Plażowanie na Malcie, bezpieczeństwo, o czym warto pamiętać?

Plażowanie na Malcie to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji podczas urlopu na Malcie.

Plażowanie na Malcie – czystość plaż i wody

Większość plaż wokół wysp maltańskich uznawana jest za jedne z najczystszych kąpielisk w całej Unii Europejskiej, przy 100% ocenie doskonałej jakości, co stawia Maltę na pierwszym miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Kilka plaż posiada również certyfikat Błękitnej Flagi. Oznacza to, że ​​takie plaże spełniają standardy zrównoważonego rozwoju, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa i innych usług.

Temperatura wody morskiej (jak również temperatura nad wodą w ciągu dnia) pozostaje stosunkowo wysoka do końca października.

plażowanie na Malcie
Riviera Beach (Ghajn Tuffieha)

Plażowanie na Malcie – bezpieczeństwo

Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie pływaj sam. Zawsze miej oku na system flag na popularnych plażach, które wskazują, jakie są obecne warunki. Jeśli widzisz jedną lub podwójną czerwoną flagę, trzymaj się z dala od wody, bez względu na to, jak zachęcająco wygląda morze. Podwodne prądy mogą zaskoczyć niejednego.

Drobne przestępstwa są stosunkowo rzadkie na Malcie, chociaż kradzieże kieszonkowe na ruchliwych plażach stają się coraz bardziej powszechne. Dlatego zastanów się dwa razy, zanim zostawisz cenne rzeczy na plaży podczas pływania. Zabierz ze sobą tylko to, co niezbędne, a jeśli zajdzie taka potrzeba, poproś jednego z miejscowych, aby miał na nie oko.

Większość zatok ma wyraźnie zaznaczoną strefę dla pływających, wyznaczoną przez boje. Trzymaj się tej strefy, aby zachować bezpieczeństwo.

Zawsze używaj kremu z filtrem o wysokim współczynniku ochrony, kiedy się opalasz. Zaleca się unikanie słońca latem w godzinach od 11:00 do 16:00 ze względu na wysokie poziomy promieniowania UV.

Więcej o bezpieczeństwie na Malcie w tym wpisie.

Plaża w Sliemie

Plażowanie na Malcie – dojazd na plażę

Znalezienie parkingu przy plażach może być trudne, szczególnie w okresie letnim. Albo wybierz czas na plażę, aby być wcześnie w zatoce, lub spodziewaj się zaparkowania auta w sporej odległości i udania się do wody pieszo. Weekendy, a w szczególności niedziele, są dla mieszkańców najpopularniejszymi dniami na pływanie. Ponadto w tygodniu, w którym przypada 15 sierpnia (obchodzone lokalnie święto Santa Marija), większość lokalnych firm zamknie swoje biznesy na tydzień i uważam, że jest to prawdopodobnie najbardziej ruchliwa część roku, jeśli chodzi o wizyty na plaży.

plażowanie na Malcie
Plaża w Sliemie

Gdzie zostawić auto jadąc na plażę?

Niektóre parkingi na Malcie znajdujące się w pobliżu plaż są nadzorowane przez parkingowego, który ma licencję władz lokalnych na pomoc w zarządzaniu parkingiem. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dodatkową opłatę za parkowanie. Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany do płacenia parkingowemu. Są to urzędnicy państwowi, mają licencję i otrzymują skromną pensję, chociaż uznaje się napiwki rzędu 50 centów lub 1 euro. Niektórzy z nich mogą być dość nachalni, jednak z drugiej strony pomocni pracownicy parkingu nie są czymś niezwykłym. Jeśli poczujesz się nieswojo będąc proszony o napiwek za parking, możesz łatwo zgłosić to lokalnym władzom. Na większości publicznych parkingów znajduje się znak drogowy zawierający szczegółowe informacje na ten temat.

Czy na Malcie są plaże nudystów?

W pobliżu zatoki Ġnejna Bay jest mała plaża dla nudystów. W pewnym sensie władze lokalne ignorują ją. Maltańczycy patrzą negatywnie na nagość i jest to ogólnie nielegalne. W wielu miejscach znajdziecie znaki o tym informujące. Zgodnie z prawem maltańskim pływanie nago jest nielegalne. Nawet pływanie topless (dla kobiet) jest niezgodne z prawem. Narażenie się na nieprzyzwoite narażenie grozi trzymiesięcznym wyrokiem więzienia i grzywną.

Jeśli nie jesteście na plaży, nie paradujcie bez koszulki po deptaku czy wchodząc do sklepów z pamiątkami. Gołe klaty nie są społecznie akceptowane na Malcie w takich sytuacjach, pomimo ciepłej, a często i gorącej pogody.

Podsumowanie

Wybierając się na plażę, zabierzcie ze sobą krem do opalania, jednakże nie zabierajcie drogocennych przedmiotów. Przygotujcie się, że auto trzeba będzie zaparkować z dala od plaży lub skorzystać z komunikacji autobusowej.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz