Niebezpieczeństwa w podróży

Niebezpieczeństwa w podróży

Wybierając się za granicę, często na myśl przychodzą nam niebezpieczeństwa w podróży. Ale czy słusznie? Przeczytasz tu o tym na jakie niebezpieczeństwa w podróży możesz trafić oraz poznasz sposoby ich zapobiegania.

Niebezpieczeństwa w podróży – czy trzeba się ich bać?

Na przełomie ostatnich lat odwiedziłem wiele miast, w których odbyły się zamachy terrorystyczne, wliczając w to Londyn, Brukselę, Berlin, Paryż i wiele innych. Przechodziłem obok miejsc w których zdarzyły się tragedie, ale czy oznacza to, że czułem się tam bardziej niebezpiecznie? Wcale nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę jak wielką powierzchnię zajmują duże europejskie miasta to trzeba mieć naprawdę wielkiego pecha w życiu, by zginąć w zamachu.

Jak ktoś ma pecha w życiu, to może się zaczadzić we własnym mieszkaniu, nie wyjeżdżając nigdzie za granicę. Taka jest prawda.

Jeśli nie wiesz jak spakować się w podróż autostopem, przeczytaj ten artykuł.

Realne niebezpieczeństwa w podróży

Co złego może się zatem wydarzyć w podróży? Poniżej wymieniam niebezpieczeństwa w kolejności przypadkowej, a także potencjalne miejsce występowania i sposoby unikania ich.

1. Kradzież

Mowa tu o kradzieży telefonu, portfela, aparatu fotograficznego czy biżuterii.

Gdzie? Głównie w wielkich miastach oraz turystycznych miejscach, w środkach komunikacji publicznej, np. w metrze lub autobusie , a także w biednych krajach gdzie każdy drogocenny przedmiot jest na wagę złota.

Jak zapobiec? Nie obnoś się nigdy bogactwem w zatłoczonych, turystycznych miejscach. Pod żadnym pozorem nie noś tzw. “nerki”, to szczyt głupoty! Dlaczego? Oszczędzasz złodziejowi czasu wskazując mu miejsce gdzie ma grzebać gdy chce Ciebie okraść. Jadąc metrem staraj się trzymać ręce w kieszeniach gdy masz w nich coś cennego.

Niebezpieczeństwa w podróży
Nerka – przedmiot, który błyskawicznie wskazuje złodziejowi gdzie szukać pieniędzy.

2. Napaść

Przez “napaść” rozumie się przemoc fizyczną w celu zaboru dóbr materialnych. Pytanie tylko po co ktoś bez powodu miałby ciebie pobić? Jeśli to robi, to patrz punkt 1. Zaatakowany możesz co prawda zostać także poprzez inny kolor skóry, dopingowanie złej drużyny piłkarskiej w krajach gdzie chuligaństwo jest dość powszechne, poglądy polityczne lub orientację seksualną, ale nie jest to zjawisko powszechne.

Gdzie? Tak jak w punkcie 1. Chuligaństwo: przede wszystkim okolice stadionów w dniu meczu piłkarskiego. Poglądy polityczne: okolice budynków rządowych, ambasad podczas protestów, manifestów itp.

Jak zapobiec? W krajach gdzie wolność słowa nie istnieje, lepiej nie wypowiadać się na niektóre tematy i po prostu trzymać język za zębami, a także unikać wielkich zbiorowisk ludzi.

Niebezpieczeństwa w podróży
Derby dwóch drużyn piłkarskich Sofii. Stadiony i ich okolice to jedno z pierwszych miejsc do stracenia zębów.

3. Przemoc seksualna

W 95% tyczy się tylko i wyłącznie kobiet. O dziwo mężczyźni też są na to narażeni.

Gdzie? Na całym świecie niestety.

Jak zapobiec? Przede wszystkim ubierać się odpowiednio do kultury przyjętej w danym kraju, a nie do pogody. Wiadomo, że jak gdzieś jest 40 stopni latem to odkrywamy niektóre części ciała, jednak odpowiedni ubiór z pewnością ograniczy ilość nieprzyjemnych sytuacji. Przykład: wybierając się do krajów arabskich zalecam, by kobiety zakrywały ramiona i nie nosiły krótkich spódniczek.

4. Zawyżanie cen

Zawyżanie cen jest zjawiskiem globalnym. Tyczy się miejsc typowo turystycznych, głównie w biedniejszych krajach, takich jak np. Maroko czy Egipt, choć niekoniecznie, bo spotkałem się z tym także w Bratysławie gdy nabito dodatkowo dwa dania na rachunek w knajpie, których nie zamawialiśmy. Holender z którym byłem w knajpie się nie zorientował, bo dla niego i tak wciąż było tanio. On nie rozumiał nic po słowacku, jednak ja od razu pokapowałem się, że rachunek jest zbyt wysoki. Znajomość języków jest niebywale pomocna gdy otrzymujesz rachunek lub paragon.

Nie znasz języków = Płacisz więcej, proste.

Gdzie? Niestety na całym świecie, a przede wszystkim taksówki, restauracje, bary, dyskoteki, kluby nocne, kantory, sklepy, dworce autobusowe i kolejowe.

Jak zapobiec? Ucz się języków obcych. Im więcej ich znasz, tym lepiej, bo ograniczysz możliwość oszukania Ciebie. Staraj się pytać innych lokalnych ludzi jakie są prawdziwe ceny, np. za przejazd taksówką. Zawsze naciskaj na użycie taksometru. Niestety, w niektórych krajach jak np. Armenia czy Maroko takie coś niemal nie istnieje. Targuj się kupując przedmioty na bazarach i straganach. W  krajach np. Afryki Północnej, takich jak Maroko, Tunezja czy Egipt nieodpowiedzialnym jest przyjmowanie pierwszej ceny podawanej przez sprzedawcę! Czasami realna wartość przedmiotu może być aż 10 razy niższa! Ponadto sprawdzaj uważnie rachunki i paragony!

5. Opóźniony lot w przypadku przesiadki lub co gorsze, odwołany lot

Zdarza się niebywale rzadko. Te niebezpieczeństwo o dziwo ma plusy, bo można jeszcze na tym zarobić uzyskując odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot!

Gdzie? Cały świat.

Jak zapobiec? Staraj się unikać lotów z krótką przesiadką, tj. krótszą niż 2 godziny by uniknąć spóźnienia na kolejny samolot.

6. Warunki atmosferyczne/kataklizmy

Niektóre kataklizmy jak np. powódź nie są czymś niemożliwym w niektórych regionach świata, np. na Bałkanach. Trzęsienia ziemi są natomiast realne w miejscach leżących na granicach płyt tektonicznych.

Gdzie? Praktycznie cały świat w zależności od kataklizmu.

Jak zapobiec? Staraj się śledzić pogodę w krajach które odwiedzasz i unikaj dotkniętych klęskami miejsc

7. Wypadek komunikacyjny

Mam tu na myśli wypadki na drodze, kolizje, wykolejenia, katastrofy lotnicze.

Gdzie? Niemal cały świat, a przede wszystkim kraje, gdzie na drogach obowiązuje zasada “większy ma pierwszeństwo”, a nie przepisy drogowe, np. Indie.

Jak zapobiec? Jechać z prędkością zgodnie z przepisami, ostrożnie przechodzić przez jezdnię, w szczególności w Gruzji!

8. Odmowa wstępu do kraju na granicy lub lotnisku

Tyczy się to niedopatrzenia ważności dokumentów, np. gdy paszport jest ważny przez mniej niż 6 miesięcy, celnicy w niektórych krajach mają prawo odmówić wstępu do kraju. Innym powodem, może być na przykład posiadanie izraelskich stempli w paszporcie.

Gdzie? Praktycznie cały świat.

Jak zapobiec? Pilnować terminów ważności paszportu, a w przypadku otrzymania izraelskich stempli w paszporcie i chęci odwiedzenia takich krajów jak Arabia Saudyjska, Libia, Syria, Jemen, Liban, Oman, Kuwejt, Sudan i parę innych, dla pewności dobrze jest wymienić paszport, by “oczyścić się” z wizyty w tym kraju.

I ostatnie, z przymrużeniem oka, według mnie najpowszechniejsze:

9. Ból kciuka

Ból kciuka najczęściej występuje, gdy wystawiamy go przez dłużej niż godzinę łapiąc stopa 🙂

Gdzie? Wszędzie na wylotówkach.

Jak zapobiec? Stać w dobrym miejscu i uśmiechać się! 🙂

Jaka niebezpieczeństwa w podróży napotykały Was najczęściej?

Czy dodalibyście jakieś inne niebezpieczeństwa w podróży?

Chcesz być na bieżąco?

  1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
  2. Śledź mnie na Instagramie
Facebookinstagram
Facebook

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *