muzea w Sztokholmie

Muzea w Sztokholmie, galerie sztuki w Sztokholmie

Muzea w Sztokholmie – które warto odwiedzić? Które muzea w Sztokholmie są darmowe?

Muzea w Sztokholmie – ile ich jest?

Pełna niezliczonych imponujących zabytków i atrakcji,szwedzka stolica może czasami przypominać raczej jeden wielki skansen. Sztokholm jest bez wątpienia jednym z najbardziej gęsto zabudowanymi muzeami na świecie. Na 14 głównych wyspach, a także we wszystkich najbardziej tętniących życiem centralnych dzielnicach miasta znajduje się tutaj ponad 100 obiektów godnych odwiedzenia.

Jak dolecieć tanio do Sztokholmu?

Najlepsze muzea w Sztokholmie

Medeltidsmuseet

Przejdź się po średniowiecznym Sztokholmie (i zobacz ostatnią pozostałą część murów starego miasta) w Medeltidsmuseet. Jest całkowicie bezpłatne.

Muzeum średniowiecznego Sztokholmu, położone centralnie na północ od Pałacu Królewskiego, zostało zbudowane wokół starych zabytków wykopanych w rozległym wykopalisku archeologicznym pod koniec lat siedemdziesiątych. Znaleziono także część murów miejskich Sztokholmu z początku XVI wieku. Dyrektor muzeum Margareta Hallerdt stworzył wizjonerskie, nowoczesne muzeum zaprojektowane autorstwa artysty Kerstina Rydha, który zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, i zdobył nagrodę Europejskiego Muzeum Roku w 1986 roku.

Muzeum umożliwia zwiedzającym zwiedzanie średniowiecznego Sztokholmu z murowanymi domami i budkami, warsztatami, portem, a także szubienicą. W 2010 roku, aby uczcić 800 lat od urodzin Birgera Jarla, założyciela Sztokholmu, muzeum otworzyło wystawę z rekonstrukcją jego twarzy.

Muzeum średniowiecznego Sztokholmu organizuje wystawy tematyczne ze średniowiecznym naciskiem,a także organizuje wykłady, sympozja i programy. Angażuje się w szerokie działania edukacyjne, w których dzieci, a także młodzież są kluczową grupą docelową. W muzeum znajduje się sklep, który sprzedaje książki dotyczące średniowiecza, a także pocztówki i biżuterię.

Sjöhistoriska

Zobacz, jak Szwecja podbiła morza w darmowym muzeum morskim Sjöhistoriska. Muzeum Morskie w Sztokholmie w Szwecji to muzeum historii marynarki wojennej, żeglugi handlowej, a także budowy statków. Muzeum znajduje się w części Gärdet w śródmiejskiej dzielnicy Östermalm i oferuje panoramiczny widok na zatokę Djurgårdsbrunnsviken. Budynek został zaprojektowany przez architekta Ragnara Östberga i zbudowany w latach 1933–1936.

W muzeum znajduje się około 900 000 zdjęć, 50 000 obiektów, a także 45 000 rysunków. Wszystkie są związane z morzem, wybrzeżem, statkami i łodziami, z przeszłości i teraźniejszości. Znaczna część kolekcji, łodzie, mieści się w Boat Hall 2 w Galärvarvet w Sztokholmie.

Na dolnym piętrze znajdują się między innymi eksponaty z historii marynarki wojennej, w tym między innymi kilka szczegółowych modeli okrętów z XVIII wieku. Drugie piętro obejmuje eksponaty dotyczące szwedzkich flot handlowych. W piwnicy znajduje się replika kabiny statku Amphion króla Gustawa III wraz z oryginalną rufą ze statku.

Royal Coin Cabinet

Zobacz jedne z największych na świecie monet (które ważą prawie 20 kg!) w darmowym muzeum historii Sztokholmu (The Royal Coin Cabinet – National Museum of Economy).

Royal Coin Cabinet to muzeum znajdujące się na Slottsbacken, Gamla stan, poświęcone historii pieniądza i historii gospodarczej w ogóle. Muzeum monet jest instytucją odpowiedzialną na szczeblu krajowym za konserwację i badania historyczne monet, medali i finansów w ogóle. Poprzez ekspozycje instytucja oferuje wgląd w ekonomiczną historię świata; pożyczając przedmioty ze swojej kolekcji badaczom i wystawom na całym świecie, pomaga rozwijać wiedzę w swoim zakresie; a prowadzenie krajowego rejestru skarbów monet ma ogromne znaczenie dla uczonych w Szwecji.

Znaczące kolekcje

  1. Najstarsza szwedzka moneta
  2. Miedziana moneta z panowania królowej Christiny z 1644 r., Uważana za 19,7 kg za najcięższą na świecie
  3. Części skarbu Lohe znalezione w 1937 r. w Gamla Stan
  4. Waluta inflacyjna Republiki Weimarskiej
  5. Medale Nagrody Nobla

Muzeum Nobla

Dowiedz się, czego potrzeba, aby wygrać Nagrodę Nobla w Nobelmuseet, która opowiada historie dawnych laureatów. Wejście do środka kosztuje zwykle 120 SEK, lecz w piątkowe wieczory wstęp jest bezpłatny między 17:00 a 20:00.

Muzeum Nordyckie

Udaj się do Nordiska Museet by zobaczyć wewnętrzny ślad szwedzkich tradycji. Zwróć uwagę na dziwaczną część muzeum poświęconą szwedzkim ustawieniom stołu, która pokazuje, jak zmieniły się nastawienia do rozrywki na przestrzeni wieków. Muzeum jest bezpłatne po 17:00 w środy (niestety tylko od września do maja).

Nordiska Museet to muzeum znajdujące się na Djurgården, wyspie w centrum Sztokholmu, w Szwecji, poświęcone historii kultury i etnografii Szwecji od wczesnego okresu nowożytnego do współczesnego okresu.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 1,5 miliona obiektów, w tym takie budynki, jak farma Julity w Södermanland, Svindersvik w Nacka, pałac Tyresö w Tyresö, a także farma kapelanów w Härkeberga koło Enköping. W archiwum muzealnym znajduje się także obszerna kolekcja dokumentów i około 6 milionów fotografii z lat 40. XIX wieku do dziś. Biblioteka badań muzealnych zawiera 3800 metrów szelfowych literatury od XVI wieku i później.

Historiska

Podziwiaj prawdziwe skarby w Historiska, głównym muzeum historii Sztokholmu. Oprócz zwykłych reliktów Wikingów w skarbcu muzeum jest aż ponad 50 kg złota. Muzeum jest bezpłatne dla osób poniżej 18 roku życia, natomiast kosztuje tylko 50 SEK dla dorosłych.

Moderna Museet

Wędruj wśród rzeźb po terenie wokół Moderna Museet, które zawsze można zwiedzać bezpłatnie. Główna kolekcja muzeum jest również bezpłatna.

Moderna Museet („Muzeum Sztuki Nowoczesnej”), to państwowe muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej na wyspie Skeppsholmen w centrum Sztokholmu.

W muzeum mieszczą się dzieła Pabla Picassa i Salvadora Dali, a także model wieży Tatlin. Kolekcja muzeum obejmuje także kluczowe dzieła artystów takich jak Marcel Duchamp, Louise Bourgeois, Niki de Saint Phalle, Henri Matisse i Robert Rauschenberg, a także bieżące przejęcia współczesnych artystów.

Muzeum Nauki i Technologii

Dowiedz się jak działają rzeczy w szwedzkim muzeum nauki i techniki Tekniska museet, które jest bezpłatne w środowe wieczory w godzinach 17–20.

Muzeum Tramwajów

Spårvägsmuseetposiada około 60 tramwajów, autobusów, trolejbusów, podmiejskich wagonów, a także wagonów metra. Zbiory muzeum obejmują także obszerne archiwum rysunków, kolekcję zdjęć, a także bibliotekę referencyjną.

Stała ekspozycja pojazdów, a także przedmiotów ilustruje historię transportu publicznego. Najstarszym pojazdem w kolekcji jest omnibus koński, tzw. Wurst, prawdopodobnie zbudowany w latach 40. XIX wieku. Jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany pojazd transportu publicznego w Szwecji. Oprócz wozu Nya Spårvägsaktiebolag 12 kolejną atrakcją kolekcji jest elektryczny tramwaj Stockholms Södra Spårvägsaktiebolags nr 14, zbudowany w 1901 roku.

Muzea w Sztokholmie zwiedzone? Co jeszcze trzeba zwiedzić w Sztokholmie? Dowiesz się w tym wpisie.

Poczytaj także o cenach w Sztokholmie.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz