Zwiedzanie Sztokholmu tanim kosztem na weekend

Zwiedzanie Sztokholmu – jak je zaplanować by wydać jak najmniej?

Zanim przeczytasz poradnik o zwiedzaniu Sztokholmu, zapoznaj się z artykułem jak za grosze dolecieć do Sztokholmu, a także dojechać z lotniska do centrum miasta.

Sztokholm jest stolicą Szwecji, a także najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w krajach nordyckich; 965,232 mieszkańców mieszka w gminie, zaś w całej aglomeracji aż 2,4 miliona. Sztokholm jest kulturalnym, medialnym, politycznym, a także gospodarczym centrum Szwecji.

Położenie Sztokholmu

Sztokholm znajduje się na wschodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie słodkowodne jezioro Mälaren wypływa do Morza Bałtyckiego. Centralne części miasta składają się z 14 wysp, które ciągną się wzdłuż archipelagu sztokholmskiego. Miasto najlepiej prezentuje się z wody. Stąd dopiero można docenić bogactwo i splendor dawnej stolicy skandynawskiego kupiectwa.Geograficzne centrum miasta znajduje się na wodzie w zatoce Riddarfjärden. Ponad 30% powierzchni miasta to drogi wodne, a kolejne 30% to parki i tereny zielone.

Położenie miasta na wschodnim krańcu niziny środkowo-szwedzkiej odzwierciedla wczesną orientację szwedzkiego handlu na region bałtycki.

Tylko jedną trzecią powierzchni Sztokholmu stanowi obszar zabudowany, natomiast reszta to woda i parki. W stolicy Szwecji wędkarze łowią łososie tuż pod gmachem opery, a park narodowy znajduje się w centrum miasta.

zwiedzanie Sztokholmuzwiedzanie Sztokholmu

SztokholmSztokholmSztokholm

Zwiedzanie Sztokholmu – historia Sztokholmu

Sztokholm był i pozostaje bajecznie bogaty. W wiekach X i XI znajdowały się tu jakoby osady wikingów, ale miasto założył dopiero w 1250 roku jarl Birger. Z czasem Sztokholm stał się członkiem Hanzy (europejskiego związku miast). Wtedy przybyli tu bogaci, a także przedsiębiorczy kupcy z Niemiec. Dzięki nim niewielki port stał się głównym skandynawskim ośrodkiem handlowym. Drugi okres prosperity przypadł na wiek XVII, kiedy Sztokholm zmonopolizował handel ze szwedzkimi posiadłościami nad Bałtykiem oraz z północną Szwecją. W wieku XVIII pozycję handlowego centrum Szwecji przejął Göteborg, ale przedsiębiorczy kupcy z wysp nie mieli zamiaru się poddawać. Sztokholm wykorzystał dobrze rewolucję przemysłową — stał się jednym z najszybciej rozwijających się centrów przemysłu w XIX-wiecznej Europie.

O bogactwie miasta świadczą kosztowne, a przy tym niepozbawione wdzięku kamienice na głównej wyspie Gamla stan. W lecie tłoczą się tu turyści z całego świata. Mimo to na Gamla stan nawet wieczorem jest cicho. Wprawdzie w kawiarenkach i klubach grają rewelacyjni jazzmani, bluesmani i długowłose sobowtóry Boba Marleya, ale Szwedzi bawią się spokojnie. Nie ma też mowy o śmieceniu. Policja jest czujna.

Gamla stan to najstarsza i najbardziej ekskluzywna część Sztokholmu. To tu jarl Birger — ojciec miasta — wzniósł swoją twierdzę. Dziś na wielu bezcennych kamienicach z XVII i XVIII w. pysznią się herby i znaki cechów kupieckich. Przy wąskich uliczkach mieszczą się ekskluzywne galerie sztuki, drogie kluby, a także urocze butiki.

Więcej o architekturze Sztokholmu w tym wpisie.

Co robić w Sztokholmie?

Warto się zagłębić w wąziuteńkie uliczki Gamla stan. Na obsadzonych starymi drzewami podwórkach chłopcy grają w hokeja. Krążek zastępuje się małą piłką, a łyżwy — rolkami. Młodzi Szwedzi grają szybko i agresywnie, ale w ciszy tylko czasem przerywanej brawami zebranych wokół boiska dziewczyn. Hokej jest w Szwecji rzeczą świętą, a ci chłopcy marzą o grze w drużynie narodowej. Podobnie jak ich rówieśnicy, którzy zimą przenoszą się na zamarznięty kanał w miejskim parku narodowym — Djurgården. Jazda na łyżwach to nie jedyna atrakcja Djurgården. Mieści się tu także muzeum, w którym można zobaczyć słynny, szykowany na wojnę z Rzecząpospolitą okręt Waza. Gigantyczna jednostka na nasze szczęście za tonęła zaraz po zwodowaniu.

Nieopodal znajduje się port jachtowy. Szwedzi mówią, że mieszkańcy Sztokholmu różnią się od swoich ziomków z innych szwedzkich miast tym, że zamiast na nartach, rodzą się w łódkach. Nic dziwnego, żeglowanie po otaczającym miasto archipelagu to doskonała zabawa. Można obejrzeć zalesione wyspy schodzące do wody stromymi klifami lub przechodzące w uwielbiane przez miejscowych piaszczyste plaże.

Zwiedzanie Sztokholmu – port jachtowy

Żeglowanie po otaczającym dawną stolicę skandynawskiego kupiectwa archipelagu jest doskonałą zabawą. Można się wprawiać w godnej wikingów walce morskimi porywami wiatru, mając pewność, że w razie potrzeby policja wodna uratuje niefortunnego żeglarza.

Z czego słynie Sztokholm?

Kto nie chce ani grać w hokeja, ani żeglować, może pójść na ryby. Uświęcone tradycją prawo po- zwala wędkować u ujścia jeziora Melar do morza, czyli tuż przed gmachem oper. Nikt tu nie obawia się, że obdarty wędkarz mógłby urazić uczucia wyfraczonych panów zmierzających do opery. W tym kraju całkowitej równości posłanki karmią piersią dzieci podczas posiedzeń parlamentu, a papież odprawia mszę w sferycznej sali koncertowej, gdzie grali Rolling Stonesi oraz Bruce Springsteen. W Sztokholmie nie można się nudzić. Życie kulturalne miasta kupców jest bogatsze niż większości europejskich stolic. Mnóstwo tu muzeów, przyjeżdżają najsłynniejsze zespoły teatralne i orkiestry, a także najwybitniejsi poeci i naukowcy z całego świata. Przyjeżdżają, bo lubią Sztokholm, ale także z innego ważnego powodu. Co roku w stolicy Szwecji przyznawanych jest pięć międzynarodowych nagród, od nazwiska fundatora nazywanych Nagrodami Nobla.

Co zwiedzić w Sztokholmie? Zabytki Sztokholmu

Zwiedzanie Sztokholmu – Gamla stan

Gamla stan, do 1980 oficjalnie Staden mellan broarna (Miasto pomiędzy mostami) to stare miasto w Sztokholmie w Szwecji. Gamla stan składa się głównie z wyspy Stadsholmen. Oficjalnie, ale nie potocznie, Gamla stan obejmuje okoliczne wysepki Riddarholmen, Helgeandsholmen i Strömsborg.

Miasto pochodzi z XIII wieku i składa się ze średniowiecznych uliczek, brukowanych uliczek i archaicznej architektury. Architektura północnoniemiecka miała silny wpływ na budowę Starego Miasta.

Restauracja Den gyldene freden znajduje się na Österlånggatan. Działa nieprzerwanie od 1722 roku. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest najdłużej prowadzoną restauracją o niezmienionym otoczeniu i jest jednocześnie jedną z najstarszych restauracji na świecie. Obecnie jest własnością szwedzkiej Akademii Nobla, która co tydzień organizuje tam swoje „czwartkowe lunche”. Pomnik św. Jerzego i smoka znajduje się w katedrze w Sztokholmie, a Riddarholmskyrkan jest królewskim kościołem grobowym. W Bollhustäppan, małym dziedzińcu w Slottsbacken za fińskim kościołem, znajduje się jedna z najmniejszych rzeźb w Szwecji, mały chłopiec z kutego żelaza. Tablica tuż pod posągiem zawiera nazwę „Järnpojken” („Żelazny chłopiec”).

Od połowy XIX wieku do początku połowy XX wieku Gamla stan była uważana za slamsy, wiele jej historycznych budynków pozostawiono w ruinie, a tuż po II wojnie światowej kilka bloków razem rozebrano pięć alejek dla rozszerzenia Riksdagu ( patrz Brantingtorget). Od lat 70. i 80. XX wieku stała się jednak atrakcją turystyczną, ponieważ urok jej średniowiecznej, renesansowej architektury i późniejszych dodatków doceniono przez kolejne pokolenia.

Oprócz siedziby katedry w Sztokholmie, Muzeum Nobla i kościoła Riddarholm, Gamla stan oferuje także slottet Kungliga, barokowy Pałac Królewski w Szwecji, zbudowany w XVIII wieku po spaleniu poprzedniego pałacu Tre Kronor. Dom szlachty (Riddarhuset) znajduje się w północno-zachodnim rogu Gamla stan.

Zwiedzanie Sztokholmu – Plac Stortorget

Stortorget to plac publiczny w Gamla stan, starym mieście w centrum Sztokholmu w Szwecji. Jest to najstarszy plac w Sztokholmie, historyczne centrum, na którym stopniowo powstawała średniowieczna aglomeracja miejska. Dziś plac odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów rocznie, a czasami jest miejscem pokazów i przedstawień. Tradycyjnie słynie z corocznego jarmarku bożonarodzeniowego oferującego tradycyjne rękodzieło i jedzenie.

Plac powstawał stopniowo, budynki i bloki wokół placu, wciąż skierowane na zachód, od czasu do czasu dodawano przypadkowo. Wyjątkiem jest budynek giełdy zajmujący północną stronę placu i ukrywający katedrę, a także pałac królewski.

Dziś w Stortorget znajduje się budynek Giełdy Papierów Wartościowych (Börshuset), w którym mieści się Szwedzka Akademia, Muzeum Nobla i Biblioteka Nobla. Zaprojektowany przez Erika Palmstedta i zbudowany w latach 1773–1776, zastąpił ratusz, który zajmował działkę przez kilkaset lat wcześniej, a następnie został przeniesiony najpierw do Pałacu Bonde, a następnie do obecnego budynku sądu w 1915 roku. Chociaż budynek jest ogólnie zaprojektowany podobnie do prywatnego pałacu, centralny fronton i kopuła budynku w stylu latarni podkreślają jego publiczny status.

Obecna studnia na placu została również zaprojektowana przez Palmstedta i zbudowana w związku z nowym budynkiem giełdy. Jednak wyschła w 1856 r. z powodu wyniesienia terenu. Przeniesiono ją do Brunkebergstorg, ale wróciła do swojej pierwotnej lokalizacji w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Wykopaliska archeologiczne wzdłuż Kåkbrinken wykazały, że pierwotny grzbiet głazu znajduje się bezpośrednio pod chodnikiem w pobliżu Stortorget i stopniowo znajduje się coraz głębiej i głębiej na zachód, aby osiągnąć około 12–15 m wzdłuż zachodniej linii brzegowej. Dlatego rozsądnie jest założyć, że łagodnie opadający kwadrat nadal odzwierciedla kształt pierwotnej nierozstrzygniętej wyspy.

Zwiedzanie Sztokholmu – Pałac Królewski (Kungliga Slottet)

Pałac Sztokholmski lub Pałac Królewski (Kungliga Slottet) to oficjalna rezydencja i główny pałac królewski szwedzkiego monarchy (rzeczywista rezydencja króla Karola XVI Gustawa i królowej Silvii znajduje się w pałacu Drottningholm).

Zwiedzanie Sztokholmu

Zwiedzanie Sztokholmu

Pałac Sztokholmski znajduje się na Stadsholmen, w Gamla stan. Sąsiaduje z budynkiem Riksdag. Znajdują się tu biura króla, innych członków szwedzkiej rodziny królewskiej oraz biura królewskiego dworu szwedzkiego. Pałac jest wykorzystywany do celów reprezentacyjnych przez Króla podczas wykonywania jego obowiązków jako głowy państwa.

Rezydencja królewska jest w tym samym miejscu w północnej części Gamla stan od połowy XIII wieku, kiedy zbudowano zamek Tre Kronor. W czasach współczesnych nazwa nawiązuje do budynku o nazwie Kungliga Slottet. Pałac został zaprojektowany przez Nikodema Tessina Młodszego i wzniesiony w tym samym miejscu co średniowieczny.

Zwiedzanie sztokholmu

Od 2009 roku wnętrze pałacu składa się z 1430 pokoi, z czego 660 ma okna. Pałac zawiera apartamenty dla rodzin królewskich, reprezentacji i uroczystości, takich jak apartamenty państwowe, apartamenty gościnne i apartamenty Bernadotte. Inne funkcje to Sala Stanu, Kaplica Królewska, Skarbiec z Regalią Szwecji, Livrustkammaren i Muzeum Tre Kronor w pozostałych sklepieniach piwnicznych dawnego zamku.

Gamla stan

Biblioteka Narodowa Szwecji mieściła się w północno-wschodnim skrzydle, Biblioteksflygeln (skrzydło biblioteki), do 1878 r. Od 2014 r. mieści się w niej Biblioteka Bernadotte. Slottsarkivet (archiwum) mieści się w skrzydle kancelarii.

W pałacu znajdują się biura Królewskiego Sądu Szwecji, miejsca pracy dla około 200 pracowników. Straż Królewska strzegła pałacu i rodziny królewskiej od 1523 r. W 2011 r. rozpoczął się kompleksowy remont elewacji, mający na celu naprawę uszkodzonych przez pogodę części wykonanych z piaskowca.

Zalecam obejść Pałac Królewski ze wszystkich 4 stron – z każdej z nich prezentuje się okazale!

Pałac Prezydencki w SztokholmiePałac Prezydencki w Sztokholmie

Pałac Prezydencki w Sztokholmie

Zwiedzanie Sztokholmu – Parlament (Riksdagshuset)

Parlament (po szwedzku Riksdagshuset) jest siedzibą parlamentu Szwecji, który nazywa się Riksdag. Znajduje się na wyspie Helgeandsholmen w dzielnicy Gamla stan w centrum Sztokholmu.

Parlament w Sztokholmie

Kompleks budynków został zaprojektowany przez Arona Johanssona w stylu neoklasycystycznym, z wyśrodkowanym fragmentem elewacji w stylu barokowym. Parlament został wybudowany w latach 1897–1905.

W 1889 r. Odbył się konkurs na projekt nowego budynku Parlamentu, który wygrał Johansson. Po otwarciu zastąpił budynek Old Riksdag Building (Gamla Riksdagshuset) na Riddarholmen.

Dwa budynki kompleksu zostały pierwotnie zbudowane, aby pomieścić Riksdag w jednym, a Szwedzki Bank Narodowy w drugim.

Po tym, jak dwuizbowy Riksdag został zastąpiony przez jednoizbowy parlament w 1971 roku, a bank przeniósł się, budynek, w którym mieści się bank, został przebudowany na nową halę zgromadzeń. Podczas budowy Parlament przeprowadził się do tymczasowych pomieszczeń w nowo wzniesionym budynku Kulturhuset (Dom Kultury) na południe od Sergels Torg, również w centrum Sztokholmu.

Parlament w Sztokholmie

Zwiedzanie Sztokholmu – Ratusz w Sztokholmie

Ratusz w Sztokholmie (Stockholms stadshus) jest budynkiem rady miejskiej miasta Sztokholm. Stoi na wschodnim krańcu wyspy Kungsholmen, obok północnego brzegu Riddarfjärden i wychodzi na wyspy Riddarholmen i Södermalm.

Mieści biura i sale konferencyjne, a także uroczyste sale oraz luksusową restaurację Stadshuskällaren. To miejsce, gdzie odbywa się bankiet z nagrodą Nobla i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Sztokholmu. Budowa została wykonana przez rzemieślników przy użyciu tradycyjnych technik.

Budynek został otwarty 23 czerwca 1923 r., dokładnie 400 lat po przybyciu Gustawa Wazy do Sztokholmu.

Ratusz Sztokholm

Ratusz Sztokholm

Zwiedzanie Sztokholmu – Storkyrkan

Storkyrkan (Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie) – pierwotnie główny kościół parafialny w Sztokholmie, obecnie jest także siedzibą luterańskiego biskupa sztokholmskiego w kościele szwedzkim od czasu utworzenia diecezji sztokholmskiej w 1942 r. Jest to ważny przykład szwedzkiego gotyku ceglanego. Usytuowany obok Pałacu Królewskiego, tworzy zachodni kraniec Slottsbacken, główne podejście do Pałacu Królewskiego. Na południe od kościoła znajduje się budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Sztokholmie, naprzeciwko Stortorget i zawierający Szwedzką Akademię, Bibliotekę Nobla i Muzeum Nobla.

Katedra w Sztokholmie

Zwiedzanie Sztokholmu – Riddarhuset

Riddarhuset (Dom szlachty) w Sztokholmie jest budynkiem, który prowadzi ewidencję i działa jako grupa interesów w imieniu szwedzkiej szlachty.

Po 1866 r., Kiedy stary parlament został zastąpiony nowym parlamentem Szwecji, Szwedzki Dom Szlachty służył jako quasi-oficjalny organ przedstawicielski szwedzkiej szlachty, regulowany przez rząd szwedzki.

Od 2003 r. jest prywatną instytucją, której głównym celem jest zachowanie starych tradycji i kultury.

Zwiedzanie Sztokholmu – Gustav Adolfs torg

Gustav Adolfs torg to plac publiczny w centrum Sztokholmu w Szwecji.

Plac znajduje się w dzielnicy Norrmalm. Plac został nazwana na cześć króla Gustawa II Adolfa. Na środku placu stoi posąg Gustawa II Adolfa autorstwa urodzonego we Francji szwedzkiego rzeźbiarza Pierre’a Huberta L’Archevêque, który został wzniesiony w 1796 r.

Przy placu znajduje się Opera Królewska, pałac Arvfurstens (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) i Ministerstwo Obrony. Na południe od placu znajduje się budynek Riksdag na Helgeandsholmen i Pałac Królewski w Gamla stan.

Zwiedzanie SztokholmuZwiedzanie SztokholmuZwiedzanie SztokholmuZwiedzanie Sztokholmu

Zwiedzanie Sztokholmu – Nationalmuseum

Muzeum Narodowe (lub Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych) to narodowa galeria Szwecji, położona na półwyspie Blasieholmen w centrum Sztokholmu.

Kolekcja muzealna składa się z około pół miliona rysunków od średniowiecza do 1900 roku, wybitnej XVII-wiecznej kolekcji Rembrandta i innych malarzy holenderskich, a także kolekcji porcelany, obrazów, rzeźb i sztuki współczesnej. Muzeum posiada również bibliotekę sztuki, dostępną dla publiczności i nauczycieli akademickich.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie

Punkt widokowy w Sztokholmie

Przechadzając się po turystycznych dzielnicach Sztokholmu, nie można nie zauważyć wysokiej platformy naprzeciwko stacji metra Slussen. Większa część platformy zajmuje restauracja Gondolen, jednakże ponad nią znajduje się wolna przestrzeń do spacerowania i podziwiania z góry całego centrum Sztokholmu. Rozciąga się z niej miły dla oka widok na Gamla Stan, Ratusz Miejski, a także całą główną turystyczną okolicę. Wejście na punkty widokowy jest darmowe!

zwiedzanie Sztokholmuzwiedzanie Sztokholmu

Zwiedzanie Sztokholmu – Kungsträdgården

Kungsträdgården to park w centrum Sztokholmu w Szwecji. Jest potocznie znany jako Kungsan.

Centralna lokalizacja parku i kawiarnie na świeżym powietrzu sprawiają, że jest to popularne miejsce spotkań w Sztokholmie. Latem organizowane są tu także koncerty i imprezy plenerowe, a zimą lodowisko. Jest tam także wiele kawiarni, galerii sztuki i restauracji. Wydarzenia w nim organizowane są przez Sztokholmską Izbę Handlową.

Zwiedzanie SztokholmuZwiedzanie Sztokholmu

Zwiedzanie Sztokholmu – skansen

Skansen i zoo znajdują się na wyspie Djurgården, został on otwarty 11 października 1891 roku przez Artura Hazeliusa, aby pokazać styl życia w różnych częściach Szwecji przed erą przemysłową.

Przyciąga on ponad 1,3 miliona odwiedzających każdego roku. Wiele eksponatów o powierzchni ponad 300 000 m² obejmuje pełną replikę przeciętnego XIX-wiecznego miasta, w którym rzemieślnicy w tradycyjnych strojach, takich jak garbarze, szewcy, złotnicy, a także piekarze, demonstrują swoje umiejętności w otoczeniu z epoki. Jest również ogród zoologiczny z szeroką gamą skandynawskich zwierząt, w tym żubra, niedźwiedzia brunatnego, łosia, foki szarej, rysi, wydry, renifera, wilka i rosomaka. Są także zagrody, w których można zobaczyć rzadkie rasy zwierząt gospodarskich.

Na początku grudnia na centralnym placu Bollnäs znajduje się popularny jarmark bożonarodzeniowy, który odbywa się od 1903 r, natomiast latem odbywają się pokazy tańca ludowego i koncerty.

Skansen Sztokholm

Podróżnik, nie turysta, ekspert autostopowania

Dodaj komentarz