Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego już za darmo!

Od 1.07.2019 wiza do Obwodu Kaliningradzkiego będzie bezpłatna. Jak ją można zdobyć? Kto może się o nią starać?

Do Obwodu Kaliningradzkiego od 1 lipca 2019 wjedziemy na szczęście z bezpłatną e-wizą. Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego ważna jest przez 30 dni i zezwala na pobyt w Obwodzie Kaliningradzkim na maksymalnie 8 dni od wjazdu. Zgodnie z przepisami wszystkie osoby odwiedzające Federację Rosyjską muszą jednak pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Oczywiście, obowiązkowe jest też posiadanie ważnego paszportu.

wiza do Obwodu Kaliningradzkiego
Od 1 lipca 2019 Obwód Kaliningradzki jest łatwiej dostępny dla Polaków

Polska nie jest jedynym krajem, który obejmuje nowa polityka wizowa. Od 1 lipca 2019 r. rosyjskim systemem e-wiz objętych zostało jeszcze 52 innych krajów.

Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego – jak ją otrzymać?

Wystarczy jedynie wypełnić wniosek na specjalnej stronie internetowej rosyjskiego MSZ (electronic-visa.kdmid.ru) nie później niż 4 dni przed przewidywaną datą wjazdu. Do wniosku wizowego należy załączyć plik ze zdjęciem, najlepiej oczywiście swoim.

Kto może się ubiegać o wizę do Obwodu Kaliningradzkiego?

E-wizy będą wydawane osobom podróżującym w celach turystycznych, handlowych, humanitarnych albo kulturalnych. W innych przypadkach dokumenty muszą być wydawane w zwykły sposób za pośrednictwem ambasady.

Proszę pamiętać, że omawiana wiza dotyczy tylko Obwodu Kaliningradzkiego. Nie można na jej mocy udać się do innej części Federacji Rosyjskiej. Wjazd do pozostałej części Federacji Rosyjskiej w celu tranzytu do tego obszaru lub opuszczenia go, w tym przez lotniska na chwilę obecną jest niemożliwy.

Punkty, gdzie obowiązują e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego

Do Obwodu Kaliningradzkiego z e-wizą będzie można dostać się tylko przez wyznaczone punkty:

  • punkt kontrolny „Kaliningrad (Khrabrovo)”
  • kolejowe punkty kontrolne „Mamonovo” i „Sovetsk”
  • morski punkt kontrolny „Kaliningrad” (tereny w miastach Kaliningrad, Bałtijsk i Svetly)
  • samochodowe punkty kontrolne „Bagrationovsk”, „Gusev”, „Mamonovo” (Gzhekhotki), „Mamonovo” (Gronovo), „Morze”, „Pogranichny”, „Sovetsk”, „Chernyshevskoe”.

Docelowo w przyszłości elektroniczna wiza do Obwodu Kaliningradzkiego ma zezwalać na wjechanie już wszystkimi przejściami granicznymi Obwodu Kaliningradzkiego.

Przejście Mamonovo – Gronovo

A kiedy cała Rosja bez wizy?

Już od roku 2021, zgodnie z rozporządzeniem Władimira Putina, taki sam tryb wjazdu zostanie również rozszerzony na całe terytorium Rosji. Wiza elektroniczna do całej Rosji będzie wymagać natomiast uiszczenia opłaty. Nie wiadomo na razie, ile będzie wynosić, ale zapewne mniej niż aktualnie obowiązujące tradycyjne wizy papierowe. Dotychczas w zależności od obywatelstwa i opłaty konsularnej cena wizy jednokrotnej do Rosji otrzymywanej w trybie normalnym waha się pomiędzy 35 a 125 euro.

Podsumowanie

Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego bez opłat niewątpliwie zachęci Polaków do wizyty w tym regionie Europy zważywszy na to, że Rosja jest naszym sąsiadem. Nie trzeba będzie już jechać specjalnie do ambasady, wypełniać sterty papierów i czekać na decyzję. Jest to na pewno spore ułatwienie w planowaniu podróży w tamte rejony.

Jeśli nie wiesz gdzie Polacy mogą wjechać bez wizy, zajrzyj tutaj jak wyglądają przepisy wizowe dla Polaków.

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz