Piza

Piza w jeden dzień – co zwiedzić w Pizie? Krzywa Wieża w Pizie

Piza – co trzeba zwiedzić w Pizie?

Piza w jeden dzień – praktyczny przewodnik

Krzywa Wieża – z pozoru doskonale znana, mimo iż jest uwieczniona na tysiącach zdjęć, a także w wielu filmach, wciąż zaskakuje i zapiera dech w piersiach. W dodatku nie samą wieżą Piza stoi! 🙂 Piza zwana jest małą Florencję i bez wątpienia zasługuje na to miano. A zatem zapraszam do przewodnika po Pizie! 🙂

Piza – kiedy jechać do Pizy?

Do Pizy warto jechać w każdym miesiącu z wyjątkiem lipca i sierpnia, gdy jest szczyt sezonu turystycznego. Piza w tych dwóch miesiącach jest naprawdę przepełniona turystami, a ponadto noclegi w Pizie w wakacje będą kosztować znacznie więcej niż w innych miesiącach.

Tanie loty do Pizy – jak tanio dolecieć do Pizy?

Do Pizy najłatwiej i jednocześnie najtaniej będzie bez wątpienia polecieć linią Ryanair. Do miasta można dolecieć bez problemu z paru polskich miast.

Piza ma regularne regularne loty z następujących lotnisk:

Alghero, Bari, Beauvais, Berlin–Schönefeld, Brindisi, Brussels, Budapest, Cagliari, Catania, Charleroi, Comiso, Dublin, Eindhoven, Fuerteventura, Frankfurt, Girona, Gran Canaria, Kraków, Lamezia Terme, Lisbon, London–Stansted, Madrid, Malta, Marrakesh, Palermo, Prague, Seville, Tenerife–South, Valencia

Do Pizy można także dolecieć sezonowo z następujących lotnisk:
Billund, Cephalonia, Chania, Corfu, Crotone, East Midlands, Edinburgh, Fez, Gdańsk, Gothenburg, Ibiza, Kalamata, Leeds/Bradford, Liverpool, Nuremberg, Prestwick, Rhodes, Sofia, Stockholm-Skavsta, Warsaw–Modlin, Weeze

Ile kosztują tanie loty do Pizy?

Do Pizy można znaleźć tanie loty już od około 15 euro w jedną stronę. Ja za lot z Berlina zapłaciłem zaledwie 20 euro 🙂

loty do Pizy

Piza – jak dojechać z lotniska w Pizie do centrum miasta?

Piza posiada jedno międzynarodowe lotnisko, które zostało wybudowane zaledwie 2 kilometry na południe od centrum Pizy. Lotnisko zatem jest idealnie położone z perspektywy turystów. Powiem otwarcie, że nie ma raczej potrzeby jechać autobusem czy taksówką – do centrum Pizy możecie dojść w zaledwie 25 minut.

Jeżeli jednak macie ze sobą bardzo ciężkie walizki, lotnisko w Pizie oferuje dogodne połączenia. Dojazd do centrum miasta, a także głównego dworca kolejowego w Pizie (Pisa Centrale) jest dostępny zarówno autobusami komunikacji publicznej (miejskie linie CPT: dzienna nr 2, nocna nr 21, a także dzienna dzienna “LAM ROSSA”).

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Pizy?

Piza jest dość sporym miastem jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, jednak jej zabudowa jest bardzo zwarta. Tym samym zwiedzanie Pizy jest naprawdę przyjemne dla turystów. Nie trzeba korzystać z transportu publicznego aby zwiedzać kolejne zabytki i miejsca miasta 🙂 Wszystkie miejsca warte odwiedzenia są naprawdę bardzo bliskie, z tego też powodu jest to jedno z moich ulubionych miast do zwiedzania 🙂

Ceny noclegów w Pizie – hotele i hostele

Piza nie należy do tańszych miast jeśli chodzi o ceny zakwaterowania. W szczycie sezonu obłożenie w hotelach jest bez wątpienia bardzo wysokie, Piza to bardzo turystyczne miasto. Planując wizytę w Pizie zalecałbym zarezerwowanie noclegu co najmniej kilka tygodni wcześniej.

Ceny za nocleg poza sezonem w hostelu w pokoju wieloosobowym zaczynają się od około 28 zł, natomiast w sezonie zaczynają się od 55zł. Ceny hoteli w Pizie (w centrum miasta) zaczynają się już od zaledwie 100zł za noc.

hostel w Pizie
Widok z hostelu w Pizie

Piazza del Duomo w Pizie

Piazza del Duomo w Pizie lub Campo dei Miracoli to centrum religijne Pizy. Wszystkie stojące tu budowle wzniesiono około XII stulecia. Zbudowano je w stylu romańskim, typowym dla Pizy, odwołującym się do tradycji rzymskich, a także greckich.

Katedra, baptysterium, kampanila i cmentarz, uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie, stanowią niezwykły kontrast dla wielkiej, soczyście zielonej łąki otaczającej budowle ze wszystkich stron. Ogromna przestrzeń pokryta jest soczystą trawą i tylko białe lub biało-czarne budowle wyraźnie odcinają się od spokojnej zieleni. Na niewielkich skrawkach cienia tłoczą się tłumy ludzi czekających w kolejce do kasy. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, zrezygnowani prażą się w palącym słońcu.

Szczęśliwi posiadacze biletu mogą się schronić w chłodnych murach katedry albo spokojnie podejść do jednej z najsłynniejszych budowli świata i obejrzeć ją z każdej strony.

Nieopodal Piazza dei Miracoli znajdziecie pełno straganów z pamiątkami 🙂 Poza tym, na placu i w jego okolicach znajdziecie pełno ulicznych sprzedawców, przede wszystkim czarnoskórych, którzy sprzedają Rolexy, kije do selfie, torebki i inne rzeczy 😀

Piza

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywą Wieżę zaczęto wznosić w 1173 roku i już po wybudowaniu trzech pięter zauważono, że konstrukcja się pochyła.

Przez następne lata architekci modyfikowali plany konstrukcji, by zapobiec katastrofie, jaka mogłaby nastąpić z powodu niestabilnego podłoża. Kolejni architekci próbowali temu zaradzić, lekko odchylając kolejne piętra w drugą stronę. Prace ukończono w połowie XIV wieku i ustawiono kopułę dzwonnicy. Co ciekawe, do naszych czasów wieża odchyliła się od pionu o ponad 5 metrów.

Całe to zamieszanie spowodowane jest strukturą gleby, gdyż pod warstwą trawy i bruku znajduje się wilgotna piaszczysta ziemia, która zapada się pod wpływem ciężaru budynków. Krzywiznę wieży wykorzystał do swoich doświadczeń Galileusz – XVI-wieczny uczony, astronom i fizyk. Na podstawie tych badań sformułował prawo swobodnego spadania ciał.

Krzywa Wieża w Pizie

A zatem obowiązkowe zdjęcie na tle Krzywej Wieży, przy czym osoba fotografowana przechyla się tak jak wieża (albo dla urozmaicenia w drugą stronę), i można się schronić w katedrze. Chociaż przed odejściem warto jeszcze zauważyć, że kampanila jest nie tylko krzywa, ale też piękna, mimo że z konieczności ma o dwie kondygnacje mniej, niż przewidywał pierwotny projekt.

Krzywa Wieża w Pizie

Katedra w Pizie

Ten wspaniały kościół powstał w XII wieku, podobnie jak dzwonnica. Był to bez wątpienia najlepszy okres w dziejach miasta – wówczas jednej z potęg nad Morzem Śródziemnym. Był tu w tamtych czasach wspaniały port, dzięki któremu Piza prowadziła ożywiony handel, wzbogacała się w czasie krucjat, a nawet zdobyła kontrolę nad Korsyką i Sardynią. Dopiero klęska w bitwie morskiej z Genuą w 1284 roku, a także stopniowe zamulanie portu zakończyły ten złoty wiek. W roku 1405 miasto dostało się pod rządy Florencji i straciło na znaczeniu. Do tego czasu jednak stanowiło centrum kulturalne północnych Włoch. To tu rozwinął się styl pizański, na którym wzorowały się inne miasta przez wiele dziesiątków lat. Charakteryzuje się on zastosowaniem kolorowego marmuru i delikatnych arkad w ozdabianiu elewacji, co wyraźnie widać we wszystkich budowlach przy Campo dei Miracoli.

Widok na Arno i „małą Florencję”

Północny brzeg rzeki Arno zwany jest małą Florencją. Było to niegdyś handlowe centrum Pizy, dziś natomiast dominują tu studenci. W dzielnicy znajduje się uniwersytet założony w 1343 r.

Piza Piza Piza

Arno w Pizie

Piazza Vittorio Emanuele II

Piazza Vittorio Emanuele II to plac, który znajduje się bardzo blisko dworca centralnego Pisa Centrale. Na środku placu znajduje się pomnik włoskiego króla w latach 1861-1878.

Piazza Vittorio Emanuele II Piazza Vittorio Emanuele II Piazza Vittorio Emanuele II

Piza współcześnie

Atmosferę współczesnej Pizy tworzą głównie studenci, którzy tłumnie ściągają na tutejszy uniwersytet. Uczelnia założona w 1343 roku (pod koniec XVI wieku wykładał tu Galileusz) nadal uważana jest za jedną ze świetniejszych. Miasteczko studenckie ulokowane jest nad rzeką, wśród wspaniałych średnio-wiecznych kamienic i pałaców. To właśnie widok na Arno i jej północny brzeg skłonił kogoś do porównania tej dzielnicy Pizy z Florencją. Dobrze jest zrobić to, co robią tutejsi żacy, czyli pospacerować wąskimi uliczkami i posiedzieć na romantycznych zielonych placykach. Aż się prosi, żeby wziąć książkę, poczytać i choć przez chwilę poczuć się uczniem Galileusza.

Jedzenie w Pizie

W Pizie znajdziecie pełno włoskich restauracji. Te położone bliżej Piazza dei Miracoli mają wyższe ceny. Jeśli chcemy wydać trochę mniej na jedzenie, zalecam odejść nieco od główego placu Pizy 🙂 Pamiętajcie, że będąc we włoskich restauracjach zazwczaj płaci się coperto – opłatę za to że zajęło się miejsce w restauracji. Coperto wynosi zazwyczaj 1,50 euro od osoby. Pizza włoska w restauracji to wydatek około 5,5-9 euro

włoska pizza

Piza w jeden dzień – co warto zobaczyć w Pizie?

 • Campo dei Miracoli (Pole Cudów)
 • katedra Santa Maria Maggiore
 • Krzywa Wieża
 • baptysterium
 • Camposanto (średniowieczny cmentarz)
 • Museo dell’Opera del Duomo
 • plac dei Cavalieri
 • Palazzo dei Cavalieri (siedziba Rycerzy świętego Stefana)
 • ulica Borgo Stretto
 • kościoły San Michele, San Niccola, San Francesco, San Frediano
 • Palazzo Medici
 • Palazzo Gambacorta
 • Uniwersytet w Pizie
 • kaplica Santa Maria della Spina

Piza

Piza Piza mandarynki w Pizie

Piazza Garibalda Piza

Będąc we Włoszech, można mieć często problem z dogadaniem się po angielsku z Włochami. Jadąc do Włoch warto znać język włoski. Więcej o językach obcych w podróży przeczytasz tu.

Będąc w Pizie warto także odwiedzić pobliskie Livorno.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz