transport publiczny w Londynie

Transport publiczny w Londynie

Londyn to jedno z największych miast świata. Jak wygląda transport publiczny w Londynie? Jak przemieszczać się po Londynie?

Jeśli nie wiesz jak dotrzeć tanim kosztem do Londynu przeczytaj ten artykuł.

Komunikacja miejska w tak olbrzymim mieście jak Londyn na pierwszy rzut oka wydaje się być prawdziwym wyzwaniem, w szczególności dla kogoś kto całe życie mieszkał na wsi lub niewielkim mieście.

Przed przybyciem do Londynu koniecznie trzeba zapoznać się ze sposobem płatności za bilety oraz z różnymi środkami komunikacji, dzięki czemu ograniczymy stres podczas odwiedzin stolicy Anglii.

Transport publiczny w Londynie

Londyn posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie.

W skład londyńskiej sieci komunikacyjnej wchodzą:

 • metro (London Underground lub potocznie z ang. tube)
 • DLR (Docklands Light Rail) – lekka kolej naziemna obsługująca głównie południowo-wschodni Londyn.
 • tramwaj (Croydon Tramlink) – linia łącząca Croydon i Wimbledon.
 • sieci autobusowa – dość gęsta siatka połączeń pokrywa praktycznie cały Londyn i jego przedmieścia.
 • metro naziemne (London Overground) – nowa linia powstała z przejęcia sieci Silverlink przez TfL. Docelowo ma połączyć zachodni Londyn, przez północny z wschodnim i południowym – okrążając centralny London na granicy 2 i 3 strefy.
 • pociąg (National Rail) – połączenia pociągowe z lotniskami (Heathrow, Gatwick, Stansted i Luton) oraz pociągi podmiejskie wyjeżdżające z głównych dworców metropolii.

Całym tym systemem zarządza jedna firma: Transport for London (TfL). Więcej informacji na temat transportu po Londynie znaleźć można tutaj.

Niestety ceny biletów komunikacji miejskiej należą do jednych z najdroższych na świecie, np. jednorazowy przejazd metrem z lotniska Heathrow do centrum miasta kosztuje aż 6 funtów, co jest kwotą kilkakrotnie wyższą od tych za przejazd metrem z lotniska w innych krajach.

Należy pamiętać, że na przystankach i stacjach obowiązuje kategoryczny zakaz palenia. Za złamanie zakazu można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 50 do 500 funtów.

https://www.instagram.com/p/BoCSvYQFhjk/?utm_source=ig_web_copy_link

Transport publiczny w Londynie – Oyster card

Celem władz jest zmiana aby transport publiczny w Londynie był pozbawiony papierowych biletów. Krótko mówiąc, władze chcą wycofać bilety w formie papierowej na rzecz ich elektronicznych odpowiedników.

Jeśli zatrzymujemy się w Londynie na dłuższy czas warto rozważyć zakup Oyster card, która obniży nam koszty – za jeden przejazd w zależności od strefy zapłacimy od 2,10 GBP (strefa 1-2) do 6,70 GBP (strefa 1-9). Zakup karty to koszt 5,00 GBP, które odzyskuje się wraz z niewykorzystaną kwotą na przejazdy zwracając kartę.

Karty Oyster używa się do uiszczania opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie. Kartę doładowuje się w sklepach lub przez Internet, a za przejazd płaci się wtedy, gdy się podróżuje.

Karta Oyster jest używana w metrze, DLR, londyńskich naziemnych środkach lokomocji oraz w większości usług oferowanych przez National Rail w Londynie. Można ją również płacić za przejazdy autobusami.

Oyster card można doładowywać w sklepach lub przez Internet.

Dużą zaletą karty Oyster dla turystów jest fakt, że karta nigdy nie traci ona ważności, więc można ją ponownie używać podczas kolejnej wizyty w Londynie lub po prostu oddać ją znajomym. Będą oni musieli jedynie doładować kartę.

Podsumowując, z kartą Oyster transport publiczny w Londynie nie jest aż tak bardzo drogi 🙂

Transport publiczny w Londynie – Travelcard

Inną możliwością jest zakup Travelcard ważnej jeden dzień, tydzień, miesiąc. Koszt jednodniowego biletu to 7,30 GBP (weekendy i święta oraz od poniedziałku do piątku po 9.30) lub 8,80 GBP (dowolny dzień i pora).

Transport publiczny w Londynie – Metro w Londynie

Sieć metra składa się z 12 linii oznaczonych różnymi nazwami i kolorami, natomiast cały system liczy 270 stacji oraz 402 km tras. Londyńska sieć jest bardzo rozbudowana, poszczególne linie docierają z centrum do każdej dzielnicy miasta. Metrem każdego dnia przemieszcza się ok. 4 milionów podróżnych. Pociągi odjeżdżają co kilka minut.

Ceny biletów uzależnione są od przejechanych stref. Za pojedynczy przejazd metrem zapłacimy od 4,50 GBP (strefa1-3)  do 7,80GBP (strefa 1-9).

W metrze kartę odbijamy po wejściu, ale także przy wyjściu – to bardzo ważne! Jeśli nie odbijemy karty również przy wyjściu, przy kolejnym wejściu może zostać pobrana wyższa kwota – nasze drugie wejście zostanie wtedy potraktowane jako wyjście!

schemat komunikacji publicznej w Londynie
Schemat linii metra w Londynie

Jeśli masz wątpliwość jaki bilet kupić na przejazd, na stacjach znajdują się osoby w kamizelkach udzielające informacji na temat transportu w mieście. Chętnie udzielą Tobie informacji jak dostać się do celu 🙂

Metro w Londynie
Zejście do stacji metra w Londynie
transport publiczny w Londynie
Na jednej ze stacji metra w Londynie

Transport publiczny w Londynie – autobusy w Londynie

Jeśli nie zależy Ci bardzo na czasie można przemieszczać się słynnymi czerwonymi autobusami piętrowymi. Niestety, dość często nie przyjeżdżają na czas, gdyż tkwią w korkach ulicznych. Autobusy teoretycznie kursują dość często co 5-10 minut, jednak w praktyce w godzinach szczytu może to wyglądać inaczej.

Korzystając z karty Oyster, jednorazowy przejazd wyniesie 1,50 GBP niezależnie od ilości przejechanych stref, a bilet całodniowy – 4,50 GBP. Bilet 7-dniowy z kartą Oyster wyniesie 21,20 GBP.  W przypadku autobusów nocnych (oznaczone są literą N -Night Bus) – cena biletu jest taka sama jak za dnia.

Wybierając podróżowanie autobusem po Londynie, trzeba pamiętać, że:

 • autobusy nie zatrzymują się na przystankach, jeśli nikt nie sygnalizuje zamiaru wsiadania lub wysiadania;
 • do pojazdu wsiada się przednimi drzwiami obok kierowcy; trzeba wówczas pokazać bilet lub uiścić od razu opłatę za przejazd – przejazdy na gapę nie są raczej możliwe;
 • w piętrowych autobusach zabronione jest stanie na schodach w czasie jazdy,

Dzieci do lat 15 podróżują bezpłatnie. Powyżej 11 roku życia wymagane jest jednak wyrobienie specjalnej karty ze zdjęciem.

transport publiczny w Londynie
Londyńskie dwupiętrowe autobusy

Transport publiczny w Londynie – tramwaje w Londynie

Na przejazd tramwajem nie kupuje się papierowych biletów jak w Polsce. Posiadając kartę Oyster, sczytuje się ją na żółtym czytniku na peronie zanim wsiądziemy do tramwaju. Nie trzeba sczytywać karty przy wysiadaniu poza stacją Wimbledon.

Transport publiczny w Londynie – taksówki w Londynie

transport publiczny w Londynie
Londyńskie taksówki

Taksówki można oczywiście zatrzymywać na ulicy. Minimalna opłata za przejazd wynosi 2,60 GBP, zaś za zarezerwowanie taksówki przez telefon dolicza się dodatkową opłatę 2 GBP. We wszystkich londyńskich taksówkach za przejazd można zapłacić kartą. Płacąc kartą nie doliczą się dodatkowej opłaty za transakcję.

Za kursy z lotniska Heathrow dolicza się dodatkową opłatę 2,80 GBP.

transport publiczny w Londynie
Cennik za przejazd londyńskimi taksówkami

https://www.instagram.com/p/BoEwcKKlAM2/?utm_source=ig_web_copy_link

Transport publiczny w Londynie – podsumowanie

Podsumowując, transport publiczny w Londynie jest dobrze rozwinięty. Linie metra kursują do większości miejsc miasta, co ułatwia raczej szybkie przemieszczanie się. Doliczając do tego autobusy i taksówki, transport w mieście działa w miarę sprawnie, jednakże transport publiczny w Londynie do najtańszych nie należy.

Chcesz być na bieżąco?

 1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
 2. Śledź mnie także na Instagramie

 

Facebookinstagram

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

2 thoughts on “Transport publiczny w Londynie”

 1. To teraz się pogubiłam…na jakiejś innej stronie pisało, że biletów na autobusy nie można kupować u kierowcy…Nie wiem, czy zaszły jakieś zmiany czy może ktoś się pomylił.Wiesz która informacja jest aktualna? 🙂

  1. Nie byłem już dawno w Londynie, ale według poniższej informacji nie można za gotówkę kupić biletu u kierowcy 🙂 Sprzedawanie biletów przez kierowcę na pewno wydłuża czas jazdy autobusem. W innych miastach Anglii można płacić gotówką za przejazdy autobusem np. w Leeds czy Doncaster.
   “Step 1: To go on a bus, you must have a ticket or a card to tap in with. You can use your contactless card, an Oyster card or you can purchase a paper day travelcard from train stations.
   Note: you cannot pay the fare using cash.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *