Przeprowadzka na Maltę

Przeprowadzka na Maltę – zalety i wady Malty. Życie na Malcie

Przeprowadzka na Maltę to dość nietypowy pomysł na emigrację z Polski. Życie na Malcie – dlaczego warto lub nie? Rozważę tu główne argumenty za i przeciw.

Przeprowadzka na Maltę – zalety życia na Malcie

Klimat – główny powód przeprowadzki na Maltę

Niewątpliwie główną zaletą Malty jest jej klimat. Klimat Malty jest zdecydowanie największą zachętą na przeprowadzkę do raju. Liczba słonecznych dni w roku wynosi ok. 300 i to właśnie ten fakt powoduje, że przeprowadzka na Maltę to świetny pomysł! Latem temperatury dochodzą do 35-37 stopni, rzadziej przekraczają ten próg. Ze względu na fakt, iż Malta jest krajem wyspiarskim, lato nie jest tak suche i gorące jak np. na pustyni. Spędziwszy 2 miesiące na Malcie nie było żadnego dnia z opadami deszczu!!! 🙂 Porównaj sobie zatem jak wygląda lato w Polsce, które jest najbardziej deszczowym okresem w roku z gorącą, bezdeszczową Maltą, gdzie lepiej? Ponadto zimy na Malcie są bardzo łagodne. Temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na ucieczka przed kilkustopniowymi mrozami w Polsce.

Jesteś codziennie na wakacjach decydując się na przeprowadzkę na Maltę

Idąc rano do pracy i widząc słońce praktycznie każdego dnia masz wrażenie, że jesteś na niekończących się wakacjach. Prawdę powiedziawszy wpływa to bardzo pozytywnie na samopoczucie! 🙂

Przeprowadzka na Maltę

Łatwość przeprowadzki na Maltę

Malta weszła do Unii Europejskiej wraz z Polską w 2004. Znacząco ułatwiło to przeprowadzkę na Maltę jeśli chodzi o kwestie formalne. Nie trzeba płacić za żadne wizy, co więcej, nie musisz nawet posiadać paszportu by zamieszkać na Malcie! Wystarczy, że decydując się na przeprowadzkę zabierzesz ze sobą dowód osobisty.

Bogata siatka połączeń lotniczych z Polską

Jeśli jesteś przywiązany do rodziny i zatęsknisz za Polską to możesz wrócić do ojczyzny bez najmniejszego problemu. Liczba połączeń lotniczych z Polską oraz pobliskim Berlinem stale się zwiększa. Loty na Maltę czy w drugą stronę kosztują naprawdę niewiele biorąc pod uwagę dystans. Loty na Maltę można znaleźć już od ok. 10 euro…Jest to naprawdę śmiesznie niska cena biorąc pod uwagę pokonany dystans. Co więcej loty w szczycie sezonu, czyli lipcu i sierpniu wcale nie kosztują dużo, spokojnie można za 100-150 zł dolecieć w środku lata np. z Poznania czy Berlina.

Więcej o tanich lotach na Maltę przeczytasz tu.

Nie trzeba mieć pozwolenia na pracę przeprowadzając się na Maltę

Aby pracować legalnie na Malcie wcale nie musisz latać od urzędu do urzędu by uzyskać pozwolenie na pracę. Będąc obywatelem Unii Europejskiej możesz korzystać z przywileju pracowania legalnie bez proszenia się o pozwolenia. Możliwość migracyjne dla Polaków są coraz większe 😉

Bezrobocie na Macie jest bardzo niskie

Czy trudno jest znaleźć pracę na Malcie? Nie, jest łatwo pracę znaleźć na Malcie! Na Malcie jest bardzo dużo pracy, powiem otwarcie nawet że aż za dużo! Jeśli znasz angielski i jakiś inny język to trzeba się naprawdę postarać by nie znaleźć pracy w ciągu tygodnia. Ofert pracy jest tak dużo, że można przebierać i przebierać. Człowiek nie jest zmuszony brać co popadnie – ciesz się maltańskim rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Pracy nawet nie zdążyłem szukać, nie miałem nawet napisanego CV. Udało się otrzymać ciekawą ofertę pracy w kilka minut po przylocie na wyspę dzięki biegłej znajomości angielskiego oraz włoskiego.

Bezrobocie na Malcie w czerwcu 2019 wynosiło zaledwie 3,5%!

Więcej o pracy na Malcie przeczytasz tu.

Przeprowadzka na Maltę się opłaca – zarobki na Malcie są wyższe niż w Polsce

Minimalna stawka godzinowa na Malcie w 2019 to ok. 5 euro na godzinę, czyli znacznie więcej niż polskie 3 euro. Znasz biegle angielski i jakiś inny europejski język i masz jakieś specjalistyczne wykształcenie? Zarobisz więcej niż w Polsce.

Wybierając przeprowadzkę na Maltę nie musisz się bać o barierę językową

Kolejnym ważnym powodem, dla którego coraz więcej Polaków i nie tylko przeprowadza się na Maltę jest fakt, iż język angielski jest jednym z dwóch języków urzędowych na Malcie. Drugim z nich jest język maltański – który co prawda wymagany jest do prac w administracji, szkolnictwie, sądach itd., jednakże nieznajomość języka maltańskiego naprawdę nie zamyka drogi do łatwego życia i pracy z wysokimi zarobkami na Malcie. Olbrzymia ilość międzynarodowych korporacji oraz firm z branży hazardowej wykorzystuje język angielski jako język roboczy ze względu na olbrzymią ilość obcokrajowców w nich pracujących. Fakt, że angielski jest językiem oficjalnym zachęcił bardzo dużo Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii lub Irlandii przez lata, którzy liznęli nieco języka, a brak słońca na Wyspach Brytyjskich spowodował, że podjęli decyzję o kolejnej przeprowadzce właśnie na Maltę, a nie do Grecji, Hiszpanii czy Portugalii z powodu mniejszej bariery językowej.

O językach w podróży przeczytasz tutaj.

Przeprowadzka na Maltę to droga do raju! – Niewiarygodnie czyste morze na Malcie

Morze na Malcie jest nieporównywalnie czyste do Bałtyku. Często stojąc nad wodą widać wszystko co leży na dnie 🙂 Żeby nie było że jestem gołosłowny, tylko spójrzcie na zdjęcie poniżej 🙂

Przeprowadzka na Maltę wiąże się z regularnym plażowaniem

Malta, Gozo oraz Comino w sumie posiadają bardzo dużą ilość plaż gdzie można relaksować się całymi dniami przy blasku słońca 🙂 Na Malcie spotkacie zarówno plaże piaszczyste jak i kamieniste, co kto lubi 🙂

Plaże na Malcie na wakacje – które najlepsze?

Najlepsze plaże na Gozo – jak dojechać na plaże Gozo?

Łatwość znalezienia mieszkania na Malcie poza sezonem

W miesiącach zimowych dostępność mieszkań do wynajęcia jest bardzo duża. Można wtedy przebierać wśród ofert.  Co ciekawe, ceny wynajmu mieszkania na wyspie Gozo z widokiem na morze mogą być niższe niż nad Bałtykiem, naprawdę, nie żartuję…Cena wynajmu mieszkania na Malcie nad morzem może być bardzo zbliżona do tego, jaką płacisz w dużych polskich ośrodkach akademickich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Mieszkania można znaleźć tanio

Jeśli zdecydujesz się na zamieszkanie na Gozo – siostrzanej wyspie Malty to wynajem mieszkania nad morzem może być bardzo zbliżony do tego, jaki płacisz w dużych polskich ośrodkach akademickich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Więcej o mieszkaniach na Malcie przeczytasz tu.

Duża ilość obcokrajowców

Z wyżej wymienionych powodów Malta skusiła wielu obcokrajowców, głównie obywateli krajów Unii Europejskiej, ale nie tylko, do zamieszkania na rajskiej Malcie. Tym samym nie mieszkając na Malcie, nie jesteś zmuszony do obcowania z Maltańczykami – możesz integrować się z ekspatami z całej Europy i nie tylko. W roku 2019 na Malcie mieszkało aż 21% obcokrajowców!

Przeprowadzka na Maltę nie wymaga kupna samochodu – emigracja na Maltę jest stosunkowo tania!

Liczba przystanków autobusowych wynosi ponad 2000, co sprawia że autobusami da się dojechać praktycznie w każdy zamieszkany zakamarek wyspy. Brak konieczności kupna auta znacząco obniża koszty życia na wyspie.

Na Malcie jest bardzo bezpiecznie!

Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, chyba brak ucieczki z tak małej wyspy sprawia że przestępca nie ma ma łatwo z ucieczką. Wielokrotnie chodziłem w różnych miastach na Malcie w nocy i nigdy nie przydarzyła mi się niebezpieczna sytuacja, nikt mnie nie śledził, nic podejrzanego nie zauważyłem 🙂

Na Malcie jest mało komarów

Przeprowadzając się na Maltę latem bardzo martwiłem się o komary. Nic bardziej mylnego! Komarów jest tam znacznie mniej niż w Polsce.

Transport publiczny na Malcie jest bardzo tani

Żyjąc na Malcie nie musisz mieć samochodu, jeśli nie kończysz pracy w nocy, gdyż autobusy na Malcie i Gozo docierają praktycznie wszędzie. Czasami trzeba się przesiąść, ale prawda jest taka, że da się żyć na Malcie korzystając tylko z autobusów. Co więcej, miesięczny wydatek na przejazdy autobusami to zaledwie 26 euro, czyli właściwie tyle samo ile w Szczecinie…

Przeprowadzka na Maltę – wady życia na Malcie

Przeprowadzka na Maltę może kosztować – drogie mieszkania w centralnej części Malty

Jeśli planujesz zamieszkać tam gdzie większość obcokrajowców – czyli w rejonie takich miast jak Sliema, St. Julian’s, Msida to niestety musisz się liczyć ze znacznie wyższą ceną wynajmu, a także kupna mieszkania.

Mieszkanie na Malcie – ile kosztuje wynajem i kupno na Malcie?

Droga żywność na Malcie

Malta jest krajem, który niestety importuje bardzo dużo produktów żywnościowych, głównie z Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Tym samym niektóre produkty mogą być znacząco droższe niż w Polsce.

Śmieci na chodnikach

Przeprowadzka na Maltę wiąże ze sobą niemal codzienny widok zalegających worków śmieci na chodnikach. Skąd one się tam biorą? Otóż na Malcie cały system wywożenia śmieci jest zupełnie inny niż w Polsce. W Polsce najczęściej ludzie wynoszą worki ze śmieciami do kontenerów oddalonych nieco od chodników czy zabudowań i np. raz w tygodniu wywozi się kontener śmieciarką. Na Malcie natomiast niemal każdego dnia o określonych godzinach wystawia się worki na śmieci na ulicę. Następnie podjeżdża śmieciarka i 2 lub 3 śmieciarzy (w 99% są to czarnoskórzy panowie). Ponieważ nie da się zebrać wszystkich worków mając dużą ilość ulic do posprzątania, jakiś procent tych worków zostaje jeden dzień dłużej, a może i dwa lub nie daj Boże więcej…

Karaluchy na Malcie – Twoi najwięksi wrogowie

Worki ze śmieciami o których wspomniałem wyżej powodują kolejny problem – przyciągają hordy olbrzymich karaluchów. Wieczorową porą jest ich naprawdę bardzo dużo, uwierzcie mi na słowo!

Na Malcie jest gorąco i wilgotno

Malta z pewnością nie będzie na dłuższą metę rajem dla osób, które nie znoszą dobrze upałów. Latem temperatury dochodzą do 37 stopni Celsjusza i takie temperatury popołudniami utrzymują się przez parę tygodni. Wysokie temperatury powodują, że człowiek jest trochę mniej produktywny, łatwiej się męczy i staje się leniwy.

Przeprowadzka na Maltę – podsumowanie

Przeprowadzka na Maltę to ciekawy pomysł na życie. Wyżej opisane zalety bez wątpienia będą przyciągały do zmiany kraju 🙂

Chcesz być na bieżąco?

 1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
 2. Śledź mnie także na Instagramie
Facebookinstagram
Facebook

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

4 thoughts on “Przeprowadzka na Maltę – zalety i wady Malty. Życie na Malcie”

 1. Ja wlasnie jestem w trakcie rozmyslania z zona o przeprowadzce na Malte. Bylismy tam tydzien temu na pare dni i sie zakochalismy. Aktualnie mieszkamy of 8 lat w UK (Walia) i juz nam ten kraj zbrzydl calkowicie, az sie plakac codziennie chce 😉 .

 2. Hej 🙂
  Powiedzmy, że wszystko ok w opisach, ale że nie ma komarów to ściema.
  Jest ich bardzo dużo i jak nie masz siatek w oknach to masz przerąbane.

  Pozdrawiam
  Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *