Z czego słynie Amsterdam?

Z czego słynie Amsterdam?

Z czego słynie Amsterdam? Każde większe miasto w Europie ma w sobie coś, czego nie mają inne miasta. Mogą to być m.in. zabytki, pyszna kuchnia, doskonałe życie nocne, wspaniali ludzie, ale nie tylko. Czym zatem Amsterdam różni się od innych europejskich stolic?

Jeśli chcesz przeczytać relacje z podróży autostopem do Amsterdamu zajrzyj TUTAJ oraz TU.

Z czego słynie Amsterdam?

1. Rowery, wszędzie rowery!

Rowery to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl z czego słynie Amsterdam. Nie ma drugiego takiego miasta w Europie z tak fantastyczną infrastrukturą rowerową (na drugim miejscu w Europie jest Kopenhaga).

Wpływ na taki rozwój komunikacji rowerowej ma przede wszystkim fakt, że Amsterdam jest niespotykanie płaskim miastem co sprzyja pedałowaniu.

Na ponad 750 000 mieszkańców przypada ponad 900 000 rowerów! Na rowerze w Amsterdamie można swobodnie przemieszczać się po wygodnych ścieżkach rowerowych, których długość przekracza już ponad 400km. Rowerem można się dostać właściwie wszędzie w obrębie granic miasta.

Rower jest bardzo ekologicznym środkiem transportu, co powoduje, że powietrze w Amsterdamie nie jest tak zanieczyszczone jak np. w Warszawie, gdyż w centrum miasta jest bardzo mało samochodów.

Bardzo duża liczba rowerzystów w tym mieście powoduje, że w mieście praktycznie nie istnieją korki. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o oglądaniu się co chwilę, gdyż bardzo łatwo można zostać potrąconym.

W Amsterdamie normą jest gdy zobaczymy rower przypięty 3 kłódkami, gdyż kradzieże rowerów są dość powszechne, dlatego rowery którymi poruszają się mieszkańcy na ogół nie są bardzo drogimi pojazdami z obawy przed kradzieżą.

Do dyspozycji turystów są także rowerowe taksówki. Co ciekawe, każdego roku ponad 25000 rowerów trafia do kanałów, z czego każdego roku wyławia z nich się ok. 10000.

Z czego słynie Amsterdam?
Rowery, wszędzie rowery!

2. Kanały

Amsterdam jest nazywany “Wenecją Północny” ze względu na kanały, na których zostało wybudowane miasto. Całkowita długość wszystkich kanałów miasta przekracza 100km. W sumie w mieście znajduje się ok. 165 kanałów i 1281 mostów.

3. Turyści, wszędzie turyści!

Amsterdam jest bardzo turystycznym miastem. Każdego roku odwiedza je ponad 5 milionów turystów z zagranicy. Biorąc pod uwagę dużo mniejszą powierzchnię w porównaniu do Berlina, Londynu czy Rzymu, Amsterdam w środku wakacji jest naprawdę zatłoczonym miastem.

4. Amsterdam cechuje wielonarodowość

Amsterdam jest jednym z najbardziej wielonarodowych miast na świecie. Miasto zamieszkuje ponad 170 narodowości. Amsterdam zamieszkuje aż ponad 52% obcokrajowców, więc statystycznie mamy w nim większą szansę na spotkanie cudzoziemca niż Holendra.

Aż ok. 9% wszystkich mieszkańców miasta stanowią Marokańczycy,  8% Surinamczycy, 5% Turcy. Na kolejnych miejscach jeśli chodzi o narodowość są Indonezyjczycy (3%), mieszkańcy krajów byłej Jugosławii (3%), Niemcy (2%), Brytyjczycy (1,5%), obywatele Holandii Karaibskiej. (1,5%), Ghanijczycy, Węgrzy, Włosi, Amerykanie i Grecy (nieco ponad 1%).

Zastanawiać może skąd w mieście jest tak duża ilość Surinamczyków oraz obywateli takich terenów jak Aruba, Bonaire czy Curacao. Powód jest prosty – brak bariery językowej, gdyż we wszystkich wyżej wymienionych miejscach językiem oficjalnym jest holenderski, co znacząco umożliwia przeprowadzkę do Holandii.

5. Wielojęzyczni mieszkańcy

Ludzie w Amsterdamie są wielojęzyczni.

Po pierwsze, ze względu na położenie geograficzne Holandii: bliskość Wielkiej Brytanii, a pomiędzy Niemcami i Belgią, w Amsterdamie nie jest niczym nadzwyczajnym spotkać osobę, która mówi po holendersku, angielsku, niemiecku i francusku. Znajomość języka angielskiego wśród Holendrów jest na najwyższym poziomie w Europie, nie wliczając w to krajów oficjalnie anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Malta.

Po drugie, jest to wynikiem bardzo dobrego systemu nauczania.

Po trzecie, olbrzymi wpływ na znajomość angielskiego ma telewizja. W Holandii nie ogląda się filmów z lektorem tak jak to w Polsce, lecz z napisami.

Po czwarte, dążenie do wielojęzyczności wynika z poprzedniego punktu, jeśli Holender chce nawiązać kontakt z obcokrajowcem to chętnie będzie uczył się języków obcych. Ze względu na całkiem spore podobieństwa między holenderskim, a angielskim, nauka angielskiego przychodzi Holendrom niebywale łatwo.  Trudność nauki holenderskiego powoduje, że to Holendrzy uczą się innych języków obcych, a nie obcokrajowcy z daleka uczą się holenderskiego. Język holenderski ma stosunkowo bardzo nikłe znaczenie w biznesie, gdyż niemal 100% Holendrów potrafi biegle komunikować się po angielsku, więc kombinacja angielski+holenderski nie daje dużej przewagi nad samą znajomością angielskiego poza Holandią.

6. Towarzyscy i pomocni ludzie

Ludzie w Amsterdamie są naprawdę otwartymi, pomocnymi i wyluzowanymi ludźmi. Chętnie nawiązują nowe znajomości z cudzoziemcami. Bardzo często sami wskażą Tobie drogę gdy staniesz z mapą w centrum miasta, nawet nie pytając nikogo.

7. Amsterdam wyróżnia olbrzymia tolerancja środowisk LGBT

Amsterdam słynie także powodu ogromnej tolerancji co do orientacji seksualnej. Związki homoseksualne są bardzo tolerowane, prawnie dozwolone są nawet śluby tej samej płci. Amsterdam jest miastem, w którym ludzie nie drwią tak z osób homoseksualnych, jak w Polsce czy Wschodniej Europie.

Co roku w pierwszy weekend sierpnia w mieście odbywa się huczna parada LGBT.

Przed wejściami wielu knajp wiszą flagi LGBT, które chętnie goszczą klientelę o innej orientacji seksualnej.

Gay Pride Amsterdam

8. Amsterdam zezwala na miękkie narkotyki

Amsterdam jest miastem, które zezwala na posiadanie narkotyków w małej ilości. Według przepisów, można mieć przy sobie do 5 gramów haszyszu lub marihuany, pół grama kokainy oraz heroiny, jedną pigułkę ecstasy. Ponadto w Amsterdamie znajdują się coffee shopy. Nie mają one za wiele wspólnego z kawą, bo są to knajpy, w których można zakupić marihuanę czy inne miękkie narkotyki. Może się do wydawać śmieszne, ale w niektórych tego typu miejscach są kelnerzy, którzy przynoszą “danie” na tacy jak w restauracji. Większość klientów takich miejsc stanowią przybysze spoza Holandii.

The Bulldog Amsterdam
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych Coffee Shoppów w Amsterdamie. Jego logo można ujrzeć w teledysku 4 String – Curious

9. Dziwne toalety

Toaleta w Amsterdamie
Typowa toaleta w centrum miasta

Amsterdam posiada toalety publiczne, które nazwałbym “półpublicznymi”. Spójrz tylko na zdjęcie dlaczego 🙂

10. Dzielnica czerwonych latarni De Wallen

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, położone w najstarszej dzielnicy miasta. Dzielnicę tę wyróżnia rozrywkowy charakter miasta: dziesiątki barów, pubów oraz liczne domy publiczne w formie kobiet lekkich obyczajów za oknami.

11. Amsterdam promuje auta elektryczne

Amsterdam jest jednym z wiodących miast świata jeśli chodzi o auta elektryczne. Stacji ładowania pojazdów jest naprawdę dużo w porównaniu do tego co jest w Polsce. Już w 2016 r. miasto posiadało ponad 2000 takich punktów.

samochody elektryczne
Jedna ze stacji ładowania aut elektrycznych

Z czego słynie Amsterdam według Was? Napisz w komentarzu poniżej 🙂

Chcesz być na bieżąco?

  1. Polub fanpage Anglista w Podróży na Facebooku
  2. Śledź mnie także na Instagramie

 

Facebookinstagram
Facebook

Posted by Anglista w Podróży

Podróżnik, nie turysta
Ekspert autostopowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *