podróż do Maroka

Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć planując podróż do Maroka? Znajdziesz tu informacje praktyczne o Maroku dotyczące waluty, wymiany pieniędzy, języków, religii, ubioru, szczepień,  problemów zdrowotnych i nie tylko.

Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

Powierzchnia Maroka: 710 850 km2 łącznie z Saharą Zachodnią

Stolica: Rabat

Języki: arabski, berberyjski oraz francuski

Religia: islam, z bardzo niewielkim odsetkiem Żydów i Chrześcijan

Numer kierunkowy do Maroka: +212

podróż do Maroka
Lotnisko w Agadirze – jedno z głównych lotnisk Maroka

Strefa czasowa w Maroku

W Maroku obowiązuje czas zachodnioeuropejski (GMT). Czasu nie zmienia się na letni, co oznacza, że kiedy w Rabacie jest południe, w Warszawie mamy 1 godzinę później, czyli godzinę13 (nie uwzględniając czasu letniego).

Pieniądze w Maroku – jaką walutę zabrać w podróż do Maroka?

Walutą w Maroku jest dirham marokański w kantorach oznaczony jako MAD.

pieniądze w Maroku
Dirhamy marokańskie – 100 Dirhamów jest warte ok. 40 zł

Średni kurs 1 MAD wg kursu NBP z 8 września 2019 wynosi 0,407 zł. Walutę marokańską bardzo łatwo przeliczać na złotówki. Najłatwiej przeliczać że w przybliżeniu 1 zł = 2,5 MAD. W sklepach poza skrótem MAD możecie się spotkać ze skrótem dh lub DH, jako dirhamem.

Dirham marokański dzieli się na 100 centymów (często zwanych frankami).

W obiegu występują monety o nominałach 1,5,10,20,50 centymów, a także 1,2,5 i 10 dirhamów. Banknoty w Maroku mają następujące nominały: 20, 50 100 oraz 200 dirhamów.

Aktualny kurs dirhama marokańskiego znajdziecie tu.

Gdzie zamienić pieniądze w Maroku?

Pieniądze w Maroku możecie zamienić w kantorach na lotniskach, np. w Marrakeszu lub Agadirze, a także w kantorach w miastach. Najlepsze kursy widziałem przy placu głównym Dżami al-Fana w Marrakeszu. Zalecam wymianę euro, ewentualnie dolarów. W Maroku nie widziałem by dało się zamienić złotówki na dirhamy. Wymieniając walutę w kantorze prawie zawsze będziecie proszeni o pokazanie paszportu, więc nie zostawiajcie go w hotelu, bo wymiana pieniędzy może Wam się nie udać bez paszportu.

Zdecydowanie lepiej mieć zawsze ze sobą gotówkę, gdyż w wielu sklepach i restauracjach płatność kartą w Maroku nie będzie możliwa.

Karty kredytowe w Maroku

Karty kredytowe akceptowane są tylko w lepszych hotelach, droższych restauracjach i na większości stacji benzynowych. Na pewno dużo mniej punktów je przejmuje niż jest to w Polsce. Maroko to jednak Afryka, pamiętajcie o tym.

Przelew pieniędzy do Maroka lub z Maroka

Najszybszym sposobem otrzymania pieniędzy z zagranicy jest transfer za pośrednictwem firmy Western Union. Firma posiada swoje oddziały nawet w małych miastach. Często placówki Western Union znajdziecie na pocztach.

Bankomaty w Maroku

Na głównych portach lotniczych w Maroku znajdziecie bankomaty. Także w miastach są one dostępne. Nawet w małych miejscowościach często znajdziecie małe siedziby banków wraz z bankomatem. Jeśli chodzi o wypłacanie pieniędzy z karty MasterCard, nie miałem nigdy żadnego problemu, a wypłacałem wielokrotnie.

Jakie ubrania zabrać w podróż do Maroka?

latem najlepiej jest nosić odzież z jasnej, przewiewnej bawełny, gdyż w niektórych częściach kraju jak np. w Marrakeszu temperatury potrafią przekroczyć 40 stopni. Zimą ubierać się warstwowo na cebulę 🙂 Nie trzeba brać ze sobą wielu ciuchów wybierając się w podróż do Maroka, gdyż w Maroku możecie zawsze dokupić ubrania na bazarach. Jeśli wybieracie się do Maroka zimą i planujecie pochodzić po górach, koniecznie zabierzcie ze sobą długie spodnie, grubszą kurtkę, rękawiczki, czapkę i szalik 🙂 Na szczytach czterotysięczników w Atlasie Wysokim potrafi być -20. Trzeba mieć także na uwadze, iż wieczory i noce potrafią być chłodne. Wiosną czy jesienią wieczorami kurtka można się przydać.

podróż do Maroka

podróż do Maroka
Atlas Wysoki w środku zimy

Jak się ubrać w Maroku?

Skąpe stroje najlepiej jest zachować tylko na plaże i pamiętać że biżuteria i drogie ubrania oznaczają bogatego turystę w biednym kraju. Kosztowane torebki i aparaty również mogą niepotrzebnie wzbudzić zainteresowanie złodziei.

podróż do Maroka

Czy w podróż do Maroka potrzebny jest paszport? Czy do Maroka trzeba mieć wizę?

Od 2005 roku obywatele Polski podróżujący do Maroka na okres 90 dni są zwolnieniu z obowiązki wizowego. Nie dotyczy to jednak przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy. Po przylocie do Maroka lub wpłynięciu do niego promem z Hiszpanii otrzymacie stempel w paszporcie. Raczej celnicy nie pytają o nic, czasami mogą spytać na ile dni przybyliście lub w jakim hotelu nocujecie.

Odprawa celna w Maroku

Bez cła można przewieźć 200 sztuk papierosów lub 250 gram tytoniu, litr wina, litr mocniejszego alkoholu jak wódka. Dirham marokański poza Marokiem jest walutą niewymienialną i co ważne – obowiązuje surowy zakaz wywożenia dirhamów marokańskich za granicę. Opuszczając Maroko drogą morską do Hiszpanii byłem świadkiem, jak turystce przede mną kazali pokazać zawartość portfela. Moja rada – wydajcie pieniądze przed wylotem z kraju, bądź zamieńcie je na euro lub dolary, które możecie wykorzystać w przyszłości.

Szczepienia w Maroku – czy w podróż do Maroka trzeba się szczepić

Władze marokańskie nie wymagają od turystów żadnych szczepień przy wjeździe do kraju, chyba że pochodzi się z kraju uznawanego za zagrożony infekcją. Natomiast dla własnego bezpieczeństwa zaleca się jednak zaszczepić przeciwko durowi brzusznemu, polio, cholerze i tężcowi, szczególnie jeśli planujecie podróż w odległe rejony na południu Maroka, gdzie warto rozważyć leki przeciw malarii. Ponadto w odległych wiejskich rejonach przydatna może się także okazać ochrona przeciwko żółtaczce. W Maroku występuje również wścieklizna. W razie ewentualnego pogryzienia należy skontaktować się z lekarzem. Ja się nie szczepiłem na nic i nic mi nie było 🙂

Problemy zdrowotne w Maroku

Kłopoty żołądkowe w Maroku są najczęstszą przypadłością turystów, zatem warto rozważyć zabranie środków przeciw biegunce i środków przeciwbólowych. Aby ograniczyć ryzyko tego problemu, należy unikać jedzenia, które stało w cieple lub było odgrzewane. Nie polecałbym picia wody z kranu. Zdecydowanie bezpieczniej będzie jeśli zapłacicie za wodę w butelce. Osobiście nigdy nie doświadczyłem w Maroku problemów zdrowotnych, ale słyszałem od paru podróżników że mieli takie.

Następną możliwą dolegliwością w Maroku jest udar słoneczny. Przewiewne bawełniane ubrania, unikanie słońca w środku dnia w środku lata oraz stosowanie kremów przeciwsłonecznych zmniejszą jego ryzyko. Osobiście byłem w Marrakeszu gdy były 44 stopnie, nie stosowałem kremów przeciwsłonecznych i nic mi nie było, ale mam świadomość, że nie każdy ma taką odporność na bardzo wysokie temperatury.

Gospodarka Maroka

Rolnictwo: do głównych produktów eksportowych Królestwa Maroka zaliczają się zboża, daktyle, figi, oliwki, migdały, trzcina cukrowa, a przede wszystkim owoce. Najpopularniejsze są pomarańcze i pomidory, a w rejonie Sus uprawia się banany, dlatego też wyżej wymienione produkty będą stosunkowo tanie..

Minerały: przemysł wydobywczy zdominowany jest przez bogate złoża fosforytów, stanowiących około jedną trzecią światowego wydobycia.

Ustrój polityczny Maroka

Maroko jest królestwem muzułmańskich, którym od 1961 roku rządzili Muhammad V, Hassan I i Muhammad VI. Muhammad V zamienił tytuł sułtana na króla i za jego panowania Maroko odzyskał niepodległość od Francji w 1956 roku. W 1962 roku Hassan II opracował nową konstytucję, która określa kraj jako suwerenne państwa muzułmańskie oraz monarchię demokratyczno-konstytucyjną. Podstawą ustroju politycznego wciąż jest parlament, a silna władza spoczywa w rękach króla.

Zdjęcie króla spotkacie w wielu miejscach, tu przykład z restauracji

Islam w Maroku

W Maroku nie widać wielu śladów islamskiego fundamentalizmu. Prawo nie zakazuje spożywania alkoholu i przestrzega się tu wielu europejskich zwyczajów,  w szczególności w dziedzinie sprawowania władzy i rządzenia krajem. Na przykład Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy jak w Polsce, a w niedzielę biura i większe sklepy są zamknięte.

Mimo wielu ustępstw Maroko pozostaje krajem islamskim i nigdy nie widać tego bardziej dobitnie niż podczas świętego miesiąca ramadan gdy Marokańczycy przestrzegają całodziennego postu.

Meczet w Marrakeszu

W miastach minarety meczetów ciągle przypominają o religii, więc rezerwując hotel bezpośrednio przy meczecie nie spodziewaj się ciszy i spokoju. W ciągu dnia słyszy się pięciokrotne nawoływanie do modlitwy. Nie powinno Was dziwić, gdy podczas jedzenia obiadu w restauracji niektórzy Marokańczycy zaczną  modlić się na podłodze w restauracji podczas gdy wy będziecie jeść. Niektóre restauracje mają nawet specjalnie wydzieloną przestrzeń do modlitw podczas nawoływania do modlitwy. Podróżując do Maroka musicie to uszanować.

Przed największym meczetem w kraju w Casablance

Podróż do Maroka w czasie ramadanu

Wybierając się do Maroka podczas ramadanu większość kafejek i restauracji w ciągu dnia pozostaje zamknięta. Jako turyści nie musicie przestrzegać tego postu, jednak w miejscach publicznych taktowanie byłoby powstrzymywać się od palenia, jedzenia, a przede wszystkim od okazywania sobie czułości. Moja rada – nie okazujcie sobie czułości, nie całujcie się w miejscach publicznych, jest to bardzo niemile widziane w Maroku, a także innych krajach arabskich. Wiele osób, które  wybiera się do krajów arabskich o tym nie wie. Sam wielokrotnie pouczałem Polaków, którzy przylecieli do Maroka bez wiedzy o podstawowych zasadach obowiązujących w tym kraju.

Święta w Maroku

W Maroku istnieją 2 kategorie świąt, mianowicie religijne i narodowe. Święta religijne oparte są na kalendarzu muzułmańskim (księżycowym) i są ruchome. Aby poznać dokładne daty – co roku przypadają one o 11 dni wcześniej niż w roku poprzednim (jednak w roku przestępnym o 12).

Święta muzułmańskie w Maroku

Eid es-Seghir (święto zakończenia ramadanu)

Eid el-Kebir (święto ofirowania owcy przez Abrahama w zamian za syna)

Muzułmański Nowy Rok

Mulud – urodziny Proroka

Świąt muzułmańskich w Maroku przestrzega większość firm oraz biur.

Święta narodowe w Maroku

Nowy Rok – 1 stycznia

Manifest Niepodległości – 11 stycznia

Święto Pracy – 1 maja

Wadi-Eddahab – 14 sierpnia

Rocznica rewolucji – 20 sierpnia

Dzień Młodzieży – 21 sierpnia

Rocznica zielonego marszu – 6 listopada

Dzień Niepodległości Maroka – 18 listopada

Co w zabrać w podróż do Maroka?

Miejscowy zwyczaj wymaga, żeby drobnym prezentem podziękować dzieciom które pozowały do zdjęcia i każdemu kto okazał pomóc. Czasem gdy ktoś wskaże wam drogę, warto mieć przygotowane monety o mniejszym nominale w razie zażądania małej zapłaty. W Maroku jest to całkiem powszechny proceder.

Energia elektryczna w Maroku, prąd w Maroku

Większość kraju jest zasilana prądem o napięciu 220 C. Gniazdka i wtyczki są takie same jak w Polsce, więc nie potrzebujecie żadnych adapterów 🙂

Planując podróż do Maroka zapoznaj się także z artykułem na temat Marokańczyków 🙂

Jeśli potrzebujecie pomocy planując podróż do Maroka – zostawcie komentarz pod tym wpisem, a na pewno pomogę! 🙂

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

3 thoughts on “Podróż do Maroka – co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

    1. Witaj 🙂 Na zwiedzanie jak najbardziej, nawet zimą w Maroku jest słonecznie, z plażowaniem może być jeszcze trochę za wcześnie. Plażowanie to jedynie na południu Maroka w okolicach Agadiru. Należy pamiętać, że wieczory i poranki mogą być jeszcze trochę chłodne, więc warto mieć też nie tylko krótkie spodenki. Popołudniu temperatura sięga 20 stopni Celsjusza, zaś w nocy spada do zaledwie 5-7.

Dodaj komentarz