Podróż autostopem – porady, wskazówki, jak jeździć stopem?

Podróż autostopem może być na początku trudna, dlatego postanowiłem napisać ten artykuł by podzielić się praktycznymi, sprawdzonymi poradami przetestowanymi w kilkudziesięciu krajach, które na pewno ułatwią Tobie podróż autostopem.

Podróż autostopem zacznij od zaplanowania trasy

Najkrótsza nie jest najlepsza we wszystkich przypadkach. Jeśli nie ma ruchu, nie ma wspólnych przejazdów. Pomyśl, dokąd jadą ciężarówki: obszary przemysłowe, porty / lotniska itp.

Najszybsze i najłatwiejsze trasy to przeważnie trasy między dwoma dużymi miastami, mijające po drodze wiele terenów wiejskich. Jeśli planujesz przejechać przez obszar o dużej gęstości zaludnienia (np. Zagłębie Ruhry, Randstad, Południowo-Wschodnia Anglia), pamiętaj, że wielu kierowców pokonuje bardzo krótkie odcinki, więc często dobrym pomysłem jest znalezienie trasy który omija te obszary lub znajduje przejeżdżający samochód. Często lepiej jest łapać stopa będąc w dobrym miejscu i nie przyjmować przejazdów na 5 km. Mogą one naprawdę pokrzyżować plany. Na przykład jadąc na południe Francji z Holandii, najlepiej omijać Paryż i przejechać przez mniejszy Luksemburg, przejeżdżając zamiast tego przez mniej zaludnione obszary.

Ruhr – złapanie stopa w takim zurbanizowanym obszarze może być piekielnie trudno
Randstad – zachodnia Holandia

Wybierz logiczną trasę od A do B między dwoma głównymi miastami, którą prawdopodobnie wybiera wielu kierowców. Bardzo często kierowcy wybierają nie najkrótszą trasę, lecz najszybszą pokazaną przez nawigację.

Tu znajdziecie całkiem dobrą mapę z miejscami do łapania stopa.

Weź dobrą mapę w podróż autostopem

Biorąc ze sobą mapę w podróż autostopem, postaraj się aby mapa miała zaznaczone stacje benzynowe. Spróbuj znaleźć mapę, której nie musisz otwierać na jednym dużym arkuszu papieru za każdym razem, gdy chcesz jej użyć; będziesz jej często używać. Najlepsze są mapy w stylu książkowym. Mając smartfona bądź aparat cyfrowy możesz robić zdjęcia map, które znajdują się na parkingach bądź stacjach benzynowych.

Zalecane jest posiadanie mapy o skali co najmniej 1: 1 000 000. 1: 750 000 jest zwykle wystarczająca. Mapa w skali 1: 250 000 nadal pozwoli ci rozpoznać wystarczająco dużo szczegółów, aby gdzieś przejść w przypadku gdy się zgubisz. Pamiętaj, że stacje benzynowe często mają w sprzedaży mapy, w tym bardzo lokalne. Jeśli chcesz poznać okolicę, po prostu wejdź do sklepu, weź lokalną mapę, przestudiuj ją, zdobądź potrzebne informacje, a następnie odłóż ją i wyjdź. Wiele stacji paliw ma również duże mapy na ścianach lub tablicach ogłoszeń.

Obecnie Google oferują teraz możliwość tworzenia i zapisywania własnych tras i punktów orientacyjnych oraz udostępniania ich. Niestety, ciągłe korzystanie ze smartfona niesie ze sobą ryzyko szybkiego rozładowania baterii.

Łap stopa w dobrym, bezpiecznym miejscu

Zasadniczo można jeździć autostopem z każdego miejsca, wystarczy pamiętać o jednej praktycznej zasadzie: im szybsze samochody, tym więcej miejsca na zatrzymanie potrzeba.

Bądź w miejscu, z którego samochody będą mogły cię widzieć z daleka i bezpiecznie się zatrzymywać. Nie chcesz być przejechany, prawda?. To chyba największe zagrożenie w podróżowaniu autostopem. Należy również zapewnić kierowcy trochę miejsca na zatrzymanie się, aby nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji dla następnych pojazdów.

Upewnij się, że nie stoisz na drodze. Kierowca zazwyczaj podejmuje decyzję o zatrzymaniu się lub nie, gdy zobaczy cię z daleka i będzie gotowy do zatrzymania się tuż obok ciebie lub tuż za tobą. Jeśli staniesz za bardzo na drodze, utrudnisz mu to i może zmienić zdanie.

Z bogatego doświadczenia autostopowego mogę powiedzieć, że czasami warto jest przejść z plecakiem nawet i 5 czy 6 kilometrów na stację benzynową przy autostradzie (oczywiście nie wzdłuż pasa awaryjnego!) by łapać stopa w idealnym miejscu, a nie w obszarze mocno zurbanizowanym.

Więcej o najlepszych miejscach do łapania stopa przeczytasz tu.

podróż autostopem
Autostop w Maroku – bardzo dużo miejsca na poboczu
podróż autostopem
Autostop w San Marino – idealne miejsce do łapania

Złapanie motoru na stopa

W niektórych krajach, złapanie jednośladu na stopa jest czymś znacznie częstszym niż złapanie samochodu. W takich krajach jak Wietnam czy Tajlandia, kierowcy motorów zatrzymują się bardzo często. Bądź przygotowany wówczas na założenie kasku i trzymaj się mocno by nie spaść z motoru.

podróż autostopem
Podróż autostopem na motorze w Maroku z Berberem
podróż autostopem na motorze
Podróż autostopem na motorze w Tajlandii

Bądź pozytywnie nastawiony i uśmiechaj się wybierając się w podróż autostopem

Robienie zdjęć towarzyszowi autostopu to doskonały sposób na utrzymanie odpowiedniego nastroju. Jeśli podróżujesz sam, droga jest Twoim jedynym towarzyszem, który niezawodnie jest zawsze u Twego boku.

Czekając na przejażdżkę łatwo się nudzić lub sfrustrować, ale pamiętaj, że dobre nastawienie pomoże Ci jeździć. Zachowaj na duchu, śpiewając, nucąc, śmiejąc się i po prostu uśmiechając się. Zrzędliwy autostopowicz może jeździć z powodu współczucia, ale szczęśliwy autostopowicz będzie lepiej jeździł i pokonywał dalsze odległości w krótszym czasie. Jeśli jesteś w grupie, spróbuj tańczyć lub klaskać w dłonie w tym samym czasie, powoduje to uśmiech kierowców, a podwózki przychodzą znacznie częściej!

Unikaj napiętych terminów w podróży autostopem

Łatwiej jest zachować pozytywne nastawienie, gdy nie musisz się śpieszyć. Utknięcie na autostradzie nie jest takie straszne, o ile nie próbujesz spotkać się z przyjaciółmi w Berlinie o zmroku. Autostop to sport umysłowy, a planowanie w odpowiednim czasie pozwoli Ci cieszyć się jazdą i uniknąć zbędnego stresu.

Nawiąż kontakt wzrokowy z kierowcami łapiąc stopa

Autostop to nawiązanie kontaktu z przejeżdżającą osobą, przekonanie go do zatrzymania się. Zdejmij okulary przeciwsłoneczne i trzymaj kapelusz wyżej na głowie. Uśmiechaj się, patrząc na nadjeżdżające samochody. Jeśli patrzysz w innym kierunku lub masz spuszczoną głowę, kierowcom łatwo jest przejść bez kontaktu z tobą. Jeśli nie widzisz osoby w samochodzie, spójrz tylko na przednią szybę w miejscu, w którym powinna znajdować się twarz. Skoncentruj się na każdym samochodzie, dopóki nie minie. Jeśli ruch jest niewielki, pozwól, aby Twoje spojrzenie podążało wyczekująco za każdym samochodem. Gdy jest zbyt duży ruch, zwróć przez chwilę uwagę na każdy pobliski samochód. Im częściej to robisz, tym mniej czasu będziesz czekać na przejażdżki. Mark Snyder i jego współpracownicy (1974) odkryli, że autostopowicze podwoili liczbę propozycji przejazdów, patrząc kierowcom prosto w oczy.

Przeciętny kierowca nie ma żadnego pojęcia o autostopie. Często spotykanym gestem jest palec wskazujący skierowany w dół pokazujący, że kierowca nie jedzie daleko. Kierowcy czasem jadą 10 kilometrów i uważają, że autostopowicz nie potrzebuje takiej podwózki.

Prowadzenie rozmowy z kierowcami

Istnieje wiele różnych teorii i praktyk dotyczących etykiety podróżowania autostopem i uprzejmości dla kierowcy.

Zachowaj spokój na drodze: łatwo się sfrustrować, zwłaszcza gdy jest wielu przejeżdżających kierowców jadących w Twoim kierunku, a nikt nie zabiera. Ważne jest, abyś trzymał w głowie niegrzeczne gesty i przedmioty z dala od samochodu. Okazywanie złości nie przyniesie na pewno niczego dobrego. Co ciekawe, zdarza się, że kierowca przejeżdżając ma za mało czasu by zatrzymać auto, jednak widząc Twój pozytywny nastrój zawróci w najbliższym możliwym miejscu i wróci by ciebie jednak zabrać.

Dlaczego kierowcy zabierają autostopowiczów na stopa?

Kierowcy zabierają autostopowiczów z wielu różnych powodów: niektórych dlatego, że są naprawdę pomocni, wielu dlatego, że kiedyś się sami jeździli autostopem w przeszłości, a niektórzy uważają, że rozmowa z Tobą może być fajna / interesująca. Jeśli zechcą z Tobą porozmawiać, dobrze jest nawiązać rozmowę i wykazać zainteresowanie naszym kierowcą. Kierowcy często zabierają ludzi, aby ich przejażdżki były bardziej interesujące. Robią ci przysługę, zabierając Ciebie, możesz częściowo odwdzięczyć się podtrzymując rozmowę.

Rozmowa z kierowcą

Rozmowa z kierowcami jest również jednym z najlepszych sposobów na dłuższe przejażdżki lub lepsze miejsca do wysiadania. Przygotuj listę pytań otwartych: „Skąd dzisiaj przybyłeś? Jak długo jeździsz ciężarówkami? Jeśli kierowca jest powściągliwy, może nadal zastanawiać się, czy podjął właściwą decyzję, odbierając Cię. Nie bój się powiedzieć prostego słowa: „Dziękuję, że mnie odebrałeś, to miło z twojej strony.” Potem cicho, czekając, aż wykażą, czy chcą porozmawiać. Zdarzało mi się bardzo rzadko, że kierowca bardzo chciał zabrać na stopa, jednakże nie miał zamiaru wcale rozmawiać. Trzeba to wyczuć. Jeśli to zauważysz, uszanuj to i nie próbuj na siłę drążyć rozmowy. W ponad 95% kierowca zabiera po to, by porozmawiać, dowiedzieć się czegoś o twoich podróżach lub o tobie, umilić sobie rozmową długi czas przejazdu samochodem zamiast jechać w ciszy. Są kierowcy, dla których jeżdżenie po 8 godzin dziennie jest codziennością i z wielką chęcią zabiorą kogokolwiek by pogadać.

Czasami autostopowicz pomyśli o poproszeniu kierowcy, aby zjechał mu z drogi i podrzucił go w lepsze miejsce na przejażdżkę lub zabrał cię bliżej celu. Znowu nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli Twój kierowca się spieszy, Twoja prośba o zjechanie mu z drogi zostanie prawdopodobnie odrzucona. Jeśli kierowca wydaje się przyjazny i zrelaksowany, Twoja prośba ma większą szansę. Zwykle będziesz miał więcej szczęścia, prosząc ich, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby cię gdzieś podrzucić, jeśli byłeś dobrym towarzystwem podczas jazdy. Czasami, kierowca może jechać do miejsca docelowego dwiema różnymi drogami, co dla niego nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Potraktuj rady kierowców gdzie wysiąść z lekkim dystansem

Nie zgub się, gdy jesteś w samochodzie! Niektórzy kierowcy mają straszne wyczucie kierunku i mogą potrzebować Twojej pomocy; więc śledź swoją podróż, korzystając ze znaków drogowych i map. Ponadto wiedza o tym, gdzie dokładnie się znajdujesz, gdy wysiadasz z pojazdu, pozwoli zaoszczędzić dużo czasu; w razie potrzeby zapytaj kierowcę, gdzie dokładnie jesteś.

Wiele razy autostopowicz spędzał godziny przeklinając pomocnego kierowcę, który powiedział im „Och, znam świetne miejsce na autostop!”. W rzeczywistości większość kierowców nie rozumie podstaw autostopu, nie wiedzą po prostu, które miejsca są dobre do łapania stopa, bo często sami nigdy nie robili. To miejsce, które może wyglądać świetnie, ponieważ ma dobre miejsce na zatrzymanie samochodów, może być w rzeczywistości okropnym miejscem, jeśli znajduje się tuż przed złożonym skrzyżowaniem, które rozdziela samochody na wiele różnych kierunków. Nie bój się powiedzieć swojemu kierowcy, że nie wie, o czym mówi, jeśli chodzi o dobre miejsca do przejażdżek. Powinieneś postarać się to zrobić w możliwie najbardziej uprzejmy sposób. Krótko mówiąc, do porad kierowców gdzie ciebie wysadzić podchodź z dystansem. To twoja rola by zaproponować jakieś rozsądne miejsce do wysadzenia po drodze.

Upewnij się, że nie zostawiłeś żadnych swoich rzeczy w aucie wysiadając z niego. Upewnij się także, że nie zabrałeś niczego, co nie jest twoje.

Jak zachować się widząc innych autostopowiczów?

Gdy przyjeżdżasz do miejsca, w którym już jest inny autostopowicz, stań na drodze za nim, a nie przed nim.

Podróż autostopem w deszczu, upale czy zimą

Jeśli jest gorąco, wybierz miejsce na autostop, w którym możesz złapać trochę cienia, na wypadek, gdybyś musiał poczekać kilka godzin na kolejny przejazd.

Jeśli pada deszcz, kierowcy mogą współczuć i zdecydować się na pomoc. Nikt nie lubi rozmoczonego autostopowicza w swoim samochodzie, więc miej parasol pod ręką. Najlepiej pozostań suchy na stacji benzynowej i pytaj wtedy kierowców pod zadaszoną przestrzenią.

Burze są błogosławieństwem. Jeśli w suchy dzień zauważysz, że zbliża się burza, nie martw się. Kierowca to też człowiek i możliwe że się zatrzyma, bo sam nie chciałby łapać stopa w takich warunkach atmosferycznych.

Jeśli wybierasz się w długą podróż autostopem zimą, przygotuj naprawdę ciepłe ubrania. Inaczej odczuwa się zimno, gdy stoi się na poboczu wystawiając kciuka, a inaczej gdy zwiedzasz miasto będąc w ruchu.

Jak się ubrać w podróż autostopem?

Wiele miejsc, w których przyjdzie Ci łapanie stopa jest zakurzone. Odradzałbym białe buty i również odradzałbym pakowanie się w plecak o jasnym, łatwo brudzącym się kolorze.

Więcej o tym co spakować w podróż autostopem do plecaka w tym wpisie.

Polecam także zapoznać się z tym wpisem, gdzie przeczytasz czego lepiej nie brać w podróż autostopem.

Choć może się to wydawać drobną sprawą, bardzo ważny jest rodzaj i kolor ubioru. Staraj się nosić lekkie, jasne i kolorowe ubrania. Ponadto, jeśli pogoda na to pozwala, staraj się, aby przedramiona były widoczne. Jeśli ludzie będą widzieć Twoje ręce i ramiona, będzie mniej prawdopodobne, że potraktują Cię jako zagrożenie lub kogoś, kto próbuje coś ukryć. Zabawne i kolorowe ubrania / czapki to świetny sposób, aby sprawić do odebrania Cię pozytywnie. Jeśli masz taką możliwość, noś czyste i przyzwoite ubrania, nawet jeśli podróżujesz przez kilka dni. Jeśli możesz, nie zakładaj starych ubrań ani ubrań, które mogą przestraszyć kierowcę (np. T-shirt z czaszką).

Zadbaj o bezpieczeństwo w podróży autostopem

Podczas chodzenia po drodze noś ubrania w jasnych kolorach lub kamizelkę odblaskową.

Powiedz nie, jeśli nie czujesz się bezpiecznie! Zaufaj swojemu instynktowi, kiedy mówi nie. Nie zdarza się to jednak często. Minimalizowanie ryzyka to nie bycie tchórzem, to bycie mądrym. Jeśli nie czujesz się z kimś dobrze, po prostu go nie pytaj, innych samochodów będzie wystarczająco dużo. Zdecydowana większość ludzi, którzy zabierają autostopowiczów, jest przyjazna i nie przeszkadza im odmowa.

Wskazówka: jeśli chcesz mieć większe bezpieczeństwo, wyślij SMS-a z tablicą rejestracyjną samochodu do znajomego (lub przynajmniej udawaj, że to robisz). Miłym sposobem na wysiadanie z samochodu bez obrażania kierowcy, jeśli czujesz się niekomfortowo, jest udawanie, że będziesz wymiotował. Powiedz kierowcy, aby nie czekał i uciekaj z drogi. Jeśli musisz być bardziej radykalny, może pomóc gaz pieprzowy, ale to tylko w ekstremalnych przypadkach. Odkładając na bok wszystkie techniki ochronne, prawdopodobnie najbezpieczniej jest podróżować z przyjacielem / partnerem lub innym autostopowiczem.

Jeśli pojechałeś w złą stronę zastanów się, czy najlepiej zawrócić, jechać w nowym kierunku (albo spróbować innej trasy, albo zmienić miejsce docelowe), czy też zatrzymać autostop. Jeśli jedziesz autostradą, zawracanie może być trudne. Gdy zdecydujesz się zawrócić, znalezienie kierowcy, który zabierze Cię z powrotem na trasę i jedzie we właściwym kierunku, może być trudne.

Co zrobić gdy nie dojedziesz na stopa do celu w danym dniu?

Podczas dłuższych podróży autostopem może być konieczne spanie po drodze.

Jeśli na zewnątrz nie jest za zimno i masz ze sobą śpiwór i namiot, zacznij wypatrywać miejsc, w których możesz spać. Może to być ukryte miejsce na łonie natury, wiata lub niezamieszkany dom.

Jeśli nie chcesz spać na zewnątrz, rozważ następujące możliwości:

  • Czy jesteś gotowy zapłacić za hostel? Jeśli tak, czy możesz go znaleźć?
  • Czy przy Twojej drodze znajduje się (duże) lotnisko? Możesz tam spać.
  • Czy kierowca może Cię przyjąć?
  • Czy potrafisz znaleźć samochód / ciężarówkę jadącą nocą i rozbić się po drodze?

Podróż autostopem autostradami

Jeśli chcesz pokonać długie dystanse autostopem, wybór autostrady będzie najlepszym wyborem. Większość wjazdów na autostradę to złe miejsca to łapania stopa, ze względu na brak miejsca do zatrzymania pojazdów czy umiejscowienie ich na zakrętach. Dobrym sposobem na autostopowanie na autostradach będzie tzw. „skakanie po stacjach benzynowych”. Polega to na tym, iż jadąc od punktu A do punktu B oddalonego o kilkaset kilometrów przyjmujemy tylko takie podwózki, które zbliżają nas do naszego celu pod warunkiem że będziemy mogli być wysadzeni na stacji benzynowej przy autostradzie. Często w takim wypadku lepiej jest wysiąść 30 kilometrów wcześniej, niż dać się wysadzić na wjeździe na autostradę czy na bramkach. Dobra mapa ze stacjami benzynowymi będzie tutaj naprawdę pomocna!

W większości krajów podróż autostopem na autostradzie jest zabroniona. Czy wolno łapać stopa na pasie awaryjnym? Prawie wszędzie jest to zabronione, a po drugie często dość niebezpieczne. Jednakże łapanie stopa na stacji benzynowej przy samej autostradzie w większości krajów będzie już dopuszczalne. W przypadku łapania stopa na pasie awaryjnym na autostradzie, bądź na wjeździe na autostradę już za znakiem informującym o autostradzie, policja może ukarać autostopowicza. Na szczęście, zazwyczaj kończy się to pouczeniem – przynajmniej w krajach zachodnich jak Niemcy czy w Norwegii.

Podróż autostopem – lepiej samemu czy z kimś?

Autostop jest uważany za najszybszy gdy osoba łapią stopa jest kobietą, jednakże jest to jednocześnie statystycznie mniej bezpieczne. Jeśli chcecie łapać stopa w 2 lub nawet 3 osoby, liczcie się z tym, że trzeba będzie dłużej stać na złapanie stopa. W takim wypadku w co najmniej 95% kierowcy ciężarówek będą bardzo niechętni by Was zabrać. Kierowcy ciężarówek mają zazwyczaj oficjalnie jedno miejsce dla pasażera. Osobiście znam historię osób, które podróżowały autostopem w 4 osoby i o dziwo – jest to wykonalne, jednakże nie zalecam tego będąc w pośpiechu. Nie muszę chyba dodawać, że 4 autostopowiczki złapią stopa o wiele szybciej niż 4 autostopowiczów. Jeśli planujecie podróż autostopem w 4 osoby, warto rozważyć rozdzielenie się na 2 pary.

Przekraczanie granic podczas podróży autostopowej

Czasami może Wam się udać złapać stopa nawet na 1000 km gdzie po drodze będziecie mieli granicę państw. W takim przypadku dość spora część kierowców albo zgodzi się Was wysadzić tuż przed samą granicą i zakończycie wspólną podróż, albo poprosi Was o przejście granicy pieszo, a potem mogą Was zabrać dalej. Zdarzyło mi się parę razy przekraczać granicę na stopa poza strefą Schengen. Obawa kierowców jest jak najbardziej zrozumiała. Może to dziwnie wyglądać w oczach celników gdy kierowca i pasażer mają paszporty z dwóch różnych zakątków świata. Trzeba być przygotowanym na różne scenariusze.

Unikaj błędów podczas jazdy autostopem

Pilnuj tego, gdzie dajesz się wysadzić kierowcy. Nie bądźcie łapczywi na każdy kilometr bliżej celu. W przypadku łapania stopa na autostradzie, odradzam zjeżdżanie z niej gdy, że kierowca jedzie do centrum miasta, z którego będzie bliżej do celu. W takim przypadku najprawdopodobniej stracicie sporo czasu na dojście do następnego, dobrego i bezpiecznego miejsca łapania stopa. Jeden głupi błąd czasem może kosztować nawet utratę 5 godzin!

Podsumowanie

Autostop to tak naprawdę gra cierpliwości i siły mentalnej. Stosując się do powyższych porad, na pewno autostopem uda Wam się zajechać dalej i szybciej 🙂

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz