Sankt Petersburg - wiza 2019

Sankt Petersburg – wiza 2019 za darmo od 1 października

Sankt Petersburg – wiza 2019 za darmo dla Polaków już od października!

Sankt Petersburg – wiza 2019

Już od 1 października 2019 będzie można uzyskać darmową e-wizę dla turystów odwiedzających Sankt Petersburg i cały region leningradzki! 🙂

Z bezpłatnej wizyty będą mogli skorzystać obywatele 53 krajów, w tym oczywiście Polacy 🙂

Dmitrij Miedwiediew, zatwierdził oficjalnie listę 53 krajów, których obywatele będą mogli ubiegać się o darmowe wizy elektroniczne do Sankt Petersburga. Na tej liście znalazła się też Polska. Wiadomość o planie wprowadzenia bezpłatnych wiz turystycznych do tego miejsca pojawiła się w już w lipcu. Natomiast oficjalnie potwierdzono tę informację dopiero we wrześniu.

Nowe przepisy w sprawie darmowych e-wiz wejdą w życie od 1 października 2019 roku. Od tego dnia Polacy nie muszą jechać do ambasady i płacić za wizę, planując podróż do pięknego Sankt Petersburga. To dopiero początek promocji wizyt w Rosji. Rosja przymierza się do tego, aby od 2021 roku umożliwić na podstawie e-wiz podróżowanie po terytorium całej Rosji.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Podróżni będą mogli ubiegać się o wizy na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie później niż na 4 dni przed planowanym przybyciem do Rosji. Na razie wciąż można składać wyłącznie wnioski dotyczące podróży do obwodu kaliningradzkiego, natomiast w przypadku Petersburga ta opcja ma się pojawić za parę dni.

Nna ile dni będzie obowiązywać wiza do Petersburga?

Elektroniczna wiza do Sankt Petersburga oraz regionu leningradzkiego będzie ważna na okres 30 dni. Jednakże pozwoli na pobyt jedynie do 8 dni podobnie jak w przypadku Obwodu Kaliningradzkiego. Wnioskujący nie zostaną obciążeni żadną opłatą konsularną. Do przekroczenia granicy turystom będzie potrzebny numer identyfikacyjny nadany podczas wydania wizy oraz dokument tożsamości. Aby przekroczyć granicę, trzeba będzie posiadać także ważne ubezpieczenie oraz bilet powrotny lub potwierdzenie jego zakupu.

Rosyjski rząd wierzy, że wprowadzenie darmowych wiz może przyciągnąć w kolejnym roku nawet aż 12 mln turystów. Dla porównania: w 2018 roku było to około 8,4 mln odwiedzających.

To już kolejny region w Rosji, gdzie dostępne będą bezpłatne e-wizy – od lipca 2019 z darmowych elektronicznych wiz mogą korzystać Polacy wybierający się w podróż do obwodu kaliningradzkiego.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz