema Malta Sliema Malta Sliema Sliema Malta Malta

Mdina (Malta)

Mdina to malutkie miasteczko w zachodniej części wyspy będące w przeszłości stolicą Malty. Jest to bardzo urokliwe miasteczko położone na wzgórzu z wąskimi uliczkami.

Malta Malta Malta Malta Malta Malta

St. Peter’s Pool (Malta)

St. Peter’s Pool to jeden z najpiękniejszych naturalnych basenów na Malcie. Znajduje się ok 2km od wioski Marsaxlokk. Woda w tym basenie jest ma krystaliczny kolor. Przez to miejsce te jest bardzo popularne wśród ludzi, którzy lubią poskakać do wody. Miejsce te natomiast raczej nie nadaje się na wypoczynek z małymi dziećmi.

Malta Malta Malta Malta Malta

Valletta (Malta)

Valletta to jedna z najmniejszych stolic świata, w której znaleźć można pełno zabytków. Jest ona najdalej na południe wysuniętą stolicą Europy. W mieście nie ma praktycznie wolnej przestrzeni, każdy metr kwadratowy jest zagospodarowany. Miasto boryka się z problemem parkingów.

Poza budynkami rządowymi, w mieście znajdziemy pełno restauracji, barów oraz sklepów z pamiątkami. Koniecznie w Valettcie trzeba odwiedzić Lower Barakka Gardens oraz Upper Barakka Gardens, skąd rozpościera się  zapierający dech w piersiach widok na morze oraz trójmiasto 🙂

Malta
Widok na trójmiasto

Malta

Malta
Centrum stolicy z budynkami rządowymi

 

Malta
Widok na port Valletty
Malta
W tle trójmiasto

Malta

Dingli Cliffs (Malta)

Klify Dingli to najwyżej położone miejsce na całej wyspie. Znajdują się one w południowo-zachodniej części wyspy. Jest to miejsce gdzie można się udać na dłuższy spacer podziwiając morze bez tłumów turystów. Najwyższy szczyt Ta’ Dmejrek  liczy zaledwie 253m n.p.m.

DIngli Cliffs

DIngli Cliffs Dingli Cliffs

Golden Bay i Ghajn Tuffieha (Malta)

Golden Bay i Ghajn Tuffieha to dwie niewielkie zatoki w północno-zachodniej części wyspy, które są najbardziej popularnymi plażami na Malcie. Między zatokami znajduje się niewielkie wzgórze z wieżą, skąd pięknie widać obie zatoki.

Minusem tego miejsca jest to, że autobusy powrotne z Golden Bay latem wieczorową porą bywają bardzo zatłoczone.

Malta Malta Malta Malta Malta

Malta

Blue Grotto (Malta)

Blue Grotto to jaskinia znajdująca się w południowo-zachodniej części Malty. Do groty wpływa się na łódce. Woda w grocie jest bardzo czysta

W porze zimowej (od listopada do marca) jaskinia jest dostępna dla turystów  w godzinach od 9:30 do 15:30.

W porze letniej (od kwietnia do października) zwiedzanie jest dostępne od 9 do 17.

Cena biletu dla osoby dorosłej 8 euro, dla dziecka 4 euro.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Birżebbuġa (Malta)

Birżebbuġa (wymawiana jako “Birżebudżja“) to miasteczko usytowane na południowym krańcu Malty. Jest tam bardzo popularna plaża o nazwie Pretty Bay. Ponadto w miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający szczyt na Malcie z roku 1989r., kiedy to spotkali się George H. W. Bush oraz Mikhail Gorbachev. Podczas szczytu debatowano nad końcem zimnej wojny.

Pretty Bay Malta Pretty Bay Malta Malta  Malta Malta

Mosta (Malta)

Mosta to jedno z najbardziej zaludnionych miast kraju. W mieście znajduje się Rotunda Wniebowzięcia NMP. Obiekt sakralny został wybudowany w poł. XIX w. Kościół naprawdę robi wrażenie z zewnątrz oraz wewnątrz 🙂

Malta

St. Julian’s (Malta)

St. Julian’s wraz ze Sliemą tworzy biznesowe centrum wyspy. W St. Julian’s znajdują się najbardziej luksusowe hotele, restauracje i bary czynne do późnych godzin.

Malta

Malta Malta Malta

Paceville (Malta)

W dzielnicy Paceville znajduje się największe zagęszczenie klubów, dyskotek, barów na całej Malcie! Kluby czynne są do białego rana. Wejście do większości z nich jest darmowe. Będąc w Paceville trzeba uważać na portfele, gdyż jest to miejsce gdzie grasują kieszonkowcy.

Floriana (Malta)

Floriana to ostatnia miejscowość przed Vallettą. Zobaczysz tu na pewno pełno autobusów na głównej drodze. Wjeżdżając do Floriany na pewno ujrzysz okazałą bramę Porte des Bombes. Nieopodal bramy znajduje się wielki punkt przesiadkowy o nazwie Bombi.

We Florianie znajduje się ogród, a przed nim pomnik niepodległości Malty. Nieopodal znajduje się także okazały Kościół św. Publiusza. Florianę można odwiedzić na chwilę podczas dłuższej przesiadki w drodze do innych miast 😉

"<yoastmark

Floriana

Floriana

Paola (Malta)

Paola to miasto we wschodniej części wyspy. Znajduje się tu jedyny meczet na wyspie.

Marsaskala (Malta)

Marsaskala to jedno z większych miast na Wyspie Malta. Znajduje się na wschodzie wyspy Malta i jest to miasteczko gdzie nie ma takiego tłumu turystów. W miasteczku można podziwiać ładną architekturę i w dodatku popływać.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Malta

Malta i bezpieczeństwo – czy na Malcie jest bezpiecznie?

Spędziwszy 2 miesiące na Malcie mogę stanowczo powiedzieć że Malta jest wbrew pozorom bardzo bezpiecznym krajem. Tak naprawdę Malta jest bardzo bezpieczna w porównaniu do Polski. Pomimo obiegowej opinii, że kierowcy jeżdżą tam jak wariaci, widziałem chyba tylko jeden wypadek samochodowy.

Malta i ceny w restauracjach

Zacznijmy od tego, że na Malta jest droższa niż Polska. Poniżej zamieszczam przykładowe ceny w restauracjach w różnych miejscowościach, jednak większość cen wzięta ze Sliemy 🙂

Wrap z kurczakiem lub tuńczykiem- 5,95 euro

Angielskie śniadanie – 4,95 euro

Jajecznica 4,95 euro

Świeżo upieczony rogalik  – 1,8 euro

Pizza margherita – 7,5 euro

Pizza z tuńczykiem – 8,9 euro

Hamburger meksykański – 4,5 euro

Nuggetsy z kurczaka z frytkami i sałatą – 6,2 euro

Kanapka z szynką i sałatą – 2,6 euro

Sałatka z kurczakiem – 9 euro

Grillowana pierś z kurczaka w sosie pieczarkowym z frytkami i sałatą – 14 euro

Ryba dnia z frytkami i surówką – 16,9 euro

Pieczywo czosnkowe z serem – 2,8 euro

Spaghetti bolognese: mała porcja 6 euro, natomiast duża porcja 7 euro

Piwo Cisk (maltańskie) 0,5l – 2 euro

Shawarma z kurczakiem – 5 euro

Podsumowanie – dlaczego warto wybrać się na Maltę?

 • Malta jest członkiem Unii Europejskiej i Schengen, co wiąże się tym samym z brakiem konieczności posiadania paszportu przylatując na Maltę
 • Malta posiada coraz większą ilość połączeń lotniczych z Polski i ponadto pobliskiego Berlina
 • przystępna cena biletów lotniczych biorąc pod uwagę dystans z Polski
 • Malta ma około 300 jasnych, słonecznych dni w roku
 • Malta ma relatywnie ciepłe zimy i gorące lata
 • ciepłe noce sprzyjające wieczornym spacerom, nie wspominając już o kąpielach w morzu o 2 w nocy
 • niewiarygodnie czysta woda w morzu
 • Malta ma relatywnie sprawną komunikację autobusową, która w efekcie nie zmusza do wynajmowania samochodu
 • język angielski jest językiem urzędowym, dlatego nie ma absolutnie żadnego problemu z komunikacją
 • Malta jest fantastycznym miejscem na kurs angielskiego lub włoskiego, (spotykałem nawet ludzi z Brazylii czy Kolumbii, którzy specjalnie lecieli tysiące kilometrów na Maltę by nauczyć się angielskiego, mimo iż mają pełno krajów anglojęzycznych znacznie bliżej i tańszym kosztem)
 • Malta to brytyjska przeszłość kolonialna połączona z klimatem śródziemnomorskim, daje to rzeczywiście bardzo ciekawe połączenie 🙂
 • urokliwa architektura, a przede wszystkim kolorowe drzwi i okiennice
 • Malta posiada bardzo dużą ilość zabytków oraz atrakcji biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię kraju
 • bardzo ciekawe festyny w wielu miejscowościach wysp
 • Malta to rzeczywiście fantastyczne miejsce do nurkowania
 • Malta prawdę powiedziawszy cenowo nie wygląda znacznie drożej od innych południowoeuropejskich krajów takich jak Francja czy Włochy
 • faktycznie olbrzymia ilość wydarzeń kulturalnych – Malta raczej nie śpi, Malta się bawi – wpis o festach na na Malcie

Dla kogo jest Malta?

Na zakończenie, Malta na pewno jest znakomitym miejscem dla wielbicieli historii i architektury oraz dla osób lubiących nurkować (głównie na Gozo). Znajdzie się też sporo ciekawych miejsc dla miłośników fotografii, Malta jest krajem płasko-pagórkowatym, więc pasjonaci gór będą na Malcie na pewno zawiedzeni. Z drugiej strony, Malta nie będzie także najlepszym wyborem dla rowerzystów, gdyż na wyspie jest bardzo mało ścieżek rowerowych, a ponadto często ulice są zbyt wąskie by samochód i rower zmieściły się na jednokierunkowych uliczkach.

Jeśli Malta zainteresowała Ciebie choć trochę, koniecznie przeczytaj kolejny wpis o atrakcjach turystycznych Gozomniejszej z wysp Malty.

Jeśli interesuje Ciebie Malta i wakacje w tym kraju – pisz w komentarzach, a na pewno odpowiem! 🙂 Malta to kraj, który prawdę powiedziawszy znam najlepiej ze wszystkich odwiedzonych do tej pory 🙂

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

10 thoughts on “Malta – co zwiedzić? Wakacje na Malcie – praktyczny przewodnik

Dodaj komentarz