życie na Malcie

Praca na Malcie – jak znaleźć pracę na Malcie? Zarobki na Malcie

Praca na Malcie w śródziemnomorskim klimacie z morzem i palmami to marzenie wielu Polaków. Jak znaleźć pracę na Malcie? Zarobki na Malcie. Praca Malta.

Jeśli odwiedziłeś już Maltę lub przeczytałeś moje wpisy o Malcie oraz Gozo to bardzo możliwe, że przyszła Ci na także na myśl przeprowadzka na Maltę 🙂

Znajdując pracę na Malcie można po prostu mieszkać w ciepłym kraju bez stresu 🙂

Praca na Malcie – dlaczego akurat tam?

Prawdę powiedziawszy, Malta to wciąż egzotyczny kierunek na emigrację z Polski. Jest to kraj zupełnie inny niż kraje Europy Zachodniej czy Skandynawia.

Ponad 300 słonecznych dni w roku, czyste morze, palmy, a także wyluzowane podejście do życia sprawiają, że praca na Malcie brzmi jak praca w raju. Jeśli dodamy do tego zarobki, które są dużo wyższe niż w Polsce, a ponadto w kraju można podszlifować angielski, wydaje się, że nie ma lepszego miejsca na przeprowadzkę.

Sytuacja ekonomiczna Malty stoi naprawdę dobrze, bo stopa bezrobocia wynosi tam już poniżej 4%.

Polacy mogą notabene podejmować pracę na Malcie bez żadnych ograniczeń od 2011 roku co znacząco ułatwiło emigrację do tego wyspiarskiego kraju.

Praca na Malcie
Czy nie jest fajnie mieć takie widoki po pracy?

Kto znajdzie pracę na Malcie?

Najłatwiej będą mieli oczywiście informatycy, programiści, administratorzy sieci, na których jest spore zapotrzebowanie.

Kolejną branżą, w której łatwo dostać pracę na Malcie, jest turystyka. Można tutaj sprzedawać bilety czy wycieczki.

Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy w gastronomii – zapotrzebowanie na kelnerów i barmanów w sezonie jest olbrzymie. Rotacja jest bardzo duża.

Łatwo jest także znaleźć pracę w hotelarstwie zarówno na recepcji jak i przy sprzątaniu pokojów.

Osoby znające biegle język angielski i polski mogą się starać o zatrudnienie w zakładach bukmacherskich przy obsłudze polskich klientów. Osoby znające biegle takie języki jak szwedzki, norweski czy duński będą oczywiście miały możliwość lepiej płatnej pracy.

Praca w budowlance jest także możliwa, jednakże konkurencja z imigrantami z Afryki jest całkiem spora.

Branża nieruchomości oferuje dobre zarobki, jednakże tutaj zazwyczaj trzeba mieć już doświadczenie, nie mówiąc o biegłym angielskim i innych umiejętnościach sprzedaży.

Ciekawą opcją może być także nauczanie języka angielskiego obcokrajowców, gdyż Malta jest niebywale popularnym kierunkiem wybieranym przez kursantów z całego świata. Osobiście spotykałem ludzi, którzy specjalnie z Brazylii przylatywali na Maltę by uczyć się angielskiego. Popyt jest naprawdę olbrzymi. Poza dyplomem z anglistyki koniecznie trzeba posiadać certyfikaty poświadczające kompetencje metodyczne, najlepiej CELTA, DELTA czy TEFL.

Prace biurowe nienastawione na turystykę raczej nie są dostępne dla obcokrajowców, gdyż wymagana jest w nich biegła znajomość maltańskiego.

Gdzie szukać pracy na Malcie?

Przez portale z ogłoszeniami o pracę

Niewątpliwie w obecnych czasach najłatwiej pracę na Malcie jest znaleźć przez Internet. Jest pełno stron, na których można znaleźć dziesiątki, a nawet setki ofert pracy. Poniżej zamieszczam strony, na których tych ofert jest najwięcej 😉

https://www.keepmeposted.com.mt/jobs/

https://jobsinmalta.com/

https://www.maltapark.com/jobs

https://www.careerjet.com.mt/

https://www.indeed.com/l-Malta,-MT-jobs.html

https://www.konnekt.com/jobs

Grupy i strony na Facebooku

https://www.facebook.com/maltajobs/?ref=br_rs

https://www.facebook.com/jobsvacanciesinmalta/?ref=br_rs

https://www.facebook.com/jobboardmalta/?ref=br_rs

https://www.facebook.com/groups/jobsmalta/?ref=br_rs

https://www.facebook.com/groups/304449473066600/?ref=br_rs

https://www.facebook.com/TopJobsMaltaNow/

EURES

W ramach Unii Europejskiej, osoby szukające pracy mogą wykorzystać Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES . Portal ten zawiera informacje na temat wolnych miejsc pracy w wielu krajach Europy, w tym także na Malcie.

Malta posiada własne biuro EURES znajdujące się w Hal Far. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z EURES Malta poprzez e-mail (eures.etc@gov.mt).

Forum

Fora obcokrajowców mieszkających na Malcie to także dobre miejsce na szukanie pracy. Przykładem może być forum EasyExpat.

Gazety

Kilka gazet zawiera oferty pracy w kraju. Są to np. The Times of Malta czy The Independent.

Spacer wzdłuż Sliemy, St. Julian’s czy Buggiby

W miejscach obleganych przez turystów w sezonie wisi pełno ogłoszeń o pracę, czy to w barach, pubach czy restauracjach. Można by powiedzieć, że praca na Malcie jest tak naprawdę łatwo dostępna.

Praca na Malcie – wymagania

Malta to nie Wielka Brytania – tutaj bez angielskiego nie jest tak łatwo o pracę. Tak naprawdę nawet pracując jako sprzątaczka pracodawca oczekuje znajomości angielskiego.

Polski paszport czy dowód osobisty daje dużą przewagę nad paszportami z krajów spoza UE – maltańscy pracodawcy zdecydowanie preferują pracowników z krajów Unii Europejskiej.

Bardzo często pracodawcy oczekują posiadania własnego samochodu lub motoru, w szczególności pracując w nieruchomościach.

Praca na Malcie – zarobki na Malcie

Wynagrodzenie na Malcie wypłacane jest miesięcznie lub tygodniowo. Minimalne tygodniowe wynagrodzenie jest zależne od wieku pracownika (analogicznie do zarabiania choćby w Wielkiej Brytanii). Co roku kwota ta jest podwyższana.

Praca na Malcie jest znacznie lepiej płatna niż w Polsce. W 2020 roku minimalna krajowa wynosi 771,5 euro na miesiąc, co daje w konsekwencji około 9258 euro rocznie przy 12 miesięcznych pensjach.

Dodatkowo otrzymuje się co kwartał premię będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na umowę o pracę.

Dodatek ten wynosi :

w marcu – 121,16 EUR,

w czerwcu – 135,10 EUR,

we wrześniu – 121,16 EUR,

w grudniu – 135,10 EUR.

Praca na Malcie – jak zdobyć pozwolenie na pracę na Malcie?

Swój pobyt na Malcie trzeba zalegalizować dopiero wtedy, gdy planuje się na niej zostać dłużej jak 90 dni. W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na pobyt dla obywatela Unii Europejskiej, czyli tzw. ordinary residence. Aby je uzyskać, należy spełnić jeden z trzech następujących warunków:

 • być zatrudnionym na umowę o pracę,
 • mieć własną firmę,
 • studiować.

W innym przypadku trzeba udowodnić, że posiada się środki do życia, które umożliwią życie i mieszkanie na Malcie bez potrzeby korzystania z pomocy społecznej.

Praca na Malcie – szukać pracy przed przylotem czy dopiero na miejscu?

Jeśli posiadasz zaoszczędzone środki finansowe, pracy można szukać na miejscu. W sezonie znalezienie pracy jest naprawdę łatwe. Patrząc na oferty pracy w Internecie warto mieć na uwagę lokalizację – jeśli nie posiadamy własnego transportu trzeba sprawdzić czy po skończonej pracy będziemy mieli możliwość powrotu do domu autobusem.

O przeprowadzce na Maltę przeczytasz tutaj.

Praca na Malcie – podsumowanie

Klimat Malty skusił już wielu obcokrajowców (nie tylko Polaków) do zamieszkania w tym kraju. Z bardzo niską stopą bezrobocia i rosnącą liczbą turystów na wyspie, znalezienie pracy na Malcie nie powinno być trudnym zadaniem jeśli biegle zna się angielski. Jeśli dodamy do tego bardzo dobrą znajomość włoskiego – jest to dość często wymagane na Malcie – szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy znacząco rosną.

Ja swoją pracę na Malcie znalazłem jakieś 5 minut po przylocie na wyspę 🙂 Na Maltę przyleciałem nawet bez CV i już druga osoba, z którą miałem okazję zamienić słowo, zaoferowała mi bardzo ciekawą pracę tylko dlatego, że mówię w 4 językach 🙂 Co więcej, na “dzień dobry” dostałem umowę na czas nieokreślony! 🙂 Co więcej, praca trafiła się zaledwie 200 metrów od mojego mieszkania 🙂 Znalezienie pracy na Malcie jest jak najbardziej możliwe!

praca na Malcie

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

2 thoughts on “Praca na Malcie – jak znaleźć pracę na Malcie? Zarobki na Malcie

 1. Czesc,

  planujemy przeprowadzkę na Maltę, jednak nie jesteśmy pewni w kilku kwestiach.

  Czy wymagane jest tłumaczenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie, ukończenie szkół czy zdobycie certyfikatów przez tłumacza przysięgłego ?
  Dodatkowo, jak oferty najmu, które są dostępne na stronach typu maltaproperty.com, mają się do stanu rzeczywistego oferowanych nieruchomości. Na co zwrócić najbardziej uwagę przy przeglądaniu ofert. ?

  Z góry dzięki za pomoc 🙂

  1. Cześć! 🙂 Cieszę się że odwiedziłeś mojego bloga!
   Myślę, że tłumaczenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie oraz ukończenie szkół jest niezbędne. Osoba nieznająca języka polskiego nie będzie miała pojęcia, że świadectwo ze szkoły jest świadectwem.
   Jeśli chodzi o strony agencji nieruchomości, to warto zwrócić uwagę na ile miesięcy jest umowa, ile miesięcznych opłat trzeba zapłacić z góry. Wynajem jest pewniejszą opcją, ale zazwyczaj firma pobiera 50% miesięcznej opłaty za pomoc w szybszym znalezieniu mieszkania.
   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz